Historia

Zachodniopomorskie. Średniowieczna bulla papieska znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 05:40
Fragment ołowianej bulli papieskiej z czasów średniowiecza odkryto w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej – poinformował we wtorek (19.03) dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. To trzecia bulla, która w ostatnich latach trafiła do muzeum, a druga w ciągu roku!
Zdjęcie ilustracyjne oraz portret Benedykta XII, jednego z czterech papieży, z którym mogła się wiązać odnaleziona bulla
Zdjęcie ilustracyjne oraz portret Benedykta XII, jednego z czterech papieży, z którym mogła się wiązać odnaleziona bulla Foto: Shutterstock/Wikimedia, domena publiczna

Na cenny artefakt natrafili członkowie Stowarzyszenia im. św. Korduli, przeszukując teren w pobliżu torów kolejowych przy drodze nr 108 niedaleko Wysokiej Kamieńskiej w Zachodniopomorskim.

Zgubiona, a może celowo zniszczona?

– Byliśmy nastawieni bardziej na znalezienie rzeczy militarnych, bo w tym rejonie wiodła droga ucieczki Niemców na Wolin. Skąd wzięła się niedaleko tej drogi bulla? Tego nie wiemy. Może została na przykład nawieziona z ziemią z innego terenu, choćby podczas budowy nowej nawierzchni drogi, lub została zagubiona – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Stowarzyszenia im. św. Korduli Jacek Ukowski, znalazca bulli.

Jedna z hipotez zakłada też, że bulla została zniszczona w drodze do adresata i porzucona przy skraju drogi. A co znaczące droga ta znajduje się w odległości jedenastu kilometrów od Golczewa, gdzie w XIV wieku na zamku rezydowali biskupi kamieńscy (Schloss Gülzow). Zamek był w posiadaniu biskupów od 1304 roku (czyli od końca pontyfikatu Benedykta XI) i kapituły kamieńskiej.

"Bulla czterech papieży"

Jak przekazał Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, na awersie bulli znajduje się napis uncjalny: w pierwszy rzędzie "...NE" i poniżej "...US". Imię papieża jest jednak niekompletne.

– Pierwotnie poniżej imienia umieszczony był skrót tytułu PP ("Pastor Pastorum") i cyfra rzymska z kolejnym imieniem papieża. Na tej podstawie, czyli niepełnej zachowanej inskrypcji, trudno ją przypisać do konkretnego biskupa Rzymu – przekazał Grzegorz Kurka.

Jak dodał, zachowane litery i ikonografia mogą być przyporządkowane kilku papieżom: Benedyktowi XI (1303-1304), Klemensowi V (1305-1314), Benedyktowi XII (1334-1342), Klemensowi VI (1342-1352). W związku z tym bullę można datować pomiędzy 1303 a 1352 rokiem.

Dwukrotny odkrywca

Znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej bulla jest trzecią odkrytą w ostatnim czasie na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Pierwszą ołowianą pieczęć bulli z czasów tzw. niewoli awiniońskiej papieża Benedykta XII (1334-1342) odnaleziono w 2020 roku na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego. Na kolejną bullę natrafiono pod koniec lutego 2023 roku w trakcie prowadzonych prac archeologicznych przy ulicy Wilków Morskich w Kamieniu Pomorskim.

- Na terenie kraju odkryto tylko kilkanaście tego typu zabytków i uchodzą one za wyjątkowe. Pan Jacek jest jedyną osobą w Polsce, któremu udało się dwukrotnie odkryć papieskie bulle i to w okresie jednego roku – podkreślił Grzegorz Kurka.

***

Czytaj także:

***

Bulle papieskie odkryto w Polsce m.in. w Gdańsku na terenie Starego Miasta, w Kołbaczu na terenie opactwa, w Krakowie na Wawelu, w Poznaniu na Ostrowie Tumskim, w Grodnie na zamku czy we Wrocławiu na Nowym Targu.

PAP/jp

Czytaj także

Jakie rytuały praktykowali Filistyni? Nowe odkrycia w "mieście Goliata"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:40
Chociaż wiele aspektów kultury filistyńskiej jest dobrze udokumentowanych, specyfika filistyńskich praktyk religijnych i bóstw od dawna pozostaje owiana tajemnicą. Nowe światło na obrzędowość Filistynów może rzucić badanie pozostałości roślin odnalezionych w ruinach świątyni, która znajdowała się na obszarze miasta Gat, znanego z Biblii jako miasto Goliata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe znalezisko w Panamie. Znaleziono skarb sprzed 1200 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:40
Archeolodzy z Panamy odkryli w jednym z grobowców w środkowej części kraju liczne ozdoby ze złotej biżuterii. Zostały one złożone w miejscu pochówku ważnego dostojnika z cywilizacji Cocle zamieszkującej przed wiekami tę część Ameryki Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk. Odkryto świątynię-nekropolię. Składano w niej ofiary z ludzi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:51
Archeolodzy z Meksyku znaleźli w stanie Tabasco, w południowo-wschodniej części tego kraju, budowlę świątynną, w której Majowie z epoki prekolumbijskiej składali ciała młodych mężczyzn. 
rozwiń zwiń