Kultura

Ruszają Warszawskie Targi Książki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 09:55
Targi będą odbywać się od czwartku do niedzieli. Uczestniczyć w nich będzie 500 autorów z całego świata
Audio
  • Lajos Palfalvi, tłumacz literatury polskiej na węgierski o zamiłowaniu Węgrów do polskiej literatury (IAR)
  • Prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski o ważnych wydarzeniach na Warszawskich Targach Książki (IAR)
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w Łodzi
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziFoto: Glow Images/East News

Spotkania z autorami, ogłoszenie nominacji do najważniejszych nagród literackich i możliwość zapoznania się z literaturą całego świata - to najważniejsze atrakcje rozpoczynających się w czwartek 4. Warszawskich Targów Książki, które po raz pierwszy odbędą się na Stadionie Narodowym.

Uroczysta inauguracja nastąpi w południe.

Dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski powiedział w Jedynce, że wybrano Stadion Narodowy, gdyż gwarantuje on uczestnikom kontakt z książką bez tłoku i przepychania się. Podkreślił, że Targi mają być przede wszystkim promocją czytelnictwa.

Skąpski zapowiedział, że w czasie targów zostaną ogłoszone nominacje do nagród Nike i nagród Gdynia. Będą też spotkania z ponad 500 autorami, w tym z laureatami Warszawskiej Nagrody Literackiej. Goście Targów będą więc mogli dowiedzieć się o wszystkim, co jest istotne w literaturze, a także kupić książki po obniżonych cenach. Dzieci do lat 12, zorganizowane grupy szkolne, bibliotekarze i księgarze mogą wejść na targi za darmo.

Jednym gości Targów jest tłumacz literatury polskiej na węgierski, Lajos Palfalvi, który odbierze w południe nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Przyznaje on, że Węgrzy od dawna lubią polskich pisarzy. Szczególnie interesuje ich sposób historycznej egzystencji Polaków gdyż - jak powiedział Palfalvi - historia Polaków bardzo się różni od historii Węgrów. Tłumacz dodał, że najbardziej interesuje go proza autobiograficzna, wspomnienia i reportaże.

Komentując informacje o spadku czytelnictwa Rafał Skąpski ocenił, że wynika to głównie z trudnej sytuacji ekonomicznej. Wydawnictwa działają na granicy opłacalności, a ceny książek dyktują warunki rynkowe i niskie nakłady. Podkreślił jednak, że do spadku czytelnictwa przyczyniają się też nowe technologie. Lajos Palfalvi dodał, że także na Węgrzech czytelnictwo spada.

Patronem medialnym Warszawskich Targów Książki jest Polskie Radio.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dobre strony książki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 08:00
Najnowszy tom Tadeusza Różewicza "Margines, ale..." - to kropla w morzu książek, które czekają na bibliofilów na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dżentelmen": cham, prostak, zły człowiek

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 09:00
Zdaniem dziennikarza Roberta Ziębińskiego, jego debiutancka książka nie jest „antyśrodowiskowa”. Czy oby na pewno?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nazwał Lema mutantem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 19:14
Dwaj wielcy pisarze. Dwie odmienne osobowości. Dwa różne temperamenty. Wydawać by się mogło, że Stanisława Lema ze Sławomirem Mrożkiem niewiele łączyło. A jednak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Korczak zilustrowany na nowo. Z sukcesem!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 10:00
Marianna Oklejak za ilustracje do książek Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej" otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto książek na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:10
Między 16 a 19 maja odbędą się 4. Warszawskie Targi Książki. Swoją ofertę zaprezentuje blisko 500 wystawców z kraju i zagranicy. Targi odbędą się na Stadionie Narodowym. Wydawnictwa szykują wiele propozycji dla odwiedzających.
rozwiń zwiń