Kultura

Etyczne wymiary informacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 15:54
Ludobójstwo to nie tylko morderstwo na ludziach, ale też morderstwo pamięci o nich - mówił gość "Europejskiego Magazynu Kulturalnego" przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji".
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" mówiliśmy o Międzynarodowym Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji", organizowanym w Warszawie przez Instytut Książki i Instytut Reportażu.

Oprócz reportażu, fotoreportażu na festiwalu znalazł się też teatr faktu. W spotkaniach z publicznością w kilkunastu miejscach Warszawy weźmie udział 80 reporterów z Polski i z zagranicy, a gośćmi specjalnymi są travel blogerzy. O  imprezie i o tym, czym jest reportaż, Katarzyna Nowak rozmawiała z dyrektorką festiwalu, Joanną Czudec i Wojciechem Tochmanem z Instytutu Reportażu i autorem książki o ludobójstwie w Ruandzie, "Dzisiaj narysujemy śmierć".

Reportaż to forma bardzo droga, na którą nie stać większości gazet. Czy to oznacza, że spotykamy się obecnie z kryzysem pisarstwa reportażowego? Joanna Czudec uważa, że nie, bo wydawanie reportaży w formie książkowej jest szansą na długie życie tych najlepszych tekstów, które mimo swojej doraźności mogą być z zainteresowaniem czytane nawet po wielu latach. Z kolei Wojciech Tochman uważa, że ogromne koszty przygotowywania reportaży, połączone z coraz większym zainteresowaniem czytelników tematami z odległych zakątków świata, mają ogromny wpływ na tę formę z pogranicza dziennikarstwa i literatury.

Autor "Dzisiaj narysujemy śmierć", zwrócił uwagę na etyczny wymiar obiegu informacji. Fakt, że nie umiemy dziś opowiedzieć chociaż kilkudziesięciu zdań o krwawych wydarzeniach w Ruandzie czy innych państwach, w których dopuszczano się ludobójstwa, oznacza, że cicho się na nie zgadzamy. Ludobójstwo to nie tylko morderstwo na ludziach, ale też morderstwo pamięci o nich. Zapomnienie sprzyja katom, a nie ich ofiarom. Bycie świadomym tego, co dzieje się na świecie, staje się zatem tym, co można zrobić dla ludzi, na losy których, nie mamy pozornie żadnego wpływu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Życie pachnie brzydko

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 07:00
Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór reportaży Wojciecha Tochmana zatytułowany "Bóg zapłać". Autor gościł w Trójce, która objęła wydawnictwo swoim patronatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrzenie świata

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 15:07
John Irving, Wojciech Tochman, Skip Sempé
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkaj reporterów, dla których front to chleb powszedni

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 16:46
Na festiwalu WARSZAWA BEZ FIKCJI z publicznością porozmawia 80. dziennikarzy i fotografów, którzy donoszą o najaktualniejszych wydarzeniach z najciekawszych regionów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 23:43
Tochman o rysowaniu śmierci, rewelacyjne listy poetów i kryminał z przedwojennym Gdańskiem w tle. Dziś Dwójka opowie, co jest najciekawsze na księgarskiej półce.
rozwiń zwiń