X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Papież Jan Paweł II inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 07:00
Zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II zainspirowała wydawców. Od początku roku ukazało się blisko 50 nowych tytułów i wznowień.
Audio

Wśród wydanych publikacji znalazły się albumy, wspomnienia, biografie, książeczki dla dzieci, a także powieść.

Obserwując rynek wydawnictw katolickich Jakub Frołow ocenił, że razem ze wznowieniami wcześniejszych tytułów liczba nowości książkowych o Janie Pawle II sięgnie setki. W tym ogromnym wyborze znajdziemy wiele pozycji zawierających temetyczne wybory kazań, wncyklik i książek papieża Polaka. Wielu autorów pokusiło się o prywatne wspomnienia o Janie Pawle II, część zdecydowała się na albumy fotograficzne.

Wydawnictwo św. Stanisława BM, właściciel praw autorskich do wielu tekstów Karola Wojtyły, opublikowało w I kwartale tego roku aż siedem nowych książek "papieskich". Wydawca jest szczególnie dumny z książki "Błogosławiony Jan Paweł II. Odpowiem na twoje pytania", której redaktorka - Małgorzata Pabis - "poszukuje odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące kondycji ludzkiej w encyklikach, przemówieniach i książkach Jana Pawła II" - pisze wydawca.

/

Rekordzistą w wydawaniu książek o Janie Pawle II jest Biały Kruk - mają w swojej ofercie ponad 90. Najbardziej znane są albumy ze zdjęciami Adama Bujaka, który towarzyszył papieżowi w wielu pielgrzymkach. Właśnie albumowe wydanie prac tego krakowskiego fotografa to najnowsza propozycja oficyny: tom "Błogosławiony Jan Paweł II. Przyjaciel dzieci" zawiera fotografie Jana Pawła II z najmłodszymi wiernymi.

Jacek Moskwa, wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie, pokusił się o napisanie biografii polskiego papieża. "Droga Karola Wojtyły" to najobszerniejsza, aż czterotomowa, z dotychczasowych książka opisujące życie i misję Jana Pawła II.Jej wydawcą jest Świat Książki.

Do grona wydawców książek o Karolu Wojtyle dołącza również katowicki IPN, publikując część zeznań, złożonych w śledztwie po zamachu na Jana Pawła II przez zamachowca Ali Agcę. Publikacja będzie liczyła ponad 500 stron, autorem wstępu jest dr Andrzej Grajewski. Książka ukaże się w okolicy 13 maja, czyli w dniach poprzedzających 30. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

Znak na beatyfikację przygotował kilka wznowień, a także eseje Leszka Kołakowskiego, w których filozof pisał nie tylko o wizji Kościoła Jana Pawła II, ale też o samym papieżu.

Z kolei wydawnictwo WAM przygotowało publikację "Błogosławiony Jan Paweł II. Historia życia" Joanny Wilkońskiej. To biografia papieża przeplatana jego osobistymi wspomnieniami i wspomnieniami przyjaciół oraz współpracowników. Podobny charakter ma praca "Jan Paweł II 1920-2005. Biografia Błogosławionego" pióra Andrzeja Nowaka (wyd. Kluszczyński).

"Z pielgrzymką przez świat Jan Paweł II" Krzysztofa Ulanowskiego (Ibis) dokumentuje ponad sto pielgrzymek zagranicznych, które polski papież odbył odwiedzając wiernych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, a "Papież i Prymas" Marii Psiss - jego przyjaźń z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

/

Edycja św. Pawła proponuje kolejny tom z serii przewodników po ulubionych przez Karola Wojtyłę trasach. Może być to wspaniała pozycja dla wielu turystów. Tym razem w serii "Szlaki papieskie" ukazuje się tom "Orawa, Spisz, Pieniny". Znajdziemy tu nie tylko opisy szlaków turystycznych, ale także wspomnienia o papieżu, świadectwa jego przyjaciół i osób, które spotykał na szlakach swoich wędrówek oraz niepublikowane dotąd fotografie.

Wśród nowości wydawnictwa M można znaleźć m.in. książkę "Jan Paweł Wielki. Droga do świętości" Mieczysława Malińskiego, przyjaciela Jana Pawła II z czasów młodości, a także "Bł. Jan Paweł II. Papież wysłuchanych modlitw" Franco Bucarelliego, który zebrał opowieści o cudach związanych z osobą polskiego papieża. Publikacja powstała na podstawie świadectw kardynałów, postulatora procesu beatyfikacyjnego. Podobny charakter ma książka "Nasz Papież. Świadkowie świętości Jana Pawła II" Aleksandry Zapotoczny (Edycja św. Pawła). "Jan Paweł II w sercu świata" Angelo Comastriego (wyd. Esprit) to z kolei świadectwo ukazujące pontyfikat papieża Polaka z osobistej perspektywy jednego z jego bliskich współpracowników.

"Nieznane oblicze pontyfikatu" Grzegorza Polaka (Wydawnictwo M) przedstawia relacje Jana Pawła II z kościołem greckokatolickim oraz starokatolickim. Ten sam autor przygotował książkę "Jan Paweł II. Historie męskich przyjaźni" (Centrum Myśli Jana Pawła II), gdzie przypomina sylwetki zwyczajnych i niezwykłych kolegów, przyjaciół, mentorów Karola Wojtyły, ludzi, którzy wywarli wpływ na jego wybory życiowe, myślenie, formację intelektualną i moralną. Inna nowość to "Siła wiary i umysłu" (Rebis) - wybór fragmentów książek, kazań, encyklik i orędzi papieskich oraz poezji i sztuk teatralnych, w których Karol Wojtyła poruszał tematy miłości i śmierci, celu i sensu istnienia.

Publikacji poświęconych polskiemu papieżowi jest naprawdę bardzo dużo, nie sposób wszystkie tu wyliczyć. Poszukujący inspiracji w życiu, twórczości i misji Jana Pawła II na pewno znajdą coś dla siebie. Beatyfikacja papieża Polaka jest kolejną okazją, aby poznać jego wspaniałe, wzruszające losy. 

(pj/PAP)

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego poświęconego Janowi Pawłowi II.

''
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II. Papież w brązie, mosiądzu i oleju

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 07:00
W pracowniach plastycznych i odlewniach artystycznych nie nadążają z realizacją zamówień na dzieła upamiętniające Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukazał się zapis rozmów Jana Pawła II z dziennikarzami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 15:38
"Towarzysze podróży. Wywiady podczas lotu z Janem Pawłem II" - książka pod takim tytułem ukazała się we Włoszech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Habemus papam

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 07:40
26 sierpnia 1978 roku następcą papieża Pawła VI zostaje kardynał Albino Luciani.
rozwiń zwiń