Redakcja Programów Katolickich

"Chrystus daje zupełnie nowy zestaw do życia". Poznaj znaczenie Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 06:00
- Z męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa płynie dla nas podstawowe przesłanie. Nadzieja, którą przynosi nam Chrystus, nie jest zwykłym spodziewaniem się, np. jak mówimy, że mamy nadzieję na wygraną w totolotka. Nadzieja, którą przynosi Chrystus, jest uniwersalna i potężna, eschatologiczna - mówi ks. dr Grzegorz Kurp SAC, rzecznik warszawskiej prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Francesco Buoneri, zwany Cecco del Caravaggio, Zmartwychwstanie, 161920, The Art Institute of Chicago
Francesco Buoneri, zwany Cecco del Caravaggio, Zmartwychwstanie, 1619/20, The Art Institute of ChicagoFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Chrześcijańska nadzieja jest esencją i fundamentem bycia na ziemi. - To pytanie o sensowność naszego bycia, usprawiedliwienie naszego bycia na ziemi. Jezus Chrystus przychodzi na świat, o czym św. Paweł często pisze jako o usprawiedliwieniu - wyjaśnia duchowny.

- Łatwo jest usprawiedliwić naszą nieobecność: gdzieś musiałem być, a nie jestem, ponieważ gdzieś byłem bardziej potrzebny. Ale jak usprawiedliwić swoją obecność, czyli odpowiedzieć na pytanie, po co tu jestem, dlaczego tu jestem? Wiele osób boryka się nie tyle z sensem, ile z poczuciem braku sensu. Chrystus, przychodząc na świat, poprzez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, przywraca nam nadzieję i w ten sposób usensownia nasze życie - mówi pallotyn.

- Chrystus przynosi nadzieję, że śmierć nie ma ostatniego słowa i że ta nadzieja to nie jest zwykłe spodziewanie się. Miłość, którą przynosi to nie zwykłe chwilowe rozkołysanie emocjonalne, ale to wierność wyborowi i trwanie w doli i niedoli. Wiara też nie jest, mówiąc trywialnie, zapchajdziurą niewiedzy, ale jest siłą, która pozwala ci iść dalej, gdy nie masz pewności - wyjaśnia ks. Grzegorz Kurp.

Przemysław Goławski

Czytaj również:

Czytaj także

Bp Miziński o Wielkim Tygodniu: nadszedł czas refleksji nad sensem naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 06:43
Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że Wielki Tydzień to czas refleksji nad sensem chrześcijańskiego powołania, a wydarzenia liturgiczne tego okresu wprowadzają w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc w cieniu wojny. Prymas Polski: Bóg chce nam coś powiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 23:12
- Kolejny rok święta mają inny charakter niż zazwyczaj, teraz zmartwychwstanie Chrystusa odbywa się w cieniu wojny - przypomniał w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski abp Wojciech Polak i zaapelował, aby mówić o tym, że "to jest naprawdę czas naszego Boga, że On zwyciężył śmierć".
rozwiń zwiń