Nauka

Japonia ma cenne złoża

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 06:00
Japońscy eksperci poinformowali o znalezieniu pod morskim dnem ogromnych złóż rzadkich i cennych minerałów. Ich wybodbycie mogłoby całkowicie zmienić warunki na rynku tych minerałów, na którym dominują Chiny.

Japońscy geolodzy sądzą, że w nowoodkrytych złożach jest około sto miliardów ton rud rzadkich pierwiastków. To kilkaset razy więcej od dotychczasowych szacunków, dotyczących całego świata. Wśród cennych pierwiastków, wykorzystywywanych w najnowszych technologiach, jest metal o nazwie itr, a także wanad, miedź, nikiel, kobalt, cynk, molibden i mangan.

Złoża znaleziono w kilkudziesięciu różnych miejscach na głębokościach od 3500 do 6000 metrów. Obecnie rynek rzadkich, cennych metali kontrolują w 97 procentach Chiny. Zdaniem japońskich naukowców, jeśli nowe złoża zaczną być eksploatowane,sytuacja ta może się całkowicie zmienić. Liczba międzynarodowych firm, ubiegających się o pozwolenie na wydobycie minerałów spod morskiego dna, gwałtownie rośnie.

(iar)

Zobacz więcej na temat: Chiny firma Japonia
Czytaj także

Bogactwa w Rowie Mariańskim

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 12:00
Na dnie Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, jest znacznie więcej węgla niż dotychczas przypuszczano. Mowa o niezwykle bogatych złożach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu się kryje bogactwo świata

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 09:10
Rosjanie chcieli powołania specjalnych wojsk, a nawet wysłali ekspedycję łodzi podwodnej w celu zatknięcia flagi na dnie bieguna północnego. Wszystko, by zabezpieczyć ...
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie koniec wstrząsów w Japonii!

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2011 08:00
Dr Piotr Łuczyński (geolog): W tej chwili mamy do czynienia z kolejnymi wstrząsami, one mogą trwać miesiące, a nawet lata. Dowolnie długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indonezja, Chile, Japonia: czy trzęsienia są coraz gorsze?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 06:00
Wstrząsy powyżej 8 stopni w skali Richtera stają się już stałym zagrożeniem rejonów sejsmicznych. Czy oznacza to, że ziemia trzęsie się coraz mocniej i częściej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie bacząc na konsekwencje rząd chce wydobywać gaz łupkowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 12:29
Maciej Kaliski z Ministerstwa Gospodarki uważa, że gaz łupkowy to szansa, którą trzeba wykorzystać. Eksperci ostrzegają, że ucierpi na tym środowisko.
rozwiń zwiń