X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

AGH powołuje ośrodek, który pomoże archeologom

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 20:50
Jedna z czołowych uczelni technicznych w Polsce, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, otwiera Centrum Badań Nawarstwień Historycznych.
AGH powołuje ośrodek, który pomoże archeologom
Foto: Glow Images/East News
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano Centrum Badań Nawarstwień Historycznych, które ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości.
O powstaniu Centrum poinformowano podczas odbywającego się w Krakowie 3. Forum Naukowego "Nawarstwienia historyczne miast Europy Środkowej".
 
"Od wielu lat nasi specjaliści współpracując z muzealnikami i grupami archeologów badają znaleziska - próbują odtworzyć dawne technologie i sposób wykonania przedmiotów. Obecnie nasze laboratoria dysponują znakomitym sprzętem. Możemy prześwietlić wyrób, zbadać jego skład chemiczny, zobaczyć strukturę i przeprowadzić szereg innych badań. To nasza oferta dla specjalistów, którzy znają z kolei historię" - powiedział PAP dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH prof. Józef Szczepan Suchy.
 
Centrum ma uporządkować dotychczasowe działania i sprawić, że lepiej wykorzystany będzie potencjał AGH. Centrum Badań Nawarstwień Historycznych będzie się opierało na zespołach naukowców i laboratoriach funkcjonujących na poszczególnych wydziałach uczelni.
 
Z inicjatywą powołania Centrum Badań Nawarstwień Historycznych wystąpiły: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Odlewnictwa. Współpracą z Centrum zainteresowani są także pracownicy wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
 
"Czasy romantycznej archeologii, kiedy archeolog szedł z łopatą i wykopywał ciekawe rzeczy, już minęły. Nasza wiedza o historii i prahistorii musi być obudowana różnymi specjalistycznymi badaniami, których sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Dzięki nim możemy wniknąć np. w strukturę metalu czy badać zawartość pierwiastków w kościach ludzkich i na tej podstawie odtworzyć, skąd pochodzili ludzie zamieszkujący nasze tereny" - mówił PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacek Górski.
 
Dodał, że współpraca jego placówki ze specjalistami AGH trwa od lat. "Zależy nam na tym, aby to miało charakter systemowy. Znakomite w tym pomyśle jest to, że techniczna uczelnia, która ma wyspecjalizowaną aparaturę i fachowców, chce pomagać w rozwiązywaniu problemów humanistom" - dodał.

Centrum ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości. - Od wielu lat nasi specjaliści współpracując z muzealnikami i grupami archeologów badają znaleziska: próbują odtworzyć dawne technologie i sposób wykonania przedmiotów. Obecnie nasze laboratoria dysponują znakomitym sprzętem. Możemy prześwietlić wyrób, zbadać jego skład chemiczny, zobaczyć strukturę i przeprowadzić szereg innych badań. To nasza oferta dla specjalistów, którzy znają z kolei historię - mówi dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH prof. Józef Szczepan Suchy. 

Centrum ma uporządkować dotychczasowe działania i sprawić, że lepiej wykorzystany będzie potencjał AGH. Centrum Badań Nawarstwień Historycznych będzie się opierało na zespołach naukowców i laboratoriach funkcjonujących na poszczególnych wydziałach uczelni. Z inicjatywą powołania Centrum Badań Nawarstwień Historycznych wystąpiły: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Odlewnictwa. Współpracą z Centrum zainteresowani są także pracownicy wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

- Czasy romantycznej archeologii, kiedy archeolog szedł z łopatą i wykopywał ciekawe rzeczy, już minęły. Nasza wiedza o historii i prahistorii musi być obudowana różnymi specjalistycznymi badaniami, których sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Dzięki nim możemy wniknąć np. w strukturę metalu czy badać zawartość pierwiastków w kościach ludzkich i na tej podstawie odtworzyć, skąd pochodzili ludzie zamieszkujący nasze tereny - mówi dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacek Górski. Wpółpraca Muzeum ze specjalistami AGH trwa od lat. - Zależy nam na tym, aby to miało charakter systemowy. Znakomite w tym pomyśle jest to, że techniczna uczelnia, która ma wyspecjalizowaną aparaturę i fachowców, chce pomagać w rozwiązywaniu problemów humanistom - dodaje.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstał Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:00
Od 1 stycznia 2011 roku Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków stał się Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To polska odpowiedź na tak zasłużone instytucje, jak angielska Eglish Heritage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indiana Jones żegna się z łopatą

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 12:00
Indiana Jones był kiepskim archeologiem. Niszczył stanowiska, nie sporządzał dokumentacji. Konkurentów prędzej by zabił, niż napisał z nimi publikację. Dzisiaj robi się to zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2011: polska archeologia staje się nowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 11:40
Polscy archeolodzy coraz częściej sięgają po najnowocześniejsze technologie pomiarowe i badawcze. Projekty z ich wykorzystaniem przyniosły w 2011 roku wiele sukcesów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy odnaleźli krzyżacki most

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 22:00
Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odnaleźli pozostałości sprzed prawie 800 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli ci ludzie? To groby Wikingów, którzy zakładali Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Słowianie? Wikingowie? Ktoś zupełnie inny? Kim byli ludzie, których 57 wczesnośredniowiecznych grobów znaleziono na trasie budowy autostrady A-1? Na to pytanie nie potrafią jak na razie odpowiedzieć zafascynowani naukowcy z całego świata.
rozwiń zwiń