Historia

Fryderyk Barbarossa. "Chciał być wielkim władcą i wielkim rycerzem"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 05:35
- Był ostatnim cesarzem uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego w starym typie - mówił o Barbarossie prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".
Fryderyk Barbarossa i jego synowie króla Henryka VI i książę Fryderyk VI.
Fryderyk Barbarossa i jego synowie króla Henryka VI i książę Fryderyk VI.Foto: Wikipedia/domena publiczna

10 czerwca 1190 roku Fryderyk Barbarossa utopił się w rzece Selef podczas III wyprawy krzyżowej.

Paneuropejski władca

Królem Niemiec został w 1152 roku. Dzięki poparciu książąt niemieckich i ugodzie z papieżem Eugeniuszem III Fryderykowi udało się sięgnąć po diadem cesarski w 1155 roku. Jako cesarz uważał się za zwierzchnika pozostałych władców Europy: ingerował m.in. w obronie interesów Wladysława Wygnańca.

Spór z papieżem

Rządy Fryderyka nie były pasmem samych sukcesów. Władca Niemiec popadł w konflikt z kolejnymi papieżami - rozgorzał ponownie o spór nadrzędną rolę w świecie chrześcijańskim. Punktem zapalnym był incydent na sejmie Rzeszy Besançon.

- Na sejmie tym był między innymi legat papieski, który stwierdził w imieniu papieża, że papież jest wyższą władzą od cesarza, bo to on nakłada koronę na głowę cesarzowi - mówił prof. Marek Barański, który wcielił się w rolę oskarżyciela w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Tym legatem był późniejszy papież Aleksander III.

Dwa kraje niemieckie

Ciągłe spory z papiestwem o dominację nad światem chrześcijańskim i próby podporządkowania sobie silnych miast włoskich odwracały uwagę Fryderyka od Niemiec. Wykorzystał to ambitny książę Saksonii Henryk Lew, który przejął faktyczną kontrolę nad północnymi Niemcami. Zdaniem prof. Barańskiego, za czasów Barbarossy o mało nie doszło do trwałego podziału kraju.

- Północne i południowe Niemcy różniły się gospodarczo, różniły się językowo i do dziś się różnią: Niemiec z południa ma trudności w rozmowach z Niemcem z północy, różniły się kulturalnie, miały własną tradycję - mówił historyk.

Konfrontację wygrał Fryderyk i Henryk został skazany na banicję.

Przypadkowy koniec władcy

W 1187 roku Fryderyk zorganizował krucjatę w celu odzyskania Jerozolimy. Była to trzecia wyprawa europejskiego rycerstwa do Ziemi Świętej. Poza cesarzem, wzięli w niej udział królowie Anglii Ryszard Lwie Serce i Francji Filip II August. Fryderykowi marzyło się zwycięstwo nad ambitnym wodzem muzułmańskim Saladynem. Barbarossa nigdy nie dotarł do Ziemi Świętej: utonął 10 czerwca 1190 w rzece Salef podczas przeprawiania się przez nurt w pełnej zbroi. Zdaniem prof. Wojciecha Fałkowskiego Barbarossę zgubiło oddanie etosowi rycerskiemu.

- Chciał być wielkim władcą i wielkim rycerzem - mówił mediewista. - Nie da się być i jednym i drugim.


Posłuchaj
14:06 fryderyk i barbarossa___1437_01_iv_tr_0-0_1081107631f5b567[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" z udziałem prof. Marka Barańskiego i prof. Wojciecha Fałkowskiego

 

bm

Czytaj także

Synod w Clermont. Początek wypraw krzyżowych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 05:40
"Bracia wasi, żyjący na wschodzie, pilnie potrzebują waszej pomocy. Jak bowiem wielu z was już słyszało, napadli ich Turcy i Arabowie i podbili terytorium Romanii" – tak brzmiało wezwanie do pierwszej krucjaty wygłoszone 926 lat temu przez papieża Urbana II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przekleństwo templariuszy rzucone na papieża i króla

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 05:35
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 06:30
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malta i joannici - wyspa i jej kawalerowie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 05:35
23 marca 1530 Król Hiszpanii Karol V Habsburg podpisał akt na mocy którego Malta została przekazana zakonowi joannitów. Od tego momentu dzieje wyspy i rycerzy-zakonników były nierozerwalnie związane przez kolejnych ponad 250 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń