Kultura

Malarstwo szepce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2009 13:16
W kalendarzu, jak co roku, widnieje dużo rocznic i jubileuszy. Nie sposób upamiętnić wszystkich i wszystkiego. Galerie i muzea również muszą dokonywać wyborów i pamiętać o tych najbardziej zasłużonych dla polskiej sztuki i kultury. W tym roku przypada podwójny jubileusz Jacka Malczewskiego i właśnie jemu Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło poświęcić aktualną ekspozycję.

Na wystawie można oglądać 60 obrazów Jacka Malczewskiego, jest to zaledwie wycinek ogromu jego prac. Jednak, jak mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha: „ekspozycja stanowi klarowną i skondensowaną prezentację problemu artysty i towarzyszących mu rozterek, inspiracji, muz - problemu niezwykle ważnego zarówno dla twórczości Jacka Malczewskiego, jak i dla całej epoki Młodej Polski. Został on zilustrowany poprzez zestawienie obrazów najwyższej klasy - największych i najbardziej znanych oraz rozpoznawalnych dzieł Jacka Malczewskiego”. Głównym wątkiem, tematem przyświecającym wystawie jest mit Artysty, tego artysty, który jak mówił Malczewski swoim uczniom (podczas zajęć na krakowskiej SSP, dzisiejszej ASP), który miał malować tak, aby Polska zmartwychwstała. Artysta Malczewskiego to kapłan sztuki, patriota, humanista, kobieciarz i demaskator, zawsze targany wątpliwościami, któremu nieobce były dylematy estetyczne i moralne. W ogromnym dorobku twórczym artysty istnieje wiele prac niemożliwych do odszyfrowania, posiadających wiele znaczeń, drugie dno. Jacek Malczewski malował Chrystusa, anioły, greckiego boga śmierci Thanatosa, harpie, fauny, chimery i ludzi, wplatając ich w symboliczne sytuacje, surrealistyczne wizje. Trzy główne obrazy eksponowane na wystawie to "Błędne koło", "Melancholia" i "Podszepty sztuki". W kompozycjach malarskich artysty bez problemu można odnaleźć dylematy, rozterki, wahania i wątpliwości, które towarzyszyły całej drodze twórczej Malczewskiego.

Wystawa prezentowana  w  Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie pokazuje problem artysty w twórczości Jacka Malczewskiego. Warto zaznaczyć, że był to problem ogromnie ważny dla całej epoki Młodej Polski, który z łatwością odnajdziemy również w obrazach innych mistrzów przełomu XIX i XX wieku.

W tym roku przypada 155 rocznica urodzin artysty, oraz 80 jego śmierci. Wystawa została oparta o zbiory Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Na ekspozycji zobaczyć można również prace wypożyczone z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu i Warszawie, oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawę „Podszepty sztuki - Jacek Malczewski 1854-1929” można oglądać do 24 maja w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń