Nauka

Szczepionka 2 w 1

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 08:14
Pacjenci, którzy szczepią się na grypę, chronią się tym samym przed zawałem.

Jak informują brytyjscy naukowcy, szczepionka przeciw grypie zapobiega jednocześnie powstawaniu skrzepów krwi, które towarzyszą często grypowym stanom zapalnym.

Prowadzący badania dr Niroshan Siriwardena z University of Lincoln podkreśla, że osoby po 65. roku życia i osoby mające rozpoznaną chorobę serca powinny pamiętać o tym, by szczepić się każdego roku. Znajdują się bowiem w grupie podwyższonego ryzyka hospitalizacji i potencjalnych powikłań zawału, do których należy m.in. zapalenie płuc.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat 16 tys. pacjentów po 40. roku życia, którzy mieli jeden zawał oraz dane dotyczące grupy kontrolnej liczącej 62,7 tys. osób, które nie miały dotychczas zawału. Każdy pacjent po zawale porównywany był z czterema osobami tej samej płci i w tym samym wieku z grupy kontrolnej. Wszystkie osoby w obrębie każdej porównywanej grupy korzystały dodatkowo z usług tej samej placówki służby zdrowia. W obu grupach nieco ponad połowa badanych zaszczepiła się przeciwko grypie w roku poprzedzającym badania.

Po wzięciu pod uwagę wielu czynników ryzyka zawału, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie papierosów czy historia chorób serca w rodzinie, naukowcy zaobserwowali, że szczepionka miała związek ze zmniejszeniem ryzyka zawału w danym roku średnio o 19 proc. Co więcej, okazało się, że szczepienie w okresie od września do połowy listopada chroni lepiej niż w okresie późniejszym (zmniejszenie ryzyka o 21 proc. w porównaniu z 12 proc.)

Choć wyniki badań nie świadczą o tym, że sama szczepionka zapobiega zawałowi, zdecydowanie dowodzą, że pomaga zmniejszyć jego ryzyko u niektórych osób - twierdzą badacze. Planują oni kolejne próby, by sprawdzić, czy szczepionka przeciw grypie obniża ryzyko zawału również u tych osób, które nie mają zdiagnozowanej choroby serca, jednak występują u nich czynniki ryzyka, takie jak np. wysokie ciśnienie krwi czy podwyższony poziom cholesterolu.


(pg)

Czytaj także

Gdzie te szczepionki!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 09:50
Polacy wykupili wszystkie maseczki a za granicą szukają szczepionek na świńską grypę. Panika narasta. Liczba chorych na grypę będzie rosnąć lawinowo – uważają eksperci od grypy. W pierwszych dniach listopada było 6 razy więcej zachorowań niż w zwyczajowo najbardziej zagrypionym miesiącu jakim jest styczeń. Są już pierwsze ofiary wirusa A\H1N1. A szczepionek jak nie było tak nie ma. Oto specjalny raport na temat świńskiej grypy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy przygotowani na grypę"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 03:45
Pełna dostępność szczepionki jest podstawą efektywnego działania – mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Adam Fronczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Test na grypę coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 11:45
Dotąd nie mieliśmy pewności, czy zaatakował nas wirus grypy, czy tylko przeziębienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chore szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 07:51
Choroby zakaźne mogą być wywoływane przez szczepionki homeopatyczne - twierdzą brytyjscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po zdrowe serce do pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 11:53
Dbaj o serce, ćwicząc w pracy.
rozwiń zwiń