Nauka

AGH powołuje ośrodek, który pomoże archeologom

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 20:50
Jedna z czołowych uczelni technicznych w Polsce, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, otwiera Centrum Badań Nawarstwień Historycznych.
AGH powołuje ośrodek, który pomoże archeologom
Foto: Glow Images/East News
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano Centrum Badań Nawarstwień Historycznych, które ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości.
O powstaniu Centrum poinformowano podczas odbywającego się w Krakowie 3. Forum Naukowego "Nawarstwienia historyczne miast Europy Środkowej".
 
"Od wielu lat nasi specjaliści współpracując z muzealnikami i grupami archeologów badają znaleziska - próbują odtworzyć dawne technologie i sposób wykonania przedmiotów. Obecnie nasze laboratoria dysponują znakomitym sprzętem. Możemy prześwietlić wyrób, zbadać jego skład chemiczny, zobaczyć strukturę i przeprowadzić szereg innych badań. To nasza oferta dla specjalistów, którzy znają z kolei historię" - powiedział PAP dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH prof. Józef Szczepan Suchy.
 
Centrum ma uporządkować dotychczasowe działania i sprawić, że lepiej wykorzystany będzie potencjał AGH. Centrum Badań Nawarstwień Historycznych będzie się opierało na zespołach naukowców i laboratoriach funkcjonujących na poszczególnych wydziałach uczelni.
 
Z inicjatywą powołania Centrum Badań Nawarstwień Historycznych wystąpiły: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Odlewnictwa. Współpracą z Centrum zainteresowani są także pracownicy wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
 
"Czasy romantycznej archeologii, kiedy archeolog szedł z łopatą i wykopywał ciekawe rzeczy, już minęły. Nasza wiedza o historii i prahistorii musi być obudowana różnymi specjalistycznymi badaniami, których sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Dzięki nim możemy wniknąć np. w strukturę metalu czy badać zawartość pierwiastków w kościach ludzkich i na tej podstawie odtworzyć, skąd pochodzili ludzie zamieszkujący nasze tereny" - mówił PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacek Górski.
 
Dodał, że współpraca jego placówki ze specjalistami AGH trwa od lat. "Zależy nam na tym, aby to miało charakter systemowy. Znakomite w tym pomyśle jest to, że techniczna uczelnia, która ma wyspecjalizowaną aparaturę i fachowców, chce pomagać w rozwiązywaniu problemów humanistom" - dodał.

Centrum ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości. - Od wielu lat nasi specjaliści współpracując z muzealnikami i grupami archeologów badają znaleziska: próbują odtworzyć dawne technologie i sposób wykonania przedmiotów. Obecnie nasze laboratoria dysponują znakomitym sprzętem. Możemy prześwietlić wyrób, zbadać jego skład chemiczny, zobaczyć strukturę i przeprowadzić szereg innych badań. To nasza oferta dla specjalistów, którzy znają z kolei historię - mówi dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH prof. Józef Szczepan Suchy. 

Centrum ma uporządkować dotychczasowe działania i sprawić, że lepiej wykorzystany będzie potencjał AGH. Centrum Badań Nawarstwień Historycznych będzie się opierało na zespołach naukowców i laboratoriach funkcjonujących na poszczególnych wydziałach uczelni. Z inicjatywą powołania Centrum Badań Nawarstwień Historycznych wystąpiły: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Odlewnictwa. Współpracą z Centrum zainteresowani są także pracownicy wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

- Czasy romantycznej archeologii, kiedy archeolog szedł z łopatą i wykopywał ciekawe rzeczy, już minęły. Nasza wiedza o historii i prahistorii musi być obudowana różnymi specjalistycznymi badaniami, których sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Dzięki nim możemy wniknąć np. w strukturę metalu czy badać zawartość pierwiastków w kościach ludzkich i na tej podstawie odtworzyć, skąd pochodzili ludzie zamieszkujący nasze tereny - mówi dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacek Górski. Wpółpraca Muzeum ze specjalistami AGH trwa od lat. - Zależy nam na tym, aby to miało charakter systemowy. Znakomite w tym pomyśle jest to, że techniczna uczelnia, która ma wyspecjalizowaną aparaturę i fachowców, chce pomagać w rozwiązywaniu problemów humanistom - dodaje.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Powstał Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:00
Od 1 stycznia 2011 roku Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków stał się Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To polska odpowiedź na tak zasłużone instytucje, jak angielska Eglish Heritage.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indiana Jones żegna się z łopatą

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 12:00
Indiana Jones był kiepskim archeologiem. Niszczył stanowiska, nie sporządzał dokumentacji. Konkurentów prędzej by zabił, niż napisał z nimi publikację. Dzisiaj robi się to zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2011: polska archeologia staje się nowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 11:40
Polscy archeolodzy coraz częściej sięgają po najnowocześniejsze technologie pomiarowe i badawcze. Projekty z ich wykorzystaniem przyniosły w 2011 roku wiele sukcesów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odnaleźli krzyżacki most

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 22:00
Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odnaleźli pozostałości sprzed prawie 800 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli ci ludzie? To groby Wikingów, którzy zakładali Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Słowianie? Wikingowie? Ktoś zupełnie inny? Kim byli ludzie, których 57 wczesnośredniowiecznych grobów znaleziono na trasie budowy autostrady A-1? Na to pytanie nie potrafią jak na razie odpowiedzieć zafascynowani naukowcy z całego świata.
rozwiń zwiń