Nauka

Miejsce, które pomoże zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 19:00
Multimedialnym widowiskiem "Wielki Wybuch" działalność zainaugurowało Centrum Nauki Kopernik.

"Wielki Wybuch" otworzył Centrum Nauki Kopernik
Otwarcie Centrum jest świętem polskiej nauki - powiedział w piątek podczas wieczornej uroczystości premier Donald Tusk.

- Oby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom w Polsce i na świecie - podkreślił premier nawiązując do tytułu inauguracyjnego spektaklu. - To jest wielka, wspaniała rzecz i już się cieszę na myśl, że przyjdę tutaj z moimi dziećmi i z moim wnukiem - dodał.

- Czym jest Centrum Nauki Kopernik? To nie jest proste pytanie, nie ma na nie jednej odpowiedzi - zaznaczył dyrektor Centrum Robert Firmhofer. - Jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody, człowieka i wyrobów jego cywilizacji. Jest miejscem rozbudzającym ciekawość, pobudzającym wyobraźnię. To Centrum, które dzieciom pomaga zrozumieć świat, a dorosłym ułatwia odnalezienie w sobie dziecięcej ciekawości. Jest miejscem, które łączy, nie dzieli  - wyliczał. Dyrektor wyjaśnił, że właśnie tutaj można się przekonać jak nauka i technika codziennie zmieniają nasze życie na lepsze, jak czynią je ciekawszym, bezpieczniejszym i wygodniejszym.

- Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco - powiedziała podczas inauguracji prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak zaznaczyła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco. - Nasza cywilizacja jest oparta na zdobywaniu, poznawaniu i samodoskonaleniu. Jeżeli przekonamy tych najmłodszych, że nauka nie jest nudna, to Polska wygra cywilizacyjny wyścig - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy przypomniała, że sygnatariuszami podpisanej umowy o wybudowaniu Centrum byli ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister Krystyna Łybacka i prof. Michał Kleiber.

Jednym z pomysłodawców powstania Centrum, który nie poprzestał jedynie na samej idei był prof. Łukasz Turski. - Udało mu się doprowadzić do tego, że osoby z różnych opcji politycznych usiadły przy jednym stole i stworzyły zalążek projektu – wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz.

- W 2010 roku ta don kichotowska idea (stworzenia Centrum Nauki Kopernik - PAP) zmaterializowała się. Wszyscy tu i teraz możemy sprawdzić jak nasze wyobrażenia o świecie odpowiadają temu, co mówi współczesna nauka - zaznaczył prof. Turski, przewodniczący Rady Programowej "Kopernika". Wyraził przekonanie, że wszyscy, którzy będą wychodzić z Centrum będą mieli w sobie nowe, wielkie idee. - Wszystko czego nas nauczyła historia w XX i na początku XXI wieku to to, że to Don Kichoci wygrywają. To Centrum zbudowali właśnie Don Kichoci - powiedział prof. Turski.

Inauguracyjny "Wielki Wybuch" obejrzało kilka tysięcy widzów. Zobaczyli oni opowieść o początkach Wszechświata i historii nauki. Całość wyreżyserowali Peter Greeneway i Saskia Boddeke.

Bezpośrednio po spektaklu Centrum po raz pierwszy udostępniono szerokiej publiczności. Również w najbliższy weekend (6 i 7 listopada) - do "Kopernika" będzie można wejść bezpłatnie między godz. 10 a 19. Goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych "Kopernika": "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" i w specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!".

W kolejnych miesiącach otwarte zostaną m.in.: galeria "Re:generacja", "Teatr Robotyczny", umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu "Park Odkrywców", multimedialne planetarium. Po otwarciu wszystkich części CNK jego goście będą mogli eksperymentować na 450 eksponatach.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pg, PAP

Czytaj także

Interaktywny świat Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2010 16:00
Magiczna deska i chaos Kopernika. W Centrum Nauki Kopernik pojawiły się pierwsze eksponaty. Zobacz film!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Wybuch rozjaśni ciemność

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 10:51
Peter Greenaway, twórca spektaklu otwierającego Centrum Nauki Kopernik ma nadzieję, że przybliży ono zwykłym ludziom współczesną naukę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopernik wybuchnie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 08:50
- Ekonomia, archeologia i psychologia to nasze autorskie elementy, które są nieobecne w podobnych centrach nauki na świecie – mówi Piotr Kossobudzki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielki wybuch" w Centrum Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 13:25
Na warszawskim Powiślu zakończył się "Wielki Wybuch", widowisko towarzyszące otwarciu Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z Wielkiego Wybuchu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 03:00
Multimedialny spektakl Petera Greenaway'a i Saskie Boddeke uświetnił wielkie otwarcie Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najciekawsze muzea

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 07:00
Muzea, w których nie tylko można, ale wręcz trzeba wszystkiego dotknąć.
rozwiń zwiń