Nauka

Skojarzenia poprawią pamięć

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 07:00
Ćwiczenia umysłowe i testy poprawiają pamięć, donoszą najnowsze badania.

 

Testy są tylko sposobem na sprawdzenie wiedzy. Wiele badań donosi, że mają one rzeczywisty wpływ na poprawę skuteczności uczenia się. Teraz potwierdzaja to również analizy dwójki naukowców z Kent State University, Katherine Rawson i Mary Pyc.

Rawson i Pyc uważają, że ćwiczenia zmuszaja mózg do wykorzystania bardziej skutecznych strategii kodowania i dlatego tak pozytywnie wpływają na pamięć. - "Testy, szczególnie te, które zmuszają do przywołania jakichś informacji z pamięci, mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie zapamiętać te informacje. Przeprowadzono setki eksperymentów, w celu sprawdzenia, jakie efekty podczas nauki przynoszą ćwiczenia. Zaskakujące więc, jak niewiele wiemy, dlaczego ćwiczenia poprawiają pamięć" - mówi Rawson. - "Przypuśćmy, że próbujesz nauczyć się słownictwa obcego języka. W naszym badaniu zazwyczaj korzystaliśmy z par słów w języku angielskim i suahili, takich jak "chmura" i "wingu". Aby nauczyć się tych słówek, możesz po prostu powtarzać je w kółko za każdym razem, kiedy się uczysz, jednak okazuje się, że będzie to tylko częściowo skuteczna strategia, aby coś zostało w pamięci" - dodała Rawson.

Według niej bardziej efektywną strategią jest odkrycie klucza, np. skojarzenia, które pozwoli nam połączyć słowo w obcym języku z jego znaczeniem. W przypadku "wingu" wystarczy zatem np. skojarzyc, że słowo to brzmi podobnie jak angielskie "wing", czyli "skrzydła". Rawson proponuje takie skojarzenie, że ptaki mają skrzydła i latają w chmurach. Badanie przeprowadzone przez Rawson i Pyc pokazuje, że robienie ćwiczeń prowadzi do odnajdywania coraz lepszych słów kluczowych, a co za tym idzie, także lepszego zapamiętywania.

Poleganie na skojarzeniach od dawna jest polecane jako skuteczna metoda uczenia się. Teraz została opatentowana naukowo.

(ew)

Czytaj także

Brakuje kobiet w nauce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2009 11:36
Ale to wynik ich życiowych wyborów, nie braku zdolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka szansa na promocję Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2008 19:12
Czy na Uniwersytecie Columbia powstanie Katedra Studiów Polskich? Starania trwają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualny egzamin

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2009 09:14
Na UMK po raz pierwszy przeprowadzono egzamin wyłącznie w formie elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspierać najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2009 14:29
Serwis naukowy Krzysztofa Michalskiego 23.01.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka z kamerką internetową dla dzieci za granicą

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 16:02
Internetowe konsultacje z uczniami uruchomił Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie siły polityczne popierają reformę nauki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 18:15
W Sejmie trwają zaawansowane prace nad reformą nauki. Reforma zakłada m.in. likiwdację najsłabszych instytutów badawczych.
rozwiń zwiń