Historia

Sensacyjne odkrycie na Wawelu. Prawdopodobnie odnaleziono grób króla Jana Olbrachta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 05:40
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w wawelskiej kaplicy króla Jana I Olbrachta, grupa polskich archeologów natrafiła na ukryty pod posadzką grobowiec. Badacze przypuszczają, że jest to miejsce spoczynku polskiego monarchy. 
Wnętrze kaplicy Jana Olbrachta w katedrze wawelskiej po zdjęciu posadzki i usunięciu zasypki. Po lewej stronie widać sklepienie odkrytej niszy grobowej
Wnętrze kaplicy Jana Olbrachta w katedrze wawelskiej po zdjęciu posadzki i usunięciu zasypki. Po lewej stronie widać sklepienie odkrytej niszy grobowej Foto: Maciej Wilamowski/Shutterstock/Nahlik

Niezwykłe odkrycie

Do tej pory miejsce pochówku Jana Olbrachta nie było znane i chociaż naukowcy podejrzewali, że władca spoczął w swojej wawelskiej kaplicy, hipoteza ta nigdy nie została poparta żadnymi dowodami. Dopiero w marcu 2022 roku grupie archeologów kierowanych przez dr hab. Tomasza Wagnera udało się dokonać przełomowego odkrycia. Po zdjęciu posadzki i warstwy zasypki, w pobliżu południowej ściany pomieszczenia, natrafiono bowiem na nieznaną wcześniej niszę grobową.

- W jej sklepieniu odkryto niewielki otwór, zapewne będący efektem uszkodzenia konstrukcji przez rzemieślników, którzy wnieśli w kaplicy zachowany do dziś barokowy ołtarz. Przez otwór widać niewielki fragment wnętrza grobu, a w nim zasypane gruzem i pyłem elementy drewniane, być może pozostałości po szalunku - poinformował za pomocą mediów społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który nadzoruje prace konserwatorskie prowadzone w kaplicy. 

W najbliższym czasie naukowcy przeprowadzą dodatkowe badania (w tym endoskopowe), które pozwolą ustalić, czy w grobowcu rzeczywiście spoczywa polski władca. Nie byłby pierwszym

Król rozpustnik

Jan Olbracht urodził się 27 grudnia 1459 roku w Krakowie, jako czwarte dziecko Elżbiety Rakuszanki i króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Na polskim tronie zasiadł w 1492 roku, po śmierci ojca. Za jego panowania wzrosło znaczenie szlachty. W 1496 roku statuty piotrkowskie zwolniły stan szlachecki od płacenia cła, ograniczyły wychodźstwo chłopów do jednego rocznie na każdą wieś oraz zakazały mieszczanom nabywania majątków ziemskich i piastowania urzędów państwowych. 

Władca zasłynął także dzięki swojej nieudanej wyprawie do Mołdawii, którą zorganizował w 1497 roku, aby odbić z rąk tureckich czarnomorskie porty. Czterdziestotysięczne wojsko ruszyło do walki w lipcu 1497 roku, już po kilku miesiącach musiało jednak zawrócić. Wpływ miała na to głównie ogromna porażką, jaką armia polska poniosła w bitwie pod Koźminem z 26 października. 

Olbracht znany był również ze swojego hulaszczego trybu życia - uwielbiał wykwintne potrawy, nie stronił od alkoholu i chętnie wdawał się w romanse. Zmarł w 17 czerwca 1501 roku, prawdopodobnie na syfilis. 

Wybitni Polacy leżący na Wawelu

Gdyby hipoteza krakowskich archeologów potwierdziła się, Jan Olbracht dołączyłby do szeregu wybitnych polskich władców, poetów i polityków, którzy spoczywają w wawelskiej katedrze i jej katakumbach. Warto wspomnieć chociażby o Władysławie Łokietku, Kazimierzu Wielkim, Władysławie Jagiełło, Kazimierzu Jagiellończyku, Zygmuncie Starym, Zygmuncie Auguście, Zygmuncie III Wazie, Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Tadeuszu Kościuszce, marszałku Józefie Piłsudskim i generale Władysławie Sikorskim. 


Źródło: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa/jb

Czytaj także

Na Pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:40
Dwa bursztynowe pierścienie, misa z brązu i żelazny nóż w skórzanej pochewce z okuciami z brązu znajdowały się w grobie mężczyzny z przełomu XI i XII wieku, który archeolodzy odkryli w Ostrowitem (Pomorskie). Zdaniem badaczy zmarły był przedstawicielem ówczesnych lokalnych elit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Bielsku-Białej odnaleziono fundamenty XVIII-wiecznego ratusza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 05:40
Podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie centralnego placu Białej Krakowskiej, czyli historycznej dzielnicy Bielska-Białej, natrafiono na fragmenty murów. Są to prawdopodobnie pozostałości po dawnym, XVIII-wiecznym ratuszu miejskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 05:40
W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
rozwiń zwiń