X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Żona astronoma

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 08:10
Pani Heweliuszowa po śmierci męża kontynuowała pracę słynnego astronoma. Posłuchaj powieści "Żona astronoma" na antenie Jedynki.
Audio

Kornelia Stepan napisała romans historyczny o żonie słynnego astronoma Jana Heweliusza. Elżbieta Katarzyna Heweliusz sama została uczoną białogłową, astronomem, a król Jan III Sobieski przydzielił jej fundusze na kontynuowanie badań przerwanych przez śmierć męża. A wszystko to dzieje się w XVII-wiecznym Gdańsku.

- Interesują mnie kobiety, które mają jakiś cel w życiu i dążą do jego osiągnięcia. Elżbieta Katarzyna miała szesnaście lat, gdy wyszła za Jana Heweliusza, który miał wtedy 52 lata, było to małżeństwo wymuszone, kontraktowe. Nie wiemy czy związek ten był udany, czy też nie, ponieważ nie zachowały się na ten temat żadne źródła. Na cele opowieści założyłam, że był on udany – zauważyła Kornelia Stepan.

W rozmowie z Anną Stempniak powiedziała, że do napisania książki zainspirowała ją rycina, którą stworzył Jan Heweliusz i którą umieścił w jednym ze swoich dzieł. Prezentuje ona małżeństwo Heweliuszów.

- Początki pracy nad książką były bardzo trudne, ale przyniosły mi wiele satysfakcji. Na nowo odkryłam swoje zainteresowanie historią i Gdańskiem, który był wtedy niesamowitym, wielokulturowym miastem – dodała w audycji "Moje książki".

"Żona astronoma. Historia Elżbiety Katarzyny Heweliusz" jest czytana w Jedynce w "Lekturach przez północą" o godz. 23:50. Czyta Anna Nehrebecka.

W drugiej części programu rozmawiamy z Tomaszem Stężałą. Zajął się on najnowszymi dziejami Elbląga, przyćmiewanego sławą przez leżący niedaleko Gdańsk. Jego powieść "Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia"  to historia miasta i ludzi, których czeka zagłada. Oczami bohaterów tej książki poznajemy kulisy morderczych walk o twierdzę Elbing.

Obie książki zostały wydane pod patronatem Jedynki.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Żona astronoma" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Przepisywali polskie książki przez trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 17:46
W Szwecji powstała płyta zawierająca kanon literatury polskiej. Trafi do polonijnej młodzieży m.in. w krajach b. Związku Radzieckiego,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień Festiwalu im. Conrada

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 08:29
Na festiwalu literatury w Krakowie literatura łączy się z muzyką, a znany pisarz prawie śpiewał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jestem niechlujnym czechofilem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 21:54
W swojej najnowszej książce Mariusz Szczygieł rozbiera na części pierwsze współczesnych Czechów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały świat czyta Olgę Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 11:21
Rewelacyjne recenzje i tłumy na spotkaniach z zagranicznymi czytelnikami, czy polską pisarkę czeka międzynarodowa kariera?
rozwiń zwiń