X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Andrzej Frycz Modrzewski marzył o utopii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 06:00
Traktat "O poprawie Rzeczpospolitej" zapewnił mu ważne miejsce wśród polskich humanistów doby renesansu, jednocześnie, to za tę rozprawę Modrzewski spotkał się z ostrą krytyką Kościoła katolickiego.
Audio
  • Spór o postać Andrzeja Frycza Modrzewskiego prowadzą prof. Teresa Chynczewska-Hennel i prof. Jan Dzięgielewski w audycji Andrzeja Sowa z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 5.02.1994)
  • Andrzej Frycz Modrzewski - audycja Krzysztofa Turkowskiego z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje". (PR, 12.02.1978)
Andrzej Frycz Modrzewski, fragment obrazu Jana Matejki, źr. Wikimedia Commonsdp
Andrzej Frycz Modrzewski, fragment obrazu Jana Matejki, źr. Wikimedia Commons/dp

515 lat temu, 20 września 1503 roku, urodził się Andrzej Frycz Modrzewski, czołowy polski myśliciel doby renesansu.

Kształcił się na Akademii Krakowskiej i to w ówczesnej stolicy działał jako myśliciel, pisarz i dworzanin. Był pracownikiem kancelarii prymasa Jana Łaskiego, a następnie sekretarzem króla Zugmunta Starego. O tym, że był zaufanym człowiekiem monarchy świadczy chociażby to, że władca wysyłał Modrzewskiego jako emisariusza w delikatnych, dyplomatycznych misjach.

Myśliciel miał okazję zapoznać się z nowymi prądami intelektualnymi. Wpływ na jego twórczość miały poglądy Marcina Lutra oraz utworzenie przez Henryka VIII narodowego kościoła w Anglii. Biorąc przykład z angielskiego monarchy, Modrzewski postulował w swoim najważniejszym dziele, "O poprawie Rzeczpospolitej", utworzenia kościoła niezależnego od papieża. 

- Wizja stworzenia kościoła narodowego była utopijna i nie do zrealizowania, a jeżeli tak, to z olbrzymimi konsekwencjami wewnętrznymi – podkreślał prof. Jan Dzięgielewski, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielał się w rolę prokuratora. 

Dlaczego, zdaniem prof. Jana Dzięgielewskiego, projekt Modrzewskiego nie mógł się udać? Posłuchaj audycji.

"O poprawie Rzeczpospolitej" znalazło się na indeksie ksiąg zakazanych.

- Modrzewski był wspaniałym humanistą, a jednocześnie osobą bardzo nieszczęśliwą - podkreślała prof. Teresa Chynczewska-Hennel. - On został w zasadzie wyklęty i uznany za heretyka.

Jedno z najważniejszych polskich dzieł doby renesansu traktowało nie tylko o sprawach związku państwa z Kościołem. Było głęboką analizą ustroju politycznego kraju i dziełem jak na owe czasy rewolucyjnym. Frycz Modrzewski poruszał w nim kwestie równości wobec prawa i zagadnień z zakresu stosunków międzynarodowych. Poglądy zmarłego w 1572 roku Frycza Modrzewskiego znacznie wyprzedzały swoją epokę.

- Stanowił obok Kopernika największą postać polskiego odrodzenia - podkreślał gość audycji Krzysztofa Turkowskiego z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje".

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA renesans
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Kromer - autor pierwszego przewodnika po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 06:10
430 lat temu, 23 marca 1589, zmarł Marcin Kromer, biskup warmiński, humanista, historyk i sekretarz królewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Krasiński – tolerancyjny biskup

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 06:00
Złoty wiek w dziejach Polski to zasługa nie tylko Jagiellonów, ale i światłych urzędników. Jednym z nich był biskup krakowski, który w imię interesu państwa nie obawiał się działać wbrew Stolicy Apostolskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Łaski – pierwszy polski kodyfikator prawa

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 07:00
- W czasach działalności Jana Łaskiego istniał ruch kodyfikacji praw, zebrania w jedną księgę podstawowych zasad funkcjonowania ustroju i państwa, do których można było się odwoływać - mówił o "Statucie Łaskiego" prof. Janusz Tazbir na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jakub Wujek - kunsztowny przekład Biblii

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 06:00
Przez kilkaset lat przekład renesansowego jezuity był najważniejszym polskim tłumaczeniem Biblii. - Stworzył arcydzieło. Słownictwo, którego używał było niezwykle ekspresywne - mówiła na antenie Polskiego Radia językoznawczyni prof. Jadwiga Puzynina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Miechowita – reformator Akademii Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 06:00
Miechowita dbał o rozwój krakowskiej uczelni, badał to, co do tej pory otoczone było legendą i nie obawiał się stosować krytyki w imię naukowego obiektywizmu. Renesansowego uczonego można uznać za wzór akademika.
rozwiń zwiń