X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polskie Radio Poznań - dziecko niecierpliwych entuzjastów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 06:07
- Stworzyliśmy dalsze ogniwo łączące naród polski z cywilizacją świata – powiedział prezydent miasta Cyryl Ratajski inaugurując 24 kwietnia 1927 emisję programu Polskiego Radia w Poznaniu.
Audio
  • Audycja "Historia Polskiego Radia" Marii Bobrowskiej o historii Polskiego Radia w Poznaniu (20.11.1994)
Rozgłośnia w Poznaniu. Montaż urządzeń technicznych radiostacji, 1927
Rozgłośnia w Poznaniu. Montaż urządzeń technicznych radiostacji, 1927Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Poznańska rozgłośnia powstała w innym trybie niż pozostałe oddziały Polskiego Radia. Radiostacja została uruchomiona przez Towarzystwo Radiofoniczne "Radio Poznańskie". Antena początkowo działała jako subkoncesjonariusz Polskiego Radia. Jako osobny byt funkcjonowała przez 6 lat, dopiero w 1933 roku została wchłonięta w struktury Polskiego Radia.

- W Poznaniu myśmy zaczęli zazdrościć Warszawie, że mają radiostację i rozpoczął się ruch samodzielny - wspominał prof. Jan Alkiewicz, jeden z twórców poznańskiej rozgłośni w audycji "Historia Polskiego Radia" Marii Bobrowskiej. - Inicjatywy wychodziły od władz, od młodych ludzi, tworzyły się kluby radioamatorów.

Oddolna inicjatywa

- Poznań według planów odgórnych miał dostać radiostację w 1929 albo w 1930 roku, poznaniakom wydawało się to trochę późno i zaczęli starać się o wcześniejsze zbudowanie takiej radiostacji – wyjaśniała dr. Krystyna Laskowiczowa. - Przesądziły o tym dwa czynniki. Po pierwsze, teren poznański był objęty oddziaływaniem radiostacji niemieckich i ojcowie miasta chcieli jak najszybciej mieć swój ośrodek radiowy, żeby odbiorcy nie byli stale poddawani stacjom najmniej pożądanym w tym terenie. Po drugie, trzeba pamiętać o tym, że działały w Poznaniu dwa ośrodki już przygotowane na powstanie radia poznańskiego: pierwszy "Radioklub", który działał w redakcji "Dziennika Poznańskiego" i drugi, amatorska stacja nadawczo odbiorcza dyrekcji poczty.

Pierwszym dyrektorem został Kazimierz Okoniewski. Audycje zapowiadała na początku Maria Prusienkiewiczówna, warszawska spikerka. Trudne początki wspomina jedna z przedwojennych spikerek poznańskiej rozgłośni:

- Ja z początku miałam straszną tremę! Byłam sama z tym strasznym mikrofonem, który był w formie olbrzymiego wolego oka, a poza tym miałam po prawej, na ścianie, umieszczone sygnaturki, które musiałam obsługiwać. Płyty sama nagrywałam, ze stoperem w ręku trzeba było notować i z kochanym ZAiKS’em potem się rozliczać - mówiła weteranka poznańskiej radiofonii, Gabriela Krygier-Biernacka.

Koncerty i pierwsza transmisja meczu w historii polskiej radiofonii

Znakiem rozpoznawczym rozgłośni poznańskiej były koncerty. Symbolem tego może być fakt, że pierwszą - poza wystąpieniem prezydenta Cyryla Ratajskiego - audycją radia była transmisja z Opery Poznańskiej, zaś Bolesław Busiakiewicz, jeden z twórców radiofonii wielkopolskiej, wprowadził jako pierwszy na antenę koncerty życzeń. W rozgłośni występowały gwiazdy przedwojennej piosenki, m.in. Jan Kiepura:

- Kiepura to był oryginałem, wszyscy o tym wiedzieli. Jego niektóre wypowiedzi w auli przed koncertem były czasem niecenzuralne, ale jemu wszystko uchodziło! – wspominała pracownica przedwojennego radia w Poznaniu.

11 sierpnia 1929 poznańskie radio nadało pierwszą w historii polskiej radiofonii relację z meczu. Był to pojedynek piłkarski Warta Poznań - Philips Eindhoven, spotkanie komentował Ludomir Budziński.

- Najbardziej bawiło mnie, jak koledzy gracze po każdym golu patrzyli na mnie, jak ja reaguję na bramkę - wspominał pionier komentatorstwa sportowego.

Posłuchaj wspomnień radiowców z początków działalności poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia.

bm

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio Poznań
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:00
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Ligoń – patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 06:00
140 lat temu, 27 lipca 1879, urodził się Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra – wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń