Historia

Jadwiga Andegaweńska - święta królowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 07:00
17 lipca 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski i żona Władysława Jagiełły. Jaka była naprawdę najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?
Audio
  • Jadwiga Andegawenka, król Polski
  • Prof. M. Koczerska o średniowiecznej zasadzie pierworództwa (w kontekście córek Ludwika Węgierskiego)
  • Prof. M. Koczerska o zaślubinach Jadwigi i Wilhelma
  • Prof. M. Koczerska o charakterze rządów nieletniej władczyni
  • Prof. M. Koczerska o idei Korony Królestwa Polskiego
  • Prof. M. Koczerska o relacjach między Jadwigą a Wilhelmem

Jadwiga Andegaweńska jest z pewnością jedną z najpopularniejszych polskich władczyń. Przyczyniła się do tego między innymi barwna tradycja - zapiski Długosza, obrazy Matejki czy też "Krzyżacy" Sienkiewicza - która utrwaliła w powszechnej świadomości frapujący obraz młodej, szlachetnej, a przy tym nietuzinkowej kobiety. Jaka była naprawdę owa najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?  W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza rozmawiała o Jadwidze Andegawence z prof. Marią Koczerską.

Prof. Koczerska wyjaśniała, dlaczego z trzech córek Ludwika i Elżbiety - Katarzyny, Marii i Jadwigi - na tron polski została przeznaczona najmłodsza. Mówiła również, jakie konsekwencje prawne miała ceremonia zaślubin czteroletniej Jadwigi z ośmioletnim Wilhelmem Habsburgiem. Odpowiadając na pytania słuchaczy, prof. Koczerska opowiadała o charakterze rządów nieletniej władczyni oraz o idei Korony Królestwa Polskiego. Interesującą kwestią okazała się sprawa dalszej historii Jadwigi i jej dawnego narzeczonego: niespełna rok po koronacji przyszłej żony Jagiełły na Wawel przybył Wilhelm. Według Długosza młodzi spotykali się, co więcej: niedoszłe małżeństwo zostało być może skonsumowane…

Prof. Maria Koczerska wyjaśniała także, z jakich powodów Jagiełło zdecydował się na przyjęcie chrześcijaństwa w obrządku zachodnim, a nie wschodnim oraz dlaczego nie był on takim strasznym kandydatem na męża, jakby się to mogło wydawać.

Posłuchaj audycji o świętej Jadwidze Andegaweńskiej.

Czytaj także

Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Spory Historyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 15:47
W audycji Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego postać polityka II Rzeczypospolitej - Eugeniusza Kwiatkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa tygodnie z życia królowej Jadwigi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 08:46
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Scenariusz jest już gotowy, a miejsca do nagrywania zdjęć wybrane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o polskiej królowej i zjednoczonej Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 08:06
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Jest gotowy scenariusz, wybrane miejsca do zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło. Litwin, który obudził polski patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:35
635 lat temu w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Jagiełły, po tym gdy miesiąc wcześniej został wybrany królem przez polską szlachtę. Spędził na tronie następne 48 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademia Krakowska. Najstarszy uniwersytet w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 05:40
12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej. Tak powstała pierwsza polska uczelnia.
rozwiń zwiń