X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Błyskawica" znowu nadawała. Jak w powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 16:02
W Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiono replikę powstańczej radiostacji Błyskawica. W środę mija 68 lat od nadania pierwszego komunikatu z walczącej Warszawy.
Audio
Jolanta Kolczyńska ps. Klara, Adam Drzewoski ps. Philips, Jerzy Kaczyński oraz Jerzy Szawarski podczas nadawania audycji.
Jolanta Kolczyńska ps. "Klara", Adam Drzewoski ps. "Philips", Jerzy Kaczyński oraz Jerzy Szawarski podczas nadawania audycji. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Radiostacja działała przez dwa miesiące, jej twórcą była Antonii Zębik pseudonim "Biegły". Instalacja powstała na rozkaz komendy głównej Armii Krajowej. W Muzeum Powstania Warszawskiego jest replika radiostacji, która jest sprawna i w rocznicę uruchomienia Błyskawicy nadała komunikat. – Dzięki "Błyskawicy" mieszkańcy Warszawy wiedzieli co dzieje się w innych rejonach walk - mówi uczestniczka powstania Jolanta Kolczyńska.
Powstaniec Jerzy Kaczyński podkreśla, że łączność w czasie powstania była bardzo ważna. - Były przerwy, trzeba było wyjść w patrol i szukać miejsca w którym coś się zepsuło i zreperować. Takie patrole bywały niebezpieczne - wspomina.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia II WOJNA ŚWIATOWA
- "Błyskawica" nadawała cztery razy dziennie, więc jeżeli ktoś miał odbiornik w domu słuchał radiostacji - wspomina Zbigniew Galperyn. Ludzie, którzy nie uczestniczyli w Powstaniu też słuchali. Ci którym Niemcy nie odebrali ich na początku wojny stawiali w oknach i nastawiali na cały regulator, żeby wszyscy mogli słuchać.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia POWSTANIE WARSZAWSKIE
Za pośrednictwem radiostacji informowano głównie o bieżących działaniach w stolicy i co się dzieje na innych frontach. - Ale były tez elementy artystyczne, często "Warszawianka” i "Etiuda rewolucyjna” - podkreśla Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ostatnia audycja "Błyskawicy" została nadana 4 października w 1944 roku, zaraz potem radiostacja została zniszczona.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głos wolnej Polski pośród bombardowań

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 17:03
- Radiostacja Błyskawica była źródłem informacji dla prasy światowej o tym, co się dzieje w Warszawie, jak zachowują się Niemcy, jakie są warunki życia - mówi porucznik Adam Drzewoski, pseudonim "Benon" lub "Philips".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnia o Powstanie. Iwiński: wygaszać uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 19:11
Gwałtownym sporem w Jedynce zakończyła się rozmowa o obchodach Powstania Warszawskiego. Polityk SLD Tadeusz Iwiński postulował, żeby obchody powoli wygasić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: rowerzyści w hołdzie Powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 17:51
Sprzed stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego ruszyła Masa Powstańcza. Rowerzyści przejadą szlakiem Powstańczej Poczty Polowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica rzezi Woli podczas Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 08:10
Od 40 do 60 tys. mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku w masowych egzekucjach dokonywanych przez oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera.
rozwiń zwiń