Nauka

Teraz odchudzą nas na filmach

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 09:00
Każdą sylwetkę będzie można odchudzić, pogrubić, umięśnić, wydłużyć, tak jak na zdjęciu. I to wszystko bez większego wysiłku.
Teraz odchudzą nas na filmach
Foto: Glow Images/East News

Powstał szybki “photoshop 3D” dla materiałów wideo. Dzięki aplikacji aktorzy nie będą musieli tyć ani chudnąć do swoich ról. Z filmowego „retuszu” będą chcieli korzystać zapewne i inni, bo wiele osób jest niezadowolonych ze swojego wyglądu.

Oprogramowanie opracował zespół Christiana Theobalta z Instytutu Maxa Plancka w Saarbrucken. Pozwoli zarówno filmowcom - amatorom, jak i zawodowcom decydować o proporcjach ciała zarejestrowanych na filmie osób.

Program pozwala zmieniać umięśnienie, wydłużać lub skracać nogi, a przede wszystkim "odchudzać". Dotychczas takie zabiegi były możliwe tylko dzięki żmudnemu retuszowi, wykonywanemu klatka po klatce.

Zespół Theobalta zaczął od zeskanowania w 3D 120 mężczyzn i kobiet różnego wzrostu i figury, w najrozmaitszych pozach. Na tej podstawie powstał model, który da się przekształcić do każdego kształtu ciała i przy każdej jego pozycji. Odpowiednie oprogramowanie śledzi sylwetkę aktora na filmie i przekształca ją zgodnie ze zmianami ustawionymi dla komputerowego modelu.

Theobald zaznacza, że dzięki komputerowym zmianom aktorzy nie będą musieli podejmować takich wysiłków, jak Robert De Niro podczas kręcenia "Wściekłego byka". By wiarygodnie ukazać swojego bohatera, w ciągu dwóch miesięcy przybrał na wadze aż 27 kilogramów.

Metoda może też zaoszczędzić wiele pieniędzy agencjom reklamowym przy dostosowywaniu reklam do różnych rynków. Wystarczy nakręcić jedna wersję dla całego świata i modyfikować ja zależnie od lokalnych kanonów piękna.

Wprawdzie duża manipulacja obrazem ciała na filmie zniekształca nieco tło, jednak eksperymenty wykazały, że publiczność prawie tego nie zauważa.

(ki,pg,agkm)

Wideo: Max Planck Institut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okulary przetłumaczą rozmowę na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 07:00
Powstało urządzenie, które może wyświetlać podpisy na siatkówce oka. Przypomina okulary - z tym, że zamiast soczewek ma miniprojektor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wysłać uścisk na odległość?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2008 08:49
Specjalne czujniki przekażą siłę i ciepło uścisku osobie oddalonej o setki kilometrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęczówka w skanerze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 10:44
Testy nowej generacji skanera tęczówki oka rozpoczynają się w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supermikrofon

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 09:25
Co mówią zawodnicy podczas meczu? Supermikrofon pozwoli wyizolować głos pojedynczego gracza na stadionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizja XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 16:57
W jakim kierunku podąży telewizja wobec rosnącej konkurencji ze strony internetu? Odpowiedzi szukaliśmy na konferencji PIKE 2010.
rozwiń zwiń