Kultura

Wizualny szok

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 11:16
Film "Głód" to debiut reżyserski Steve'a McQueena, który do tej pory znany był głównie z działalności w obszarze sztuk wizualnych.

 

Film opowiada o przetrzymywanych w angielskim więzieniu bojownikach Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Angielska służba więzienna torturuje ich raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Psychiczne i fizyczne tortury strażników motywują więźniów do buntu. W ramach protestu odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę i w końcu decydują się na głodówkę. Obraz McQueena pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii.

Andrzej Przywara wyjaśnia, że wizualnego szoku, którego doświadczamy w pierwszych minutach filmu, nie jesteśmy w stanie pozbyć się do końca seansu. - Pewne obrazy żyją w nas nawet po wyjściu z kina - dodaje.

- To nie jest film łatwy w odbiorze, to nie jest film rozrywkowy, ale z pewnością warty tego, by zmierzyć się zarówno z jego tematyką jak i formą - mówi Ryszard Jaźwiński.

Zobacz więcej na temat: FILM Anglia
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Witkacy żyje!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 13:22
Witkacy - wirtuoz kłamstwa i mistrz mistyfikacji, który mówił, że „wielkość jest tylko w perwersji” powraca na nowo w filmie Jacka Koprowicza „Mistyfikacja”. Zobacz wideo z premiery filmu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinowe zawirowania 2009 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 10:05
To był dobry rok dla kina, który pobudził apetyt wielu miłośników X muzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń