Kultura

Polityka nagradza

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 09:54
Sześciu młodych artystów otrzyma wieczorem Paszporty "Polityki".

Wśród 18 nominowanych znaleźli się w tym roku, między innymi, reżyser filmu "Rewers" Borys Lankosz, pisarz Jacek Dukaj, aktorka i reżyserka Barbara Wysocka i grupa Pustki. Nagrody dla młodych twórców, zasłużonych w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki "Polityka" przyzna po raz 17-ty. Zdzisław Pietrasik, szef działu kulturalnego tygodnika tłumaczy, że "Polityka" nagradza twórców młodych, ambitnych, niezależnych i oryginalnych, tych którzy będą decydować wkrótce albo już teraz zaczynają decydować o obliczu polskiej kultury i którzy będą jej ambasadorami.

W organizowanym przez "Politykę" corocznie konkursie laureatów w sześciu kategoriach wybiera się na podstawie punktowanej ankiety wypełnianej przez krytyków. W sumie - jak podliczył Zdzisław Pietrasik - z tegoroczną edycją nazbiera się ich ponad setka.

Laureatami poprzednich konkursów byli, między innymi, Kasia Nosowska, Olga Tokarczuk, Grzegorz Jarzyna, Dorota Masłowska, Leszek Możdżer, Rafał Blechacz, Jan Klata, Maja Kleczewska, Maria Peszek i Małgorzata Szumowska.

W tym roku w kategorii film nominowani zostali: reżyser Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą - filmem "Rewers" i autor zdjęć do tego filmu Marcin Koszałka oraz Xawery Żuławski, który przeniósł powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej na duży ekran.

W kategorii Literatura nominowani zostali Agnieszka Drotkiewicz za swoją trzecią powieść "Teraz", Jacek Dukaj - autor baśni "Wroniec", o stanie wojennym oglądanym oczami chłopca Adasia i Piotr Paziński za nowelę "Pensjonat". Jacek Dukaj już trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu Polityki, w zeszłym roku za ponadtysiącstronicowy „Lód".

Tegoroczną ciekawostką jest fakt, że aktorka i początkująca reżyserka Barbara Wysocka została nominowana w dwóch kategoriach - Teatr i Muzyka poważna. Do tej ostatniej zgłoszono ją za inscenizację opery Philipa Glassa "Zagłada domu Usherów" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W kategorii Teatr poza Barbarą Wysocką szansę na Paszport mają reżyser Michał Borczuch i aktorka Sandra Korzeniak, a w kategorii Muzyka poważna 28-letni dyrygent Krzysztof Urbański i wiolonczelista Marcin Zdunik.

W kategorii Sztuki wizualne doceniono autorkę rzeźb i fotografii i wideoinstalacji Annę Konik, malarza i performera Karola Radziszewskiego, który w minionym roku ujawnił się w nowej roli - kuratora wystawy w Zachęcie "Siusiu w torcik", oraz The Krasnals - grupę artystyczną założoną w 2008 r.

W kategorii Muzyka popularna nominowano pianistkę, wokalistkę i autorkę tekstów Gabrielę Kulkę, grupę Pustki i muzyka Łukasza Rostkowskiego (L.U.C.).

Od 2002 roku "Polityka" przyznaje też Nagrodę Specjalną - Kreator Kultury. W latach ubiegłych otrzymali ją, między innymi, Andrzej Wajda, prof. Maria Janion i Krystian Lupa.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Oskary starego kontynentu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 10:06
12 grudnia poznamy laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej. I choć, w gronie nominowanych do głównej nagrody nie znalazł się żaden film polski, to odnajdziemy tam wiele interesujących obrazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkiem nowe malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 10:26
We Wrocławiu otwarto pokonkursową wystawę młodego polskiego malarstwa. A jest to wystawa szczególna, podsumowująca już 9. Konkurs Gepperta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mają Paszporty

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 08:48
Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono "Paszporty" - doroczne nagrody tygodnika "Polityka" dla młodych twórców wyróżnionych w sześciu dziedzinach.
rozwiń zwiń