Historia

Palestyński rolnik odnalazł kamienną statuetkę sprzed ponad 4500 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 05:40
W południowej części Strefy Gazy odkryto rzadką kamienną rzeźbę datowaną na około 2500 rok p.n.e. Przedstawia ona Anat - kananejską boginię wojny, płodności i miłości, czczoną na rozległych terenach starożytnego Bliskiego Wschodu. 
Rzeźba odnaleziona w 2022 roku w południowej części Strefy Gazy. Przedstawia ona boginię Anat i pochodzi z około 2500 roku p.n.e.
Rzeźba odnaleziona w 2022 roku w południowej części Strefy Gazy. Przedstawia ona boginię Anat i pochodzi z około 2500 roku p.n.e. Foto: Rizek Abdeljawad / Xinhua News Agency / Forum

Cenną i rzadką statuetkę odnalazł na swoim polu, zlokalizowanym w okolicach miasta Chan Junus, Nidal Abu Eid - palestyński rolnik. – Na figurkę natknąłem się przypadkiem, gdy orałem swoją ziemię, aby ją obsadzić – tłumaczył w rozmowie z BBC. – Była ubrudzona błotem, więc umyłem ją pod wodą – dodał. 

Rzeźba ma około 22 centymetry wysokości i ukazuje głowę starożytnej bogini Anat, bóstwa miłości, piękna i wojny, w wężowej koronie. – Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że statuetka jest cenna, nie wiedzieliśmy jednak, jak wielką ma wartość archeologiczną – tłumaczył Jamal Abu Rida, dyrektor palestyńskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności, zarządzanego przez Hamas (muzułmańskiej fundamentalistycznej organizacji uznanej za terrorystyczną). – Takie odkrycia dowodzą, że Palestyna ma własną historię, a jej cywilizacja sięga starożytności i nikt nie może tego zafałszować. Jesteśmy dumni, że rzeźba przetrwała na naszej ziemi aż od czasów kananejskich. 

Posążek znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Gazie. Nie wszystkie jednak artefakty odkryte na terenie Strefy Gazy w ciągu ostatnich kilku lat można dzisiaj podziwiać w instytucjach kultury. Warto przy tej okazji wspomnieć chociażby o bezcennej, wykonanej z brązu rzeźbie Apolla - greckiego boga sztuki i wróżbiarstwa, odnalezionej w 2013 roku przez jednego z miejscowych rybaków. Zabytek został skonfiskowany przez funkcjonariuszy Hamasu, a jego dalsze losy nie są znane. 

Źródlo: BBC News/jb

Czytaj także

Oman. Polscy archeolodzy odnaleźli grę planszową sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 05:50
Kamienną plansza do gry ma zaznaczone pola i zagłębienia. Tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka znanych jest z Doliny Indusu i z Mezopotamii - zauważają autorzy odkrycia, badacze z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe rumaki pierwszych cywilizacji okazały się... osłami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 05:40
Badania DNA wykazały, że wierzchowce używane przez Sumerów to w rzeczywistości krzyżówki osła domowego z jego dzikim krewniakiem. Czyni to z nich najstarsze znane nauce hybrydy stworzone przez człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni mieszkańcy Jerozolimy chorowali przez pasożyty - dowodzi badanie antycznej toalety

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 05:40
Liczące 2700 lat szczątki jaj pasożytów jelitowych odkryto w szambie w ogrodzie luksusowej posiadłości odkrytej przy promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie. Obecność pasożytów jelitowych świadczy o ze złych warunków higienicznych i sanitarnych, które prowadziły do choroby objawiających się m.in. bólami brzucha i biegunką, być może nawet niedożywieniem i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Polski dyplomata odnalazł pozostałości starożytnego miasta poszukiwanego od dwóch stuleci

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 07:00
Jedną z największych zagadek historycznej geografii Azji Mniejszej rozwiązał polski dyplomata. Odnalazł pozostałości Thebasy, starożytnego miasta na terenie dzisiejszej Anatolii. Poszukiwano go od dwóch stuleci.
rozwiń zwiń