Kultura

Całkiem nowe malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 10:26
We Wrocławiu otwarto pokonkursową wystawę młodego polskiego malarstwa. A jest to wystawa szczególna, podsumowująca już 9. Konkurs Gepperta.

Konkurs E. Gepperta charakteryzuje się wyjątkową formułą – jego uczestników zgłaszają organizatorzy i komentatorzy życia artystycznego, kuratorzy, dydaktycy, teoretycy sztuki. Konkurs został powołany w 1989 roku i od tamtej pory jego celem jest zwracanie uwagi na najciekawsze osobowości młodego polskiego malarstwa. W tym roku jednym z obowiązkowych kryteriów był wiek artystów – do konkursu mogli być zgłaszani malarze, którzy ukończyli uczelnie artystyczne maksymalnie trzy lata temu. To kryterium zapewniające możliwość debiutu młodym artystom, dostrzeżenie nowych prądów w malarstwie najmłodszych. W poprzednich edycjach konkursu brali udział tak świetni dziś malarze jak Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia, Paulina Ołowska, Laura Pawela i inni.

Formuła konkursu zmusza również do dyskusji na temat kondycji współczesnego malarstwa, odkrywania nowych tendencji i impulsów wpływających na nie.

Głównym tematem konkursu jest malarstwo, jednak organizatorzy nie ograniczają się jedynie do tego medium. Dostrzegają, że malarstwo wchodzi w relacje z innymi środkami, tradycyjne blejtram i farba zastępowane są instalacją lub wideo.

Jury w składzie: Adam Budak (kurator sztuki współczesnej, Kunsthaus Graz w Austrii), Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki (profesor ASP we Wrocławiu), Stanisław Kortyka (profesor ASP we Wrocławiu), Anna Markowska (profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Dorota Monkiewicz (Prezes Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe w Warszawie, Wicedyrektorka Wydziału Kultury ds. Muzeum Współczesnego we Wrocławiu), Jarosław Suchan (Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Hanna Wróblewska (Wicedyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie) 8 października wybrało zwycięzców.

W tym roku główna nagroda w konkursie została ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w wysokości 30000 złotych) powędrowała w ręce Sławomira Czajkowskiego za instalację malarską: "All the drugs in this world won't save us from ourselves".- „za radosne, promienne malarstwo, cieszące swoją energią, śmiałością i dobitnością, w którym udało się zachować spontaniczność i świeżość opowiadając o trudnych kwestiach społecznych. Autor bardzo przekonująco wykorzystał przestrzeń galerii do stworzenia wielowarstwowej wielkomiejskiej epopei, w której żywioł przemocy, subkulturowych rytuałów i plemiennych gestów stał się przedmiotem żartobliwej analizy, jednocześnie będąc pretekstem do odświeżenia języka malarskiego”.

Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia (20000 złotych) otrzymał Piotr Wysocki
za wielokanałową instalację wideo: "Zbliżenie" – „za przypomnienie, że sztuka miewa moc ocalania oraz za równowagę  między słowem i obrazem, użytą w celu ukazania wielkości, piękna i mądrości starej poetki. Autorowi udało się obalić antynomię intymności i monumentalności, stwarzając spektakl, w której polifonia głosu poetki i zwielokrotnienie jej wizerunku w ascetycznej wieloekranowej projekcji ma moc przykuwania uwagi poprzez wydobywanie z mroku tego, co – gdyby nie czuła kamera artysty – mogło zostać zmarginalizowane i unieważnione”.


Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (5 000 złotych) powędrowała do Justyny Szteli za instalację i malarstwo: "Szafka czerwonego pająka" – „za najbardziej obiecujący debiut i za znalezienie szczególnego miejsca dla malarstwa w imaginacyjnej archeologii. Autorka zaproponowała podróż w wyprodukowaną przez siebie rzeczywistość, wykreowaną na podstawie opisu zbrodni ze starej gazety. Jej wypowiedź poszukująca formy, która sprostałaby sensacyjnej i mrocznej fabule, potrafiła zaskoczyć i zadziwić”.

A Nagroda Dyrektora BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej (5 000 złotych) do Szymona Kobylarza za instalację i malarstwo: "Jonolot, wersja fake" – „za twórcze wykorzystanie własnych lęków i niepewności oraz przekonujące wskrzeszenie niestabilnej pozycji artysty, rozpiętej pomiędzy nauką i szaleństwem. Autor rozszerzył przestrzeń obrazu na pracownię, kwestionując ramy dzieła, a użyta strategia kamuflażu ujawniła lęk przed wyrażaniem się jedynie w samym dziele kwestionując jego prymat nad życiem artysty, a co za tym idzie – instrumentalnego traktowania dzieła jako produktu, klejnotu czy elementu prestiżu”.

Nagrody zostały wręczone zwycięzcom na uroczystym wernisażu w dniu 09 października 2009 r.
Wystawa pokonkursowa "Malarstwo. Bez ram", po wrocławskiej premierze zostanie pokazana również w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi/Ośrodku Propagandy Sztuki.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Susida Ruchy Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 09:37
Już od 30 października w krakowskiej Galerii Potocka można będzie zobaczyć wystawę prac jednego z najlepszych malarzy średniego pokolenia - Pawła Susida.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeźby Czapskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 09:27
17 prac z kamienia, drewna i brązu Beaty Czapskiej od środy będzie można oglądać na terenie Ambasady Francji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak, Tak, Tak

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 08:32
Nieuchronnie zbliża się koniec roku. I jak co roku grudzień, obok czasu na świąteczne przygotowania staje się również okresem podsumowań. Pewnego rodzaju podsumowania podjęło się również Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnieć Kabruna

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 07:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku pragnie przypomnieć wybitnego kolekcjonera, Jacoba Kabruna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rembrandt i Rafael - rekordziści

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 09:21
Obraz Rembrandta został sprzedany we wtorek na aukcji w Londynie za 20,2 mln funtów (91 mln zł), co jest rekordową ceną za pracę tego XVII-wiecznego holenderskiego mistrza - powiadomił dom aukcyjny Christie's.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajn w bieli

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 11:03
Bardzo krucho zrobiło się ostatnio we wnętrzach wrocławskiej Galerii BWA. A to za sprawą grupy czeskich artystów-projektantów. Od 18 grudnia prezentują oni swoje prace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowieckie święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 08:23
XIX-wieczna wieś Boże Narodzenie świętowała od Wigilii do święta Trzech Króli, a czas ten nosił nazwę "Gody". Ten barwny czas w swych chatach i dworkach prezentuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka nagradza

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 09:54
Sześciu młodych artystów otrzyma wieczorem Paszporty "Polityki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo i koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 08:36
Leonardo Da Vinci przewidział, że koniec świata nastąpi w 4006 roku, konkretnie 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych. Watykańska badaczka, na którą powołuje się brytyjski dziennik "Times" twierdzi, że stosowne informacje artysta miał zakodować w swoim słynnym malowidle "Ostatnia wieczerza". ''
rozwiń zwiń