Historia

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki miejskiego trąbomistrza

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:40
Kopię XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek (2 kwietnia br.) Muzeum Gdańska. Jak poinformowała placówka, w przyszłości instrument ten zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem.
Prezentacja repliki historycznej trąbki z XVIII wieku z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum w Gdańsku, 2.04.2024 r.
Prezentacja repliki historycznej trąbki z XVIII wieku z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum w Gdańsku, 2.04.2024 r.Foto: PAP/Adam Warżawa

Prezentacja repliki dawnego instrumentu odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Trąbka - przekazał w komunikacie prasowym rzecznik Muzeum Gdańska dr Andrzej Gierszewski - jest wykonana z mosiądzu, z elementami pokrytymi srebrem. Towarzyszy jej flara, czyli haftowany proporzec z herbem Gdańska, trzymanym przez dwa lwy.

Przywróć dawną audiosferę

– Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii. Ten muzyk-trębacz jest autorytetem wśród rekonstruktorów instrumentów historycznych. Flarę odtworzyła, na podstawie najstarszej gdańskiej chorągwi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego – przedstawiał dr Andrzej Gierszewski twórców repliki.

W informacji podano również, że inicjatorem przygotowania instrumentu sprzed kilku wieków był Paweł Hulisz, doktor nauk muzycznych, znany z zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses.

– Moją ambicją było, by ta replika stanowiła początek przywracania Gdańskowi jego dawnej audiosfery. We współpracy z Muzeum Gdańska planujemy nagrania historycznych sygnałów, a następnie utworów dawnych kompozytorów w formie płyty. Instrument będzie towarzyszył też niektórym wydarzeniom, na przykład Jarmarkowi św. Dominika” – podkreślał dr Paweł Hulisz.

Trębacz dr Paweł Hulisz prezentuje replikę trąbki z XVIII wieku, Gdańsk 2 kwietnia 2024 r. Fot. PAP/Adam Warżawa Trębacz dr Paweł Hulisz prezentuje replikę trąbki z XVIII wieku, Gdańsk 2 kwietnia 2024 r. Fot. PAP/Adam Warżawa

Oryginał z 1749 roku

Dr Andrzej Gierszewski dodawał, że przygotowanie repliki było możliwe dzięki dwóm muzeom, które posiadają w swoich zbiorach oryginalne instrumenty muzyczne.

- W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przechowywana jest wykonana w 1749 roku we Wrocławiu trąbka Johanna Wilhelma Stritzke. Z kolei w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu przechowywany jest instrument Johanna Christopha, ojca gdańskiego trąbomistrza – tłumaczył rzecznik Muzeum Gdańska.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, podkreślał natomiast, że jest to bodajże pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez muzea w Polsce.

- Dzięki inicjatywie dr. Pawła Hulisza przygotowaliśmy trąbkę Johanna Stritzke, jednego z gdańskich trąbomistrzów, którzy działali i tworzyli instrumenty w naszym mieście. Wiemy, że Stitzke wykonał dla miejskiej kapeli przynajmniej dwa takie instrumenty, ale nie zachowały się do czasów obecnych. W rezultacie, po kwerendzie i przygotowaniu, ze wsparciem i przychylnością dr Anety Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, udało się nam nie tylko przygotować replikę instrumentu, ale też zaprezentować w Gdańsku jego oryginał – mówił Waldemar Ossowski.

***

Czytaj także:

***

Instrument wykonany przez trąbomistrza we Wrocławiu w 1749 roku będzie można zobaczyć do 29 kwietnia br. w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia wystawy stałej. Najbliższa prezentacja towarzyszącej mu repliki przypadnie 26 kwietnia podczas otwarcia Koszar Napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście.

PAP/Dariusz Sokolnik/jp

Czytaj także

"Jedna z najstarszych budowli w obu Amerykach" odkryta w Peru. Ma prawie 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:40
Grupa amerykańskich badaczy odnalazła w górach północno-zachodniego Peru kamienny krąg sprzed ponad 4750 lat. Budowla, jak twierdzą naukowcy, służyła celom rytualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wskazówki z "Iliady" Homera pomogły odnaleźć na dnie morskim wraki starożytnych statków

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 05:30
Starożytny epos powstały około 800 roku przed naszą erą był jednym ze źródeł, które pozwoliły archeologom odkryć u wybrzeży wyspy Kasos dziesięć zatopionych w Morzu Egejskim wraków. Poinformowało o tym na swojej stronie greckie ministerstwo kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje ostatni ocalały z zatonięcia pancernika w Pearl Harbor. Miał 102 lata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 05:40
Ostatni ocalały z USS Arizona, pancernika zatopionego podczas japońskiego bombardowania Pearl Harbor, zmarł w wieku 102 lat. Lou Conter w momencie ataku był 20-latkiem, który pomagał ratować innych marynarzy po niespodziewanym ataku na amerykańską flotę, do którego doszło 7 grudnia 1941 roku.
rozwiń zwiń