X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jak odkryto Wyspę Wielkanocną

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 08:11
W 1721 roku holenderski admirał Jacob Roggeveen wypłynął na Ocean Spokojny w poszukiwaniu - jak to określał - południowego kontynentu.
Audio
Wyspa Wielkanocna
Wyspa WielkanocnaFoto: wikipedia

Mija 294. rocznica odkrycia Wyspy Wielkanocnej. Leżąca na południowym Pacyfiku wyspa znana jest ze swych tajemniczych kamiennych budowli. W 1721 roku holenderski admirał Jacob Roggeveen wypłynął na Ocean Spokojny w poszukiwaniu - jak to określał - południowego kontynentu.

Rok później jego flota trzech okrętów „Eagles", "Thienhoven” i "African Galley” natrafiła na odległą wyspę. Admirał dotarł do brzegów i zobaczył, jak pisał, trzcinę cukrową, bananowce i drzewa figowe. Nawiązał też kontakt z rdzenną ludnością.

Przede wszystkim podziwiał kamienne posągi przypominające ludzi z nieproporcjonalnie dużymi głowami; wyspa do dziś słynie z tych rzeźb. Roggeveen nadał jej świąteczną nazwę, bo w europejskim kalendarzu akurat wypadała Wielkanoc. Ludność Wyspy Wielkanocnej doświadczyła przez wieki głodu, chorób przywiezionych przez Europejczyków oraz niewolnictwa. Obecnie należy do Chile; UNESCO umieściło ją na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z wizytą na Wyspie Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2009 11:05
Naukowy Wieczór z Jedynką - 08.06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tratwą z Ameryki do Polinezji. Co chciał osiągnąć Thor Heyerdahl?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 07:00
- Moja wyprawa na tratwie ”Kon-Tiki” udowodniła, wbrew opinii naukowców, którzy twierdzili, iż jest to teoria absurdalna, Indianie Południowej Ameryki mogli dotrzeć do Polinezji - mówił Thor Heyerdahl w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galapagos – wyspy żółwia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 06:00
Wyspy Galapagos nie należą do największych archipelagów świata, nie są też położone na uczęszczanej trasie morskiej, a jednak popularność ich przewyższa jakąkolwiek grupę wysp na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń