Nauka

Czy o fizyce można mówić tak, by zachwyciło się nią dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:04
- Powiedziałbym, że nawet łatwiej jest opowiedzieć o fizyce dzieciom, jeżeli tylko wie się, jak to zrobić - podkreślił w audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Wojciech Łużny.
Audio
  • Jak mówić o fizyce, tak, by zachwyciło się nią dziecko? (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Dlaczego nie da się zdmuchnąć płomienia świecy przez lejek?
Dlaczego nie da się zdmuchnąć płomienia świecy przez lejek?Foto: Shutterstock

Gość radiowej Jedynki, prof. Wojciech Łużny, Prorektor ds. Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, jest autorem książeczki "Eksperymenty naukowe w domowym laboratorium: Odkrywaj świat w doświadczeniach fizycznych", która powstawała w ramach projektu edukacyjnego AGH Junior.

Czytaj więcej:
dziecko nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

- Dzieci mają naturalną, wrodzoną ciekawość świata (...) Z fizyką jest ten problem, że bardzo często kiedy dochodzi się do etapu, gdy pojawia się ona w szkole, to - po pierwsze - jest już trochę za późno, by tę dziecinną ciekawość utrzymać, a po drugie - w szkole trudno jest uczyć fizyki, w taki sposób, żeby ona była przedstawiona jako frapująca dziedzina wiedzy, która odpowiada na najważniejsze pytania, ciekawości - ocenił.


xx 

- Fizyka pokazuje naszą codzienność, naszą codzienną rzeczywistość, opisuje świat, takim, jakim jest. Bardzo często się zdarza, że nauczyciele uczą fizyki w taki sposób, że ta więź z tym światem, który nas otacza, jest gdzieś bardzo głęboko ukryta. Przez to dzieci mają - fałszywe - przekonanie, że uczą się jakiś wzorów i o jakiś obiektach, które nie istnieją. Zupełnie nie ma to odniesienia do tego, co nas otacza - wyjaśnił.

Jak o zjawiskach fizycznych opowiadać najmłodszym? Jakie eksperymenty, doświadczenia można przeprowadzić w "domowym laboratorium"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Wojciech Łużny opowiedział także o tym, czym się zajmuje na AGH.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Wojciech Łużny (Prorektor ds. Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, autor książeczki dla dzieci "Eksperymenty naukowe w domowym laboratorium: Odkrywaj świat w doświadczeniach fizycznych")

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 20.10

kk

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski NAUKA fizyka
Czytaj także

Rola żywienia w terapii nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:21
W tłusty czwartek, święto łasuchów inaczej zwane zapustami, nie mówimy w Eurece o pieczeniu i jedzeniu kalorycznych pączków czy faworków. Jest jednak dużo o jedzeniu i dobrym odżywianiu, szczególnie w chorobie i procesie zdrowienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poważny problem - cukrzyca w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:36
Cukrzyca jest poważnym rozpoznaniem, a w ciąży nabiera szczególnego znaczenia, bo dotyczy zarówno matki jak i dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 19:11
W styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 1 do 22 lutego jest ich już ponad 780 tys. Od początku roku z powodu grypy zmarło siedem osób.
rozwiń zwiń