Kultura

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.

100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa "Tak jest. Marcin Maciejowski" to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości tego rysownika i malarza, rocznik '74. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, na powierzchni 1000 metrów kwadratowych, można zobaczyć ponad sto obrazów, w większości z ostatnich lat, wypożyczonych z kolekcji muzealnych i prywatnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Kilka prac artysta namalował specjalnie na ten swój pierwszy, indywidualny pokaz w muzeum.
Marcin Maciejowski zadebiutował w Krakowie w latach 90. XX wieku. Na początku swej drogi twórczej związany był z grupą Ładnie (razem z Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem „Kurosawą”). Jego postawa artystyczna kształtowała się w epoce transformacji, gdy skutkiem przemian ekonomicznych i społecznych był dynamiczny rozwój mass mediów - piszą organizatorzy. W swoim malarstwie, z założenia - realistycznym, artysta prowadzi dialog z nimi oraz reprezentowaną przez nie kulturą popularną. Medialne zapożyczenie to ważna cecha tego malarstwa: miejsce klasycznego, akademickiego „studium z natury” zajmuje „studium” z amatorskiej fotografii, ilustracji wyciętej z gazety, kadru filmowego lub Internetu. Kolekcjonowane przez niego wycinki i fotografie składają się na swoiste medialne archiwum. Artysta prowadzi stały dialog z fotografią, filmem, nowymi mediami, ale także z rzeźbą.

Wystawa została zaaranżowana nawiązując do filmu Charliego Kaufmana Synecdoche, New York (2008 r.). Stworzono sztuczne miasto, aby widz odniósł wrażenie, ze wędruje po ulicach i placach sztucznego miasta. Wystawę otwierają dwa skopiowane z sieci internetowej obrazy Do not copy, przedstawiające słynne aktorki Brigitte Bardot i Claudię Cardinale. Maciejowski sięga po znaną z masowych mediów technikę ujmowania informacji w formę diagramów i infografik. Marcin Maciejowski przypomina, odwołuje się, podgląda, skłania do refleksji, komentuje.

Wystawie towarzyszy obszerny dwujęzyczny polsko-angielski katalog z reprodukcjami i opisami obrazów oraz tekstami polskich i zagranicznych autorów, dwujęzyczny folder oraz cykl wykładów i spotkań.

Wystawę można oglądać do 23 maja. Kuratorem ekspozycji jest Goschka Gawlik.

(na podst. mat. pras. i Poranka Dwójki 30.03.2010)

''Sytuacja się zmieniła, 2010, 200 x 140 cm

[----- Podzial strony -----]

''Grający w karty, 2009, 140 x 180 cm

[----- Podzial strony -----]

''Shostakovich 1936, 2008, 90 x 120 cm
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Odnaleziony" Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 09:24
Dwa obrazy Caravaggia można oglądać na wystawie otwartej w zeszłym tygodniu w Edynburgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykańskie grafiki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 07:17
17 września w Kamienicy Szołayskich w Krakowie zostanie otwarta wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń