Nauka

Prehistoryczna zagłada żółwia giganta

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 16:00
Ogromne żółwie zamieszkujące wyspę Vanuatu, zostały 3 tys. lat temu wybite przez ludzi - donosi tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zespół naukowców pod kierunkiem Matthew Spriggsa z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii odkrył na Vanuatu jamę wypełnioną żółwimi kośćmi. Kości datowano na około 3 tys. lat. Naukowcy podkreślają, że znaleziono wyłącznie kości nóg. Mięso wokół nóg to jedyny jadalny fragment żółwia. Żółwie należały do nieznanego wcześniej gatunku z rodzaju Meiolania. Osiągały 2,5 m długości, a ich głowy były zaopatrzone w rogi.

Nieopodal znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym odkrywane były wcześniej ślady kultury Lapita, reprezentowanej przez lud przybyły na Vanuatu z zewnątrz. Lud Lapita osiedlił się na wyspie około 200 lat przed datą ustaloną dla żółwich kości. Na tej podstawie naukowcy wnioskują, że to Lapici przyczynili się do zagłady żółwi.

Byłby to dowód na to, że do zniknięcia z powierzchni Ziemi tzw. megafauny, przyłożył rękę również człowiek. Terminem megafauna określa się wielkie ssaki, ptaki i gady żyjące w kenozoiku. Od lat toczy się w nauce spór, czy za ich wyginięcie odpowiedzialny jest człowiek.

Na terenie Australii megafauna wyginęła ok. 50 tys. lat temu. Żółwie z Vanuatu przeżyły zatem australijską megafaunę o dziesiątki tysięcy lat. Zaledwie jednak 200 lat wystarczyło, by wyginęły z ręki człowieka. Dla porównania, na Nowej Zelandii olbrzymie ptaki moa były wybijane przez Maorysów począwszy od X po XVII-XVIII w.

Czytaj także

Paw czy gad?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2008 13:19
Naukowcy odkryli w Chinach niezwykłą skamielinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wyginęły niedźwiedzie jaskiniowe?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 13:59
Naukowcy próbują na to pytanie odpowiedzieć od 200 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tetrapody z Dewonu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 16:43
Polscy naukowcy wywrócili do góry nogami ewolucję. Publikacja na okładce w Nature, tłumy dziennikarzy na konferencji prasowej i odkrycie, które zmienia naszą wiedzę o przebiegu ewolucji - tak można w skróce podsumować badania grupy młodych polskich naukowców Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotra Szreka z Państwowego Insytutu Geologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dryfująca przeszłość lemurów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 06:24
Na Madagaskar lemury dostały się na tratwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice trylobitów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 11:12
Świętokrzyskie znowu zaskakuje paleontologów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany prehistoryczny gad

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:34
Ponieważ gatunek jest kluczowy dla zrozumienia ewolucji zwierząt, nadano mu nazwę Darwinopterus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koza jak jaszczurka

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 12:34
Na Majorce kilka tysięcy lat temu żyły energooszczędne kozy.
rozwiń zwiń