Nauka

Nareszcie wiadomo, skąd przybyli Romowie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 20:15
To największa mniejszość Europy, żyjąca w rozproszeniu w wielu różnych krajach Starego Kontynentu. Dane genetyczne wskazały na ich pierwotną ojczyznę.
Nareszcie wiadomo, skąd przybyli Romowie
To największa mniejszość Europy, żyjąca w rozproszeniu w wielu różnych krajach Starego Kontynentu. Dane genetyczne odkryły ich pierwotną ojczyznę.
W Europie żyje ok. 11 mln Romów (nazywanych również Cyganami). Chociaż towarzyszą nam od wieków, nikt nie badał dokładnie ich pochodzenia. Najnowsze analizy DNA przeprowadzone przez Davida Comasa z hiszpańskiego Universitat Pompeu Fabra wykazały, że przybyli z Indii 1500 lat temu. 
Nie jest to pierwszy tego typu wynik. Już wcześniej indyjskie pochodzenie Romów sugerowały analizy językowe oraz analizy genetyczne o mniejszym zasięgu.
Comas i jego zespół porównali DNA pobrane od 13 różnych grup Romów żyjących w całej Europie. Zbadali całe DNA, a nie tylko jego pojedyncze fragmenty. - To dostarczyło nam pełnej informacji o populacjach, które wzięliśmy pod lupę - mówi Comas.
Przodkowie europejskich Romów żyli 1500 lat temu w północno-zachodnich Indiach. Po przybyciu do Europy pierwotna grupa rozdzieliła się ok. 900 lat temu na Bałkanach. To stamtąd Romowie rozeszli się w różne rejony Starego Kontynentu. 
Teraz Comas i jego koledzy chcą przeprowadzić badania genetyczne w północnych Indiach, aby poszukać krewnych europejskich Romów.
Wyniki badań publikuje najnowszy numer Current Biology.

W Europie żyje około 11 milionów Romów (nazywanych również Cyganami). Chociaż towarzyszą nam od wieków, nikt nie badał dotąd dokładnie ich pochodzenia.

Najnowsze analizy DNA, przeprowadzone przez Davida Comasa z hiszpańskiego Universitat Pompeu Fabra, wykazały, że Romowie przybyli z Indii 1500 lat temu. Nie jest to pierwszy tego typu wynik. Już wcześniej indyjskie pochodzenie Romów sugerowały analizy językowe oraz genetyczne o mniejszym zasięgu.

Comas i jego zespół porównali DNA pobrane od 13 różnych grup żyjących w całej Europie. Zbadali cały kod, a nie tylko jego pojedyncze fragmenty. - To dostarczyło pełnej informacji o populacjach, które wzięliśmy pod lupę - mówi Comas.

Przodkowie europejskich Romów żyli 1500 lat temu w północno-zachodnich Indiach. Po przybyciu do Europy pierwotna grupa rozdzieliła się około 900 lat temu na Bałkanach. To stamtąd Romowie rozeszli się w różne rejony Starego Kontynentu. 

Teraz Comas i jego koledzy chcą przeprowadzić badania genetyczne w północnych Indiach, aby poszukać krewnych europejskich Romów. Wyniki publikuje najnowszy numer "Current Biology".

(ew/LiveScience)

Czytaj także

Pamięci pomordowanych Romów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 06:00
W lipcową sobotę 1942 roku Niemcy zatrzymali trzydziestu Cyganów, których wywieźli do lasu i zamordowali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja znów wyrzuca rumuńskich Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:20
Blisko 200 rumuńskich Cyganów zostało we wtorek wysiedlonych przez policję z obozowiska w Marsylii, na południowym wschodzie Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń