Nauka

XV Piknik Naukowy Polskiego Radia - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 11:36
W Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie można było spotkać wielu miłośników nauki. Na Pikniku Naukowego Polskiego radia i Centrum Nauki Kopernik ponad dwustu wystawców - od inżynierów, fizyków i astronomów począwszy, a na informatykach i archeologach kończąc - prezentowało łącznie około tysiąca pokazów.
Audio
  • Ewelina Bednarz w namiocie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, przedstawia uczestnikom dzisiejszego Pikniku ciecz "nienewtonowską"
  • Inżynier przedstawia robota naśladującego insekty
  • Relacja Rafała Motriuka z Pikniku NaukowegoTegorocznemu Piknikowi towarzyszyło hasło "Wolność". Były japońskie roboty, pokryte srebrną folią, pojazdy księżycowe oraz najnowsze baterie słoneczne.

Na stoisku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej studenci przedstawiali swoje prace magisterskie. Wśród nich był Adam w towarzystwie robota-pająka. W sterowaniu maszyną, która "naśladuje ruchy biologiczne insektów" (robot ma 6 nóg i 20 silników) pomagały mu dzieci.

W namiocie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Ewelina Bednarz przedstawiała uczestnikom Pikniku ciecz nienewtonowską. - To taka specjalna ciecz, która zachowuje się jak woda, ale jeżeli zaczniemy ją ugniatać tworzy się ciało stałe - tłumaczy Ewelina. W trakcie  eksperymentu, uczestnicy Pikniku uderzali w ciecz młotkiem. Jeśli robili to dostatecznie energicznie, młotek odbijał się jak od kamienia, jeśli wolno, młotek wchodził w nią jak w glinę.

 

Jubileuszowy Piknik

- 15 lat temu postanowiliśmy zrobić naprawdę dużą imprezę, świadomi, że jeśli zrobimy małą, nikt nie przyjdzie i zostanie niezauważona. Zaprosiliśmy wtedy 13 instytucji, które zajęły 17 namiotów. Myśleliśmy wtedy: to naprawdę była wielka impreza. Nie mieliśmy pojęcia, że może się tak rozrosnąć - powiedział PAP jeden z pomysłodawców imprezy, dziś dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

W jubileuszowym 15. Pikniku udział wzięło ponad 230 instytucji z Polski i innych krajów świata. Swoją naukową ofertę przedstawili w 237 namiotach rozstawionych na obszarze 40 tys. m kw. Od 15 lat organizatorzy dokładnie badają oczekiwania zwiedzających i starają się na nie odpowiadać. "W tej chwili największe oczekiwanie dotyczy większej liczby zagranicznych instytucji. Jest ich ponad 20" - zapewniał dyrektor CNK.

W Pikniku udział wzięli m.in. przedstawiciele naukowych instytucji z Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy pojawili się popularyzatorzy nauki z Norwegii i Izraela. Gościem specjalnym wydarzenia były Włochy.

 

Humanoidalny robot

Po raz pierwszy w Polsce można było zobaczyć robota Honda Asimo. - To humanoidalny robot, nad którym prace rozpoczęto 25 lat temu, ale wciąż jest atrakcją. Potrafi chodzić mówić, tańczyć, wchodzić po schodach - wyjaśniała PAP Anita Celarska z Polskiego Radia.

Zdaniem Roberta Firmhofera, robot to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń na świecie. - Być może taka będzie przyszłość: roboty będą się opiekowały starszymi ludźmi, wykonując za człowieka pewne czynności - wyjaśnił.

 

Prawa fizyki zamiast magii

Na scenie Pikniku prezentowane były efektowne pokazy naukowe. - Po raz pierwszy przyjechał do nas z Wielkiej Brytanii Tom Pringle znany jako dr Bunhead. To znany popularyzator nauki, prezentujący pokazy pirotechniczne. Drugi gość to prof. Bob Friedhoffer z City University of New York, który zajmuje się fizyką, ale przedstawia ją łącząc naukę z magią i zabawą - wyjaśniała Anita Celarska.

Dyrektor CNK zwracał uwagę także na pokaz austriackiej grupy Zirkus Meer. - To grupa naukowców, którzy zmienili zawód i stali się cyrkowcami. Sztuczki cyrkowe wykorzystują do tego, aby zainteresować ludzi, a potem wyjaśnić, że nie kryją się za nimi żadne czary, ale fizyka. Myślę, że to naprawdę działa - zapewniał.

Goście Pikniku mogli m.in. spróbować swoich sił w pojedynku z robotem w grze logicznej, wywołać małe trzęsienie ziemi, zagrać na laserowej harfie, a także osiągnąć stan nieważkości w wodzie albo wziąć udział w warsztatach budowania robotów. W małym Juraparku można było poczuć się niczym prawdziwy archeolog, a w namiocie Koła Naukowego "Faza" Politechniki Warszawskiej zobaczyć, ile energii da się wytworzyć za pomocą siły własnych nóg i rąk. Na stanowisku Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema przekonać się, że "zjawisko powidoku" pozwala widzieć obiekty tam, gdzie wcale ich nie ma.

Piknik Naukowy w Warszawie to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Pomysłodawcami są prof. Łukasz Turski i Krystyna Kępska-Michalska, a także Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik - pod nazwą Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

 

Aby zobaczyć relacje przygotowane podczas XV Pikniku Naukowego przez redaktorów portalu polskieradio.pl, wystarczy kliknąć na ikonę "wideo" w ramce po prawej stronie artykułu.


Marlena Borawska, która na co dzień współredaguje stronę Radiowej Jedynki, na Pikniku świetnie radziła sobie w roli reporterki. Marlena zaprasza Państwa na pierwsze spotkanie z robotem Asimo, który posłusznie wykonuje na scenie polecenia ambasadora Japonii ( wideo: Robot Asimo po raz pierwszy w Polsce).

Ula,
Ula, Jacek i Marlena z portalu polskieradio.pl - te uśmiechy mogą zaczarować

 

Na wszystkich antenach Polskiego Radia XV Piknik Naukowy był obecny przez cały dzień.

 

Jedynka

Radiowa Jedynka przeprowadzała relacje na żywo. Warto było słuchać jedynkowych dzienników, gdyż w ramach każdego pojawiała się garść informacji z imprezy. Obszerne relacje na żywo znalazły się także w "Sobocie z Jedynką".

W audycji "Wieczór Odkrywców" o godz. 20.00, Krzysztof Michalski rozmawiał z doktorantami z Instytutu Biologii Doświadczalnej - Pauliną Jedynak i Maciejem Czerkiesem.

Goście radiowej Jedynki na Pikniku Naukowym namawiali zwiedzających do tego, by stali się badaczami. Zainteresowani mogli usłyszeć, jak funkcjonuje nasz mózg podczas procesu zapamiętywania, uczenia się, czytania czy rozróżniania kolorów.

Na ich stoisku można było podglądać tajemnice mikroświata za pomocą mikroskopu lub stworzyć magiczny, kolorowy eliksir. Najbardziej dociekliwi mogli dowiedzieć się, dlaczego ulegamy iluzjom, i poznać ich biologiczne podstawy. Tajemnicą przestała też być zasada molekularnego funkcjonowania układu odpornościowego.


Dwójka

W Dwójce o Pikniku rozmawiano przede wszystkim w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Obozowisko łowców nosorożców sprzed 15 tys. lat (!) pod Sandomierzem? Co można wyczytać z kości zwierząt oraz śladów znajdujących się na ich powierzchni? Czy zwierzęta epoki lodowcowej można zrekonstruować tak, jak twarz Kopernika? Jakie tajemnice odkrywa archeologia podwodna? Dlaczego róża jest symbolem wolności?

Na antenie Dwójki, gdzie gościliśmy prof. Magdalenę Fikus, prof. Władysława Duczkę, Cezarego Krawczyńskiego i Marcina Wagnera. Rozmawiała z nimi Hanna Maria Giza.

 

Piknik Naukowy Polskiego Radia na  antenie Dwójki Archeologia na Pikniku, fot. M. Kwaśnicka.

Trójka

W Trójce relacji z Pikniku Naukowego można było posłuchać w serwisach informacyjnych.

 

Czwórka

237 stanowisk, 40 tys. m kw., 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Nie zabrakło wśród nich stanowiska Czwórki – Radia z Wizją i naszych dziennikarzy, którzy na bieżąco informowali, co ciekawego działo się na Pikniku.

 

Czwórka na Pikniku Naukowym14. Piknik Naukowymateriały promocyjne

Wspólną zabawę na Pikniku Naukowym w Warszawie zaczęliśmy dokładnie o 11.00. W czwórkowym studiu plenerowym interesujące wywiady przeprowadzali Justyna Dżbik i Kuba Marcinowicz.

Co zatem zaserwowała Czwórka?

Na pierwszy ogień Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, czyli dużo informacji o najnowszych technologiach, ale – jak to na Pikniku – przekazanych w przystępny sposób. Następnie w naszym studiu plenerowym pojawił się zwycięzca konkursu facebookowego, który zdradził, co jego zdaniem warto zobaczyć na Pikniku.

Z przedstawicielem Koła Naukowego Robomatic rozmawialiśmy o działaniu helikoptera czterowirnikowego i robocie mikro-maus, a z gościem z Biura Edukacji Narodowej IPN o grze planszowej "Kolejka", nawiązującej do PRL-owskiej codzienności.

I co jeszcze? Na przykład inteligentne domy, a właściwie systemy sterowania nimi, o których opowiedział gość z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Czyli, jak to mówią "Wolność Tomku w swoim domku". Zaprosiliśmy też do studia przedstawicieli Fundacji Fabryka Talentów, którzy zademonstrowali ciekawe zabawki edukacyjne.

 

Celem Pikniku Naukowego było upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie Pikniku Naukowego

Czytaj także

Jak działa Czwórka na Pikniku Naukowym?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 06:00
237 stanowisk na 40 000 m kw, a na nich 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Na miejscu jest także stanowisko Czwórki – Radia z Wizją i naszych dziennikarzy, którzy na bieżąco informują Wasi, co ciekawego dzieje się na Pikniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łowcy nosorożców włochatych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:00
W okolicy Sandomierza odkryto obozowisko łowców zwierząt sprzed 15 tys. lat. A dzięki satelitom odkryto 17 nowych piramid w Egipcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2011: Poznaj redakcję portalu polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 07:00
Na Pikniku Naukowym spotkasz nie tylko naukowców i popularyzatorów nauki. Poznasz dziennikarzy Polskiego Radia i nas, redaktorów portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Pikniku Naukowym zapanowała wolność!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 15:00
- Można sprawdzić czy wolna myśl może przesunąć fizyczne obiekty. Może! Przy pomocy specjalnego urządzenia mierzącego fale mózgowe - opowiada Piotr Kossobudzki, wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik pod hasłem Wolność (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 09:04
Dr Konrad Bajer (Centrum Nauki Kopernik): Piknik Naukowy to największa tego typu impreza na świecie. Odwiedza go zwykle 100 tys. osób.
rozwiń zwiń