Kultura

Hindusi z Dżajpur i polska poezja

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 11:35
Prosto do hinduskich serc trafiają słowa z wierszy Szymborskiej i Różewicza. Festiwal Literatury w Dżajpur tylko poetycką miłość podsyca. Posłuchaj relacji Polskiego Radia z Indii!
Audio

W indyjskim mieście Dżajpur trwa doroczny festiwal literatury. Wśród 220 autorów biorących udział w festiwalu, przybyłych z 23 krajów świata, jest polski poeta Adam Zagajewski, którego wiersze zostały ostatnio wydane w Indiach w tłumaczeniu na język hindi. Festiwal Literatury w Dżajpurze to największa tego typu impreza w Indiach i w całej Azji Południowej.

W tym roku bierze w niej udział kilku laureatów literackiej Nagrody Nobla i cała plejada osobistości świata literatury. Dzięki obecności Adama Zagajewskiego reprezentowana jest na festiwalu nie tylko twórczość tego poety, ale także polska szkoła poetycka.

W Indiach twórczość Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, a także Wisławy Szymborskiej zajmuje wśród koneserów poezji wysokie miejsce. Hinduscy krytycy wysoko oceniają nie tylko walory artystyczne tej poezji, ale także zawarte w niej bezkompromisowe wołanie o prawdę.

Sreenivasarao z delhijskiej Akademii Literatury mówiąc o twórczości Zagajewskiego podkreśla, że "jego osobista walka o prawdę w kraju, w narodzie - tak obecna w jego twórczości - czyni go podobnym do najwybitniejszych poetów Indii. To podobieństwo jest bardzo cenione przez Hindusów".

Krytycy zajmujący się poezją w Indiach wielokrotnie podkreślali, iż twórczość najwybitniejszych poetów polskich bliska jest indyjskiemu pojęciu "satyagraha", które szeroko interpretowane oznacza podążanie ścieżką prawdy i pozbawiony przemocy opór wobec niesprawiedliwości.

Coraz realniejszych kształtów nabiera także stała współpraca indyjsko-polska w sferze festiwali literatury. Rozmowy na temat takiej współpracy prowadzone są właśnie między Festiwalem Literatury w Dżajpur w Indiach i Festiwalem Conradowskim w Krakowie.

Aleksander Kardyś, reprezentujący w Dżajpur Festiwal Conradowski, a jednocześnie prezes Fundacji krakowskiego "Tygodnika Powszechnego" przypomina, że w ubiegłym roku gościł w Krakowie między innymi Ashok Vajpeyi, poeta i krytyk literacki, który od lat promuje w Indiach polską poezję.


Aby posłuchać relacji Polskiego Radia z Indii, kliknij dźwięk "Adam Zagajewski w Dżajpur" po prawej stronie artykułu.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Muzeum Orwella w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 09:02
W indyjskim stanie Bihar powstanie muzeum George'a Orwella. To właśnie na terenie tego stanu, w miasteczku Motihari, niedaleko granicy z Nepalem urodził się angielski pisarz. Tam też spędził pierwsze cztery lata swego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak typowany do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 15:50
Kolejny polski poeta-noblista? Bukmacherzy oceniają szanse
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rewers" trafił w indyjskie serca

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 10:30
Polski reżyser filmowy Borys Lankosz został uhonorowany tytułem najlepszego reżysera na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune w Indiach za film "Rewers".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamasutra w Laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:00
Znani polscy aktorzy przeczytają „Kamasutrę” w Laboratorium Dramatu.
rozwiń zwiń