X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 13:44
W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można multimedialną wystawę zorganizowaną w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Główną ideą ekspozycji jest pokazanie zjawisk, osób, pojęć związanych z amerykańską kulturą, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w realiach PRL-u.
Audio

 

Magdalena Czubińska, kurator wystawy, w rozmowie z Polskim Radiem dodała, że wystawa ma także przypomnieć to wszystko, co Ameryka dawała całemu światu przez swoją poezję, film, muzykę a także inne dziedziny kultury.

Na wystawę widz jest wprowadzany asfaltową autostradą, nad którą wznoszą się ekrany. Wymiennie pojawiają się na nich największe gwiazdy kojarzone z Ameryką. Jest Elvis, Batman, George Washington, zdjęcia World Trade Center. Na trzecim ekranie, umieszczonym w hollu głównym, można przypomnieć sobie kreskówki Walta Disneya. Idąc dalej możemy zatrzymać się przed witryną City Lights Books w San Francisco czy obejrzeć fragmenty polskich kronik filmowych o Ameryce.

Widz atakowany jest wielością obiektów, ale i tak najcenniejszą część ekspozycji stanowi prezentowany po raz pierwszy w Polsce zespół czterdziestu jeden prac dwudziestu najwybitniejszych fotorealistów. Nurt ten narodził się w połowie lat 60. XX wieku. Za jego ojca uważany jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 roku otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Twórcy za punkt wyjścia obierali sobie zdjęcie lub slajd, który z jak największą precyzyjnością starali się przenieść na płótno. Najlepsze prace potrafią wywołać w odbiorcy złudne odczucie, że stoi przed wielkoformatową fotografią. Louis K. Meisel w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że tematy, które inspiruą fotorealistów są zaczerpnięte z życia codziennego. "Są to auta, automaty do gier hazardowych, fronty sklepów, kawiarnie. Zazwyczaj są to takie tematy o których nigdy nie powiedzielibyśmy, że można by je malować”- dodał Louis K. Meisel.


Wystawa wpisuje się w swego rodzaju „amerykański sezon” organizowany latem tego roku w Oddziałach Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawę "Amerykański sen" można oglądać do 4 października 2009 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Stworzenia duże i małe

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2010 07:54
"Wszystkie stworzenia duże i małe" to tytuł wystawy, którą prezentuje stołeczna Zachęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowieckie święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 08:23
XIX-wieczna wieś Boże Narodzenie świętowała od Wigilii do święta Trzech Króli, a czas ten nosił nazwę "Gody". Ten barwny czas w swych chatach i dworkach prezentuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń