Historia

6 października 1981 roku, tuż przed godziną trzynastą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 08:15
Zamachu na prezydenta Egiptu dokonano podczas parady z okazji rocznicy przekroczenia przez egipską armię Kanału Sueskiego.
Audio
  • Upadek Sadata - z archiwum Polskiego Radia/ audycja Piotra Lignara
Anwar as-Sadat fot.Vikipedia
Anwar as-Sadat fot.Vikipedia

Kule zamachowców trafiały w zgromadzonych na trybunie, wiadomo, że zginęło kilka osób wśród nich sekretarz  prezydenta. Ranny zostali m.in. doradca prezydenta, ambasador Belgii, dyplomaci Omanu i Sudanu.W oficjalnym komunikacie podano iż przyczyną śmierci prezydenta Egiptu był: szok, utrata krwi i uszkodzenie organów niezbędnych do życia. W dwie godziny po pierwszych strzałach przystąpiono do balsamowania ciała przywódcy Egiptu.

Urodził się w ubogiej wielodzietnej rodzinie. Brał udział w zamachu stanu w 1952, który zdetronizował króla Faruka I. W roku 1969 został wybrany wiceprezydentem. Po śmierci prezydenta  Gamala Abdela Nasera został w 1970, Sadat został jego następcą. W 1977 roku Sadat jako pierwszy arabski przywódca przyjechał z oficjalną wizytą do Izraela. Spotkał się z izraelskim premierem i przemówił w Knesecie. Wizyta doprowadziła do Porozumienia Camp David.  Porozumienie Camp David zostało podpisane 18 września 1978 roku przez egipskiego prezydenta  Anwara Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina. Obaj przywódcy zostali  uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla.

We wrześniu 1981 roku w Egipcie zaczęły się represje wobec organizacji islamskich. 6 października Sadat został zamordowany przez członków islamskiej radykalnej organizacji Jihad, która sprzeciwiała się negocjacjom pokojowym z państwem żydowskim.

Anwar el Sadat był postacią kontrowersyjną, jego dokonania wyzwalały różnorodne emocje i sprzeczne oceny. Kim byli spiskowcy, kto naprawdę stał za przygotowaniem, a także o tym jakie były skutki polityczne zamachu na Anwara Sadata w samym Egipcie, a także na arenie międzynarodowej -  posłuchajcie państwo w audycji Piotra Lignara.

Czytaj także

Sadat w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 09:15
Sadat w Izraelu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komplikuje się sytuacja na Bliskim Wschodzie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2011 08:37
Dr Jan Bury (politolog): Rozwiązanie konfliktu palestyńskiego uważane jest za klucz do likwidacji problemów współczesnego świata, takich jak terroryzm czy rosnące ceny paliw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawieszenie broni między Izraelem a Islamskim Dżihadem?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 13:54
Wszystko wskazuje na to, że Egiptowi udało się doprowadzić do zawieszenia broni między Izraelem a Islamskim Dżihadem. Od soboty ponad milion mieszkańców południowego Izraela znajdowało się pod ostrzałem rakietowym kierowanym ze Strefy Gazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Państwo żydowskie będzie istniało zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 21:09
Na forum ONZ premier Izraela - Benjamin Netanjahu - oświadczył, że jego kraj opowiada się za pokojowym współistnieniem Żydów i Arabów na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń