Nauka

2010: rok upowszechniania technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:00
Rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka, a ty sam zakupiłeś pierwszy telefon z ekranem dotykowym. Poznaj 7 najważniejszych wydarzeń technologicznych!
2010 nie był rokiem wielkich technologicznych innowacji.  Był jednak okresem, w którym upowszechniały sie nowinki, a nasza wiedza technologiczna rosła. Mówiąc krótko, rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka.
To Facebook osiągnął szczyty, posiadając w USA więcej odsłon niż Google. Wygląda na to, że kilkuletni okres dominacji słynnej przeglądarki zaczyna się kończyć. W dziedzinie technologii mobilnej 20120 rok należał do urządzeń z ekranami dotykowymi, które dosłownie zawitały pod strzechy. 
Oto siedem z najważniejszych technologicznych wydarzeń 2010 roku.
1. Andre Geim i Konstantin Novoselov dostają Nobla za 
Badania nad grafenem
Nagroda Komisji Noblowskiej doceniła odkrycie, które legło u podstaw wielu dzisiejszych udogodnień. Grafen to forma węgla, która ma siłę diamentu, doskonałe właściwości przewodzące i niezwykłe właściwości z dziedziny mechaniki kwantowej. W XXI wieku może okazać się materiałem tak ważnym, jak wazny w XX wieku był plastik.
2. Więcej ludzi uzywa Droidów niż iPhonów
Od momentu pojawienia się iPhonów to Apple dominował na polu wyrafinowanych technologii komorkowych. I wtedy wkroczyło Google, które zreplikowało dotykowy interfejs apple’owskich telefonów i dodało kilka nowych udogodnień, na przykład możliwość obsługi Flasha. To sprawiło, że google’owski system Android powoli zdetronizował apllowskiego iOSa i w tyej chwili jest najczęściej uzywanym oprogramowaniem smartfonów na świecie.
3. Rozrywka wkracza w trzeci wymiar
Nie pierwszy raz. Mania 3D miała miejsce już w połowie XX wieku. Tym niemniej w 2010 roku trójwymiarowe szaleństwo osiągnęło ponownie swoje apogeum dzięki „Avatarowi” Jamesa Camerona. Odtąd każda szanująca sie wytwórnia musi wypuścić co kilka miesięcy jakis hit w 3D. W trójwymiarze mozna było oglądac mecze w afrykańskiego Mundialu, a juz w przyszłym roku zobaczymy pierwszy polski film nagrany tą techniką (Bitwa Warszawska Jerzego Hoffmana).
Okulary nadal nie pomagają w rozkoszowaniu się trójwymiarowym obrazem, ale to ma szansę się zmienić już wkrótce.
4. Google odkrywa troski związane ze światową dominacją
Jako najczęściej używana wyszukiwarka świata, najczęściej odwiedzana strona i najbardziej innowacyjna firma Google spędziło większość 2010 roku na walce z cyber-przestępczością. Większość hakerów atakowało giganta z Chin. Nie pomagała UE, raz po raz prowadząc przeciw Google dochodzenie antymonopolowe. Do tego kolejną zmarszczkę na obliczu władcy internetu dołozył Facebook, który w 2010 roku w USA wygenerował więcej odsłon niż gigant...
5. WikiLeaks: wielka epoka przecieków
Od dawna podejrzewano, że w dobie internetu może się utrzymać niewiele tajemnic. W 2010 roku udowodniła to organizacja WikiLeaks.
Daniel Bradley Manning był po prostu wojskowym z dostępem do tajnych danych. Wystarczyło jednak, że spotkał Juliana Assange’a, aby dosłownie rozpalić internet do czerwoności.
Przez cały 2010 rok z zapartym tchem śledzilismy rewelacje dotyczące międzynarodowej dyplomacji.
WikiLeaks to witryna internetowa działająca w oparciu o zmodyfikowaną wersję oprogramowania MediaWiki, umożliwiająca publikowanie w sposób anonimowy dokumentów (często tajnych) rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem (tzw. whistleblowers). Operatorzy tej witryny twierdzą, iż niemożliwe jest wyśledzenie, skąd pochodzą wpisy, w związku z czym ich autorzy nie ponoszą ryzyka związanego z ujawnianiem takich informacji.
25 lipca 2010 roku w serwisie opublikowano około 77 tysięcy wojskowych dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, obejmujących okres od stycznia 2004 do grudnia 2009 roku. 22 października w WikiLeaks opublikowano 391 832 dokumenty o wojnie w Iraku, co również wywołało kontrowersje[15].
28 listopada 2010 w WikiLeaks rozpoczęła się publikacja 251 287 depesz dyplomatycznych z amerykańskich ambasad na całym świecie. Po publikacji strona WikiLeaks została zablokowana za pomocą rozproszonego ataku typu DoS (ang. denial of service). W odpowiedzi WikiLeaks rozpoczęły masowe tworzenie serwerów lustrzanych. 4 grudnia 2010 amerykański serwis płatności internetowych PayPal zablokował konta WikiLeaks powołując się na naruszenie regulaminu.
6. Społeczności rządzą światem
Portale społecznosciowe przestały być zabawka dla dzieci i młodzieży. Serwisy w typie Facebooka (i, oczywiście, z samym Facebookiem na czele), stały się narzędziem komunikacji porównywalnym z komórką. Już w połowie 2010 roku Fb miał ponad 500 mln użytkowników. Jego azjatycki odpowiednik, Friendster, uzytkowników liczy juz w dziesiątkach milionów.
7. Twój computer znika
Przed 2010 rokim rynek tabletów nie istaniał. Teraz iPada możesz dostac w promocji od loklanej firmy komórkowej. Tablet z ekranem dotykowym stał się gadżetem roku! Już wkrótce mogą zdetronizować tradycyjne laptopy.
Sukces tabletów, a zatem komputerów, które nie posiadają żadnego urządzenia zewnętrznego, związany jest z upowszechnianiem sie tzw. cloud computing (ang. "przetwarzanie w chmurze, chmury obliczeniowe"). Mówić krótko, jest to model oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego w sieci, ale nie zakupuje sprzętu ani oprogramowania. Wszystko jest w sieci. Jak na razie to Google zaproponował system, który najpełniej spełnia zalożenia cloud computing – mowa tu o systemie operacyjnym Chrome. Ale prosze się nie matwić, konkurencja nie śpi!

2010 nie był rokiem wielkich technologicznych innowacji. Był jednak okresem, w którym upowszechniały się nowinki, a nasza wiedza technologiczna rosła. Mówiąc krótko, rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka.

To Facebook osiągnął szczyty, posiadając w USA więcej odsłon niż Google. Wygląda na to, że kilkuletni okres dominacji słynnej wyszukiwarki zaczyna się kończyć. W dziedzinie technologii mobilnej 2010 rok należał z kolei do urządzeń z ekranami dotykowymi, które dosłownie zawitały pod strzechy.

Oto siedem najważniejszych technologicznych wydarzeń 2010 roku.

1. Andre Geim i Konstantin Nowoselow dostają Nobla za Badania nad grafenem

Komisja Noblowska doceniła odkrycie, które legnie u podstaw wielu przyszłych udogodnień (przeczytaj więcej>>>). Grafen to forma węgla, która ma siłę diamentu, doskonałe właściwości przewodzące i niezwykłe właściwości z dziedziny mechaniki kwantowej. W XXI wieku może okazać się materiałem tak ważnym, jak w XX wieku plastik. Czekamy z niecierpliwością.

2. Więcej ludzi używa Droidów niż iPhonów

Od momentu pojawienia się iPhonów to Apple dominował na polu wyrafinowanych technologii komórkowych. I wtedy wkroczyło Google, które zreplikowało dotykowy interfejs apple’owskich telefonów i dodało kilka nowych udogodnień, na przykład możliwość obsługi Flasha. To sprawiło, że google’owski system Android powoli zdetronizował apple'owskiego iOSa i w tej chwili jest najczęściej używanym oprogramowaniem smartfonów na świecie. Co to oznacza? Jeżeli nie masz iPhone'a, to twoja komórka z ekranem dotykowym zapewne "chodzi" na Androidzie, czyli jest "Droidem".

3. Rozrywka wkracza w trzeci wymiar

Nie pierwszy raz. Mania 3D miała miejsce już w połowie XX wieku. Tym niemniej w 2010 roku trójwymiarowe szaleństwo osiągnęło ponownie swoje apogeum dzięki „Avatarowi” Jamesa Camerona. Odtąd każda szanująca się wytwórnia musi wypuścić co kilka miesięcy jakiś hit w 3D.

W trójwymiarze można było oglądać nawet mecze w afrykańskiego Mundialu, a już w przyszłym roku zobaczymy pierwszy polski, a zarazem europejski, film nagrany tą techniką ("Bitwa Warszawska 1920" Jerzego Hoffmana).

Okulary nadal nie pomagają w rozkoszowaniu się trójwymiarowym obrazem, ale to ma szansę się zmienić już wkrótce.

4. Google odkrywa troski związane ze światową dominacją

Jako najczęściej używana wyszukiwarka świata, najczęściej odwiedzana strona i najbardziej innowacyjna firma, Google spędziło większość 2010 roku na walce z cyber-przestępczością. Większość hakerów atakowało z Chin. Nie pomagała także UE, raz po raz prowadząc przeciw Google dochodzenie antymonopolowe. Do tego kolejną zmarszczkę na obliczu władcy internetu dołożył Facebook, który w 2010 roku w USA wygenerował więcej odsłon niż internetowy gigant...

5. WikiLeaks: wielka epoka przecieków

Od dawna podejrzewano, że w dobie internetu może się utrzymać niewiele tajemnic. W 2010 roku udowodniła to organizacja WikiLeaks.

Daniel Bradley Manning był po prostu szeregowym wojskowym z dostępem do tajnych danych i umiejętnościami hakerskimi. Wystarczyło jednak, że spotkał Juliana Assange’a, aby dosłownie rozpalić internet do czerwoności. Przez cały 2010 rok z zapartym tchem śledziliśmy kolejne rewelacje dotyczące międzynarodowej dyplomacji i wojskowości.

WikiLeaks to witryna internetowa działająca w oparciu o zmodyfikowaną wersję oprogramowania MediaWiki, umożliwiająca publikowanie w sposób anonimowy dokumentów (często tajnych) rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem (tzw. whistleblowers). Operatorzy tej witryny twierdzą, iż niemożliwe jest wyśledzenie, skąd pochodzą wpisy, w związku z czym ich autorzy nie ponoszą ryzyka związanego z ujawnianiem takich informacji.

25 lipca 2010 roku w serwisie opublikowano około 77 tysięcy wojskowych dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, obejmujących okres od stycznia 2004 do grudnia 2009 roku. 22 października w WikiLeaks opublikowano 391 832 dokumenty o wojnie w Iraku, co również wywołało kontrowersje. 28 listopada 2010 w WikiLeaks rozpoczęła się publikacja 251 287 depesz dyplomatycznych z amerykańskich ambasad na całym świecie. Po publikacji strona WikiLeaks została zablokowana za pomocą rozproszonego ataku typu DoS (ang. denial of service). W odpowiedzi WikiLeaks rozpoczęły masowe tworzenie serwerów lustrzanych. 4 grudnia 2010 amerykański serwis płatności internetowych PayPal zablokował konta WikiLeaks powołując się na naruszenie regulaminu. Ale historia przecieków na pewno nie zakończy się w 2010 roku.

6. Społeczności rządzą światem

Portale społecznościowe przestały być zabawką dla dzieci i młodzieży. Serwisy w typie Facebooka (i, oczywiście, z samym Facebookiem na czele), stały się narzędziem komunikacji porównywalnym z komórką. Już w połowie 2010 roku Fb miał ponad 500 mln użytkowników. Jego azjatycki odpowiednik, Friendster, użytkowników liczy już w dziesiątkach milionów.

7. Twój komputer znika

Przed 2010 rokiem rynek tabletów nie istniał. Teraz iPada możesz dostać w promocji od lokalnego operatora sieci komórkowej. Tablet z ekranem dotykowym stał się gadżetem roku!

Już wkrótce tablety mogą zdetronizować tradycyjne laptopy i zmniejszyć do rozmiarów komórki, nie rezygnując z żadnych udogodnień - jak na przykład istniejący na razie w fazie projektów Seabird (zobacz Seabirda>>>).

Sukces tabletów, a zatem komputerów, które nie posiadają żadnego urządzenia zewnętrznego, związany jest z upowszechnianiem się tzw. cloud computing (ang. "przetwarzanie w chmurze, chmury obliczeniowe"). Mówiąc krótko, jest to model pracy oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego w sieci, ale nie zakupuje sprzętu ani oprogramowania. Wszystko jest w internecie. Twoje dokumenty także.

Jak na razie to Google zaproponował system, który najpełniej spełnia założenia cloud computing – mowa tu o systemie operacyjnym Chrome. Ale proszę się nie martwić, konkurencja nie śpi!

Z zapartym tchem czekamy na 2011 rok!

(Eugeniusz Wiśniewski/livescience.com)

Czytaj także

3D to przeżytek

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 14:10
W przyszłości to widz stanie się filmowym bohaterem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energetyka rozproszona

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 06:23
Energetyka rozproszona polega na budowaniu małych jednostek wytwórczych na terenie całego kraju. Może być szansą rozwoju dla inteligentnych systemów energetycznych, alternatywą dla dużych elektrowni i okazją do wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kinematografu do 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 14:38
- Paradoks kina: zaczęło się od rejestrowania rzeczywistości a potem stworzono taką rzeczywistość, która powstawała już w końcowym etapie realizacji filmu – powiedział krytyk Jacek Szczerba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hologramy i zasilanie energią kinetyczną już za 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 22:00
"Rada Mędrców" wytyczyła kierunki rozwoju teleinformatyki na najbliższe pięć lat. Będzie się działo! Poprzednie przewidywania "Rady" sprawdziły się co do joty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kinematografu do 3D

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 12:00
- Kino, w porównaniu z innymi dziedzinami sztuki, najbardziej uzależnione jest od rozwoju techniki - uważają goście Anny Fuksiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef WikiLeaks przed brytyjskim sądem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 04:00
Brytyjski sąd rozpocznie we wtorek przesłuchania w rozprawie ekstradycyjnej założyciela strony internetowej WikiLeaks.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy do Trójki - ranek 11 stycznia 2011

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 06:00
Studniówek czas!
rozwiń zwiń