Kultura

Wybrano siedmiu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 11:40
Andrzej Bart, Krzysztof Czyżewski, Andrzej Dobosz, Inga Iwasiów, Bożena Umińska-Keff, Jacek Milewski oraz Jarosław Marek Rymkiewicz zostali nominowani do II edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej za napisane w ubiegłym roku książki. Laureat zostanie wyłoniony 14 września 2009 r. podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.

Jury nagrody COGITO w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Piotr Wojciechowski wybrało 7 książek nominowanych do II edycji nagrody COGITO.

Wśród nominowanych są: Andrzej Bart za książkę "Fabryka muchołapek" (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa), Krzysztof Czyżewski za książkę "Linia powrotu. Zapiski z pogranicza." (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny), Andrzej Dobosz za książkę "Ogrody i śmietniki" (Biblioteka „Więzi”, Warszawa), Inga Iwasiów za książkę "Bambino" (Świat Książki, Warszawa), Bożena Umińska-Keff za książkę "Utwór o Matce i Ojczyźnie" (Korporacja Ha!art, Kraków), Jacek Milewski za książkę "Dym się rozwiewa" (Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań) oraz Jarosław Marek Rymkiewicz za książkę "Kinderszenen" (Wydawnictwo Sic!, Warszawa).
Jury dokonało wyboru spośród autorów 25 książek zakwalifikowanych do II etapu.

Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio – S.A. podjęły w 2008 r. decyzję o ustanowieniu Nagród Mediów Publicznych w dziedzinie literatury COGITO i współczesnej muzyki poważnej OPUS.
Nagrody Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą przyznawane każdego roku: 
- kompozytorowi polskiemu za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie nastąpiły w roku poprzedzającym przyznanie nagrody;
- autorowi najlepszej książki z dziedziny literatury o szczególnych walorach artystycznych, napisanej i wydanej w języku polskim, której pierwsze wydanie nastąpiło w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

W drugiej edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO i OPUS zostaną przyznane za dzieła: literackie i muzyczne, których pierwsze wydanie lub wykonanie miało miejsce w 2008 roku. Nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych zostaną ogłoszone 14 września 2009 r. podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.

W pierwszej edycji laureatką nagrody COGITO w dziedzinie literatury pięknej została Małgorzata Szejnert za książkę "Czarny ogród" (Wydawnictwo ZNAK), a Nagrodę OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej otrzymał Paweł Mykietyn za II Symfonię.
Więcej o Nagrodach Mediów Publicznych: www.nagrody-mediow-publicznych.pl

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Cogito: Utwór o Matce i Ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 07:30
Książka Bożeny Keff "Utwór o Matce i Ojczyźnie" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Kinderszenen

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 08:00
Książka Jarosława Marka Rymkiewicza "Kinderszenen" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Dym się rozwiewa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2009 08:01
Książka Jacka Milewskiego "Dym się rozwiewa" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Fabryka muchołapek

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 09:03
Książka Andrzeja Barta "Fabryka Muchołapek" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Ogrody i śmietniki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 09:02
Książka Andrzeja Dobosza "Ogrody i śmietniki" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna siódemka

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 11:53
Utwory Magdaleny Długosz, Aleksandry Gryki, Pawła Hendricha, Justyny Kowalskiej, Hanny Kulenty, Aleksandra Lasonia i Pawła Mykietyna zostały nominowane do II edycji Nagrody Mediów Publicznych OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej. Laureat zostanie ogłoszony 14 września 2009 r. podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń