Kultura

Portman i Firth walczą z klątwą Oscara

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 17:40
Wyróżnieni aktorzy mają w planach filmy o szpiegowskich aferach, paleniu marihuany i wampirach. Sporo ryzykują.

Oscarowa statuetka automatycznie włącza nagrodzonego do kręgu najbardziej szanowanych aktorów, ale stanowi też pewną pułapkę. Jak zauważyła wyróżniona w 1966 roku aktorka Sandy Dennis, Oscar powoduje, że już nigdy nie można być kimś zaskakującym.

Wyróżnienie nakłada większą niż zazwyczaj presję, bo zdarza się, że kolejny film nagrodzonego jest finansowym i artystycznym niewypałem. W efekcie rola jest powodem do wieloletnich szyderstw ze strony filmoznawców, biografów i krytyków filmowych, no i, co najważniejsze, nie znika tak łatwo z pamięci widzów.

Natalie Portman i Colin Firth mierzą się z oscarową klątwą

Firth podkreśla, że chce teraz wziąć udział w projekcie, który go będzie bawił i zmieni trochę utarte aktorskie ścieżki.

Zdecydował się na film grozy "Stoker", w którym zagra rolę skrajnie różną od oskarowej kreacji jąkającego się króla Jerzego. Film jest inspirowany historią powstania powieści "Dracula" Brama Stokera. Colin Firth zagra tajemniczego krewnego, który odwiedza owdowiałą matkę z córkę (w tych rolach Nicole Kidman i Mia Wasikowska). "Stoker" ma być klimatem zbliżony do filmów o wampirach z legendarnym Christopherem Lee w roli głównej.

Firth wystąpi także w nowym projekcie Braci Coen "Gambit" ( to kolejny remake, po "Prawdziwym męstwie"). Jeszcze w tym roku pojawi się w kinach także jako bohater wyczekiwanego thrillera szpiegowskiego Tomasa Alfredsona (reżyser wypłynął jako autor genialnego skandynawskiego horroru "Pozwól mi wejść").

Portman bierze wolne, ale nie znika z kina

Pooskarowe plany Natalie Portman wyglądają zupełnie inaczej. Aktorka spodziewa się dziecka i na razie nie wybiera się na plan filmowy. To nie znaczy jednak, że zniknie z kinowych ekranów. W kolejce czeka kilka odważnych projektów, nad którymi Portman pracowała jeszcze w zeszłym roku.

Najbardziej offową z tych produkcji jest bardzo dobrze przyjęty na amerykańskim festiwalu w Sundance "Hesher". Portman gra kasjerkę w wielkich korekcyjnych oprawkach, która jest obiektem westchnień sfrustrowanego małolaty. 20 maja do naszych kin trafi bajkowa i przepełniona marihuanowymi aluzjami komedia "Your Highness", Portman gra w niej walczącą z czarną magią wojowniczkę, w pozostałych rolach występują ciekawi aktorzy młodego pokolenia m.in. James Franco, Zooey Deschanel i Danny McBride.

Największą hollywoodzką produkcją, w jaką aktorka się zaangażowała jest "Thor". Portman gra zaskakująco trzeźwo myślącą badaczkę tornad, która spotyka na swojej drodze nieprzystosowanego społecznie, mitycznego skandynawskiego herosa - Thora."Thor" w polskich kinach pojawi się już pod koniec kwietnia. Jak będzie z kolejnymi projektami Natalie Portman i Colina Firtha? Zdecydujemy w kinie.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Tak można pogrzebać oskarowe szanse faworyta

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 15:10
Brytyjskie media zwracają uwagę na kampanię, która ma pogrążyć oskarowe szanse filmu "Jak zostać królem" - o batalii przyszłego króla Jerzego VI z wadą wymowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perskie oko Guya Ritchiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 10:55
Brytyjski reżyser myśli o kolejnym projekcie. "Xerxes" ma być kontynuacją kultowego "300" - antycznego filmu akcji według komiksu Franka Millera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecinne filmy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:11
Zdaniem Andrzeja Wajdy zwycięża kino, które jest kręcone "jakby" dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska rzeczywistość w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:56
Polskie filmy opowiadające o naszej rzeczywistości wcale nie są zaściankowe. Amerykanie zdecydowali się zaprezentować dwa z nich na festiwalu filmowym South by Southwest.
rozwiń zwiń