X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

II bitwa pod El Alamein - Niemcy tracą Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 06:08
- Pod El Alamein została złamana dominacja państw Osi w obrębie Morza Śródziemnego - mówił Piotr Zarzycki, gość audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowa baza danych". Część historyków porównuje znaczenie bitwy do zwycięstwa Armii Czerwonej pod Stalingradem.
Audio
  • Audycja Doroty Truszczak z cyklu "Naukowa bazę danych – kulisy odkryć i wynalazków" poświęcona polskiemu wykrywaczowi min, który po raz pierwszy użyty w boju został pod El Alamein. (PR, 17.01.2015)
Piechota brytyjska w pobliżu El Alamein, 17 lipca 1942
Piechota brytyjska w pobliżu El Alamein, 17 lipca 1942 Foto: Wikipedia/Fox (Sgt), No 1 Army Film & Photographic Unit

23 października 1942 rozpoczęła się druga bitwa pod El Alamein. Sprzymierzeni pod dowództwem Bernarda Montgomery’ego pokonali Afrika Korps marszałka Erwina Rommla. Był to punkt zwrotny kampanii w Afryce Północnej. W zwycięstwie aliantów kluczową rolę odegrał polski wynalazek.

Erwin Rommel był jednym z najwybitniejszych dowódców III Rzeszy. Błyskotliwy feldmarszałek odniósł szereg sukcesów na piaskach Afryki Północnej. Dowodzone przez niego Afrika Korps po zwycięskim oblężeniu Tobruku w styczniu 1942 roku parły dalej na wschód (w 1941 roku Tobruk, obsadzony m.in przez Polaków, oparł się wojskom Osi).

Na zdjęciu: Żołnierze alianccy używają polskiego wykrywacza min w Afryce Północnej, 1942 rok, źr. Wikimedia Commons/dp

- Dotarł na przedpole Kairu, na przedpole Aleksandrii, na przedpole Kanału Sueskiego – wymieniał strategiczne punkty na mapie brytyjskiego Egiptu historyk Piotr Zarzycki. - Niemiecka ofensywa zatrzymała się w rejonie miejscowości El Alamein ze względu na wyczerpanie sił niemieckich. Linia frontu zatrzymała się. Wówczas Anglicy ściągnęli tam dodatkowe siły, osiągając nieprawdopodobną przewagę nad Niemcami.

Wojskom Osi nie udało się pokonać aliantów w pierwszej bitwie rozegranej pod El Alamein między 1 a 27 lipca 1942. Brytyjczycy dokonali zmian w dowództwie - gen. Claude’a Auchinlecka zastąpił gen. Bernard Law Montgomery. Dysponując ponad dwukrotną przewagą, zdecydował się na kontruderzenie. Niemcy okazali się jednak wymagającymi przeciwnikami. Atak sił sprzymierzonych utrudniały olbrzymie pola minowe, którymi, zepchnięte do defensywy Afrika Korps, otoczyły swoje pozycje.

W tym momencie nieocenioną rolę odegrał polski wynalazek: elektromagnetyczny wykrywacz min. Dzięki użyciu go na masową skalę  udało się otworzyć w polu minowym korytarz, którym mogły przedostać się jednostki pancerne aliantów, co – wraz z atakami lotnictwa – przeważyło szalę zwycięstwa na stronę sprzymierzonych. Posłuchaj audycji o kulisach powstania niezwykłego polskiego wynalazku.

Bitwa zakończyła się 4 listopada 1942. Rommel z niedobitkami swoich sił musiał wycofać się aż do Tunezji. Klęskę Niemiec w Afryce Północnej dopełniło lądowanie aliantów 8 listopada na algierskich i marokańskich plażach podczas operacji Torch. Resztki sił Osi skapitulowały 13 maja 1943.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Generał Kopański - obrońca Tobruku

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 06:00
- Kampanii nie mogliśmy wygrać bez silnej ofensywy sprzymierzonych sił zachodnich w przewidzianym umową terminie - pisał o wrześniu 1939 roku gen. Stanisław Kopański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erwin Rommel – przechytrzony "lis pustyni"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 06:08
Najmłodszy feldmarszałek Rzeszy, kochany przez podwładnych i szanowany przez wrogów, wreszcie: pupil Hitlera, który zdradził swojego Führera. Ile prawdy jest w legendzie Rommla?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernard L. Montgomery - pogromca Rommla

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 06:04
Bernard L. Montgomery - pogromca najzdolniejszego dowódcy Hitlera, a zarazem autor jednej z największych klęsk alianckich pod koniec wojny. Uparty i nieustępliwy jak angielski buldog dał się we znaki tak wodzowi III Rzeszy, jak i przełożonym oraz sojusznikom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oblężenie Tobruku – Polacy w libijskich piaskach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 08:00
27 listopada 1941 zakończyła się bitwa o Tobruk. Wojska alianckie, z udziałem polskiej Brygady Strzelców Karpackich, pokonały niemieckie oddziały Africa Corps pod dowództwem gen. Rommla.
rozwiń zwiń