X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Błyskotek czar

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 08:00
Może każda z nas kobiet będzie chciała zaprzeczyć, ale każda też po cichu, w duchu, przyzna się, że je po prostu lubi, że jest w nich jakaś moc, która przyciąga, mami. O czym mowa - oczywiście o błyskotkach – pierścionkach, łańcuszkach, broszkach, agrafach, bransoletach.
Audio

Biżuterię lubi chyba każda kobieta, a i niejeden mężczyzna. Towarzyszy nam ona od setek tysięcy lat, początkowo dekoracji służyły przedziurawione muszle. Dziś biżuterią nazywamy drobne przedmioty wyrabiane za szlachetnych metali i innych cennych materiałów oraz drogich kamieni, służące jako ozdoba stroju.

Biżuteria potrafi być również sztuką, co od 50 lat udowadnia Pracownia Projektowania Biżuterii założona przez Lenę Kowalewicz-Wagner w 1959 roku na łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Pierwotnie pracownia ta nosiła nazwę: Pracownia Drobnych Form, aby do dziś przekształcić się w Katedrę Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dziś w ramach Katedry Biżuterii funkcjonują aż trzy pracownie: Podstaw Projektowania Biżuterii, Biżuterii, Projektowania Form Złotniczych – oraz pracownie warsztatowe, m.in. Pracownia Technologii Emalii.


''

Muzeum Bursztynu w Gdańsku dostrzegło tę niezwykłą okazję – jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi. Ekspozycja ma na celu pokazanie przemian jakie zaszły w biżuterii artystycznej w ciągu tych lat. Ewa Bromberkowska, historyk sztuki, kurator wystawy pisze: „To prezentacja dorobku ludzi, którzy swoimi obiektami udowodnili, że biżuteria to sztuka „czysta”, równa rzeźbie i malarstwu. Kontynuując ideologię Władysława Strzemińskiego (który wciąż silnie wpływa na łódzką Akademię Sztuk Pięknych) i Leny Kowalewicz-Wegner (spiritus movens Katedry Biżuterii), artystów z łódzkiego kręgu złotniczego można przypisać do tzw. „łódzkiej szkoły projektowania”. Ich współczesny, najwybitniejszy spadkobierca, prof. Andrzej Szadkowski oraz aktualny Kierownik Katedry prof. Andrzej Boss, wraz z dzisiejszym gronem pedagogicznym, kultywują idee swych wielkich poprzedników, tworząc znaczące centrum edukacji dla artystów-złotników. Prezentowane dziś Złote Kreacje są dowodem na to, że tradycja i założenia „łódzkiej szkoły projektowania” nie odeszły w zapomnienie i wychowują kolejne pokolenia wybitnych artystów.”

Tak więc drogie Panie, stroimy się, już od bardzo dawna, lecz to ostanie 50 lat to biżuteria wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, tworzona przez wykształconych artystów.

Wystawę „Złote kreacje” można oglądać w Muzeum Bursztynu oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Targ Węglowy 26, od 6 listopada do 21 stycznia 2010.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

W muzealnych wnętrzach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2009 05:39
Jak przebiegł ostatni rok w największych Muzeach Narodowych naszego kraju? O tym, a także o planach na bieżący sezon, opowiadają dyrektorzy placówek w Krakowie i Wrocławiu. Przypominamy również najważniejsze prezentacje w warszawskim Muzeum Narodowym w 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilanowskie noce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2009 14:05
Dwie szczególne sierpniowe noce w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pierwsza już dziś, z 5 na 6 sierpnia, „Muzeum z ludzką twarzą” - od godziny 19:00 do 2:00 odbędzie się nocne zwiedzanie pod hasłem Nocny Salon Plakatu Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnieć Kabruna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 07:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku pragnie przypomnieć wybitnego kolekcjonera, Jacoba Kabruna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko o miłości

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 15:24
Miłość, związki i relacje międzyludzkie to temat przewodni 9. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który dziś (6 maja) rozpoczyna się w Łodzi. Według organizatorów, Fotofestiwal to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie.
rozwiń zwiń