X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Krzysztof Szczerski: prezydent oczekuje, że NATO potwierdzi jedność

02.12.2019 13:00
- Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polska liczy m.in. na decyzje dot. zdolności NATO do szybkiego reagowania - dodał.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda udaje się do Londynu na szczyt NATO [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej DudaPAP/Maciej Kulczyński

Para prezydencka udała się do Londynu, gdzie Andrzej Duda będzie uczestniczył w spotkaniu liderów państw NATO. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z 70. rocznicą podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

Jak zaznaczył prezydencki minister, nie jest to formalny szczyt, bo takie odbywają się co dwa lata. Najbliższy w 2020 roku. - Londyńskie rozmowy będą miały specyficzny przebieg. Odbędzie się jedna trzygodzinna, robocza sesja prezydentów i szefów rządów państw NATO - powiedział Krzysztof Szczerski.

Poinformował, że podczas szczytu prezydent Duda weźmie też udział w spotkaniu w wąskim gronie zorganizowanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa, na które przywódca USA zaprosił liderów państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność.

"Jesteśmy wszyscy chronieni wspólnym sojuszem obronnym"

- Polska oczekuje jasnego przesłania płynącego ze spotkania liderów o tym, że NATO jest jednością, jest sojuszem żywym i trwałym. 70. rocznica powstania NATO skłania do tego, by potwierdzić aktualność sojuszniczych zobowiązań, a także fakt, że możemy projektować kolejne lata w pokoju, bo jesteśmy wszyscy chronieni wspólnym sojuszem obronnym - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Jak mówił, londyńskie spotkanie liderów w 70. rocznicę powstania NATO "to nie tylko podsumowanie, ale także zwrot ku przyszłości". - Oczekujemy - i z tym przesłaniem prezydent jedzie na spotkanie - konkretnych decyzji, ważnych w kontekście przyszłości Sojuszu - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Dodał, że chodzi o decyzje w zakresie zobowiązań sojuszniczych, o "większy i równy wkład państw Sojuszu w bezpieczeństwo". - W tym zakresie to spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku wyrównywania poziomu sojuszniczych zobowiązań - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

"Podział obowiązków sojuszniczych między Europę i USA"

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Polska oczekuje także decyzji w zakresie zdolności wojskowych Sojuszu i "po tym szczycie będziemy mogli pokazać kolejną fazę realizacji adaptowania się do nowych wyzwań, ale także po prostu wypełnienia wcześniejszych postanowień, bo to jest najważniejsze.

To są dwa elementy, które wydają się najważniejsze, jeżeli chodzi o możliwe decyzje tego szczytu. Po pierwsze decyzje dotyczące podziału obowiązków, także finansowych, a więc realizacji idei większej równowagi w podziale obowiązków sojuszniczych między Europę i USA. Po drugie pokazanie, że NATO kontynuuje adaptacje i realizuje swoje decyzje w zakresie - szczególnie - zdolności do szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe - powiedział prezydencki minister.

Według niego, jeśli te dwa elementy będą spełnione, to "będzie można powiedzieć, że było to spotkanie owocne i przyniosło konkretne rezultaty, pokazujące żywotność Sojuszu i jego aktualność".

"Nasze oczekiwania są do zrealizowania"

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że w piątek Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. - Po tej rozmowie mogę powiedzieć, że nasze oczekiwania dotyczące tych dwóch kwestii, czyli zwiększonej współodpowiedzialności finansowej i zwiększonej gotowości do szybkiego reagowania, jest do zrealizowania - powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, sekretarz generalny NATO przekazał Andrzejowi Dudzie informacje, na temat stanu sojuszniczych negocjacji i przygotowań do szczytu. - Wiemy, że jesteśmy bliscy ważnych decyzji, które mogą w Londynie zapaść - powiedział Krzysztof Szczerski.

Dopytywany o krytyczne słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat kondycji NATO, a także doniesienia o ultimatum, jakie według informacji medialnych Sojuszowi stawia Turcja, Krzysztof Szczerski zaznaczył, że "przed szczytem pojawia się bardzo wiele, także medialnych, działań, które mają dyskredytować Sojusz, pokazywać napięcie wewnątrz niego".

"Śmierć mózgu NATO"

Prezydent Francji Macron w tygodniku "The Economist" mówił o "śmierci mózgu" NATO. Z kolei we wtorek Reuters podał, powołując się na czterech wysokiej rangi przedstawicieli Sojuszu, że Turcja odmawia poparcia planu pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich, dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego poparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

- Mam nadzieję, że przebieg szczytu i jego konkluzje pokażą, że cały ten medialny szum, który towarzyszy przygotowaniom do szczytu, zostanie unieważniony przez konkluzje spotkania" - powiedział prezydencki minister.

Jak mówił, "to kwestia odpowiedzialności przywódców politycznych za słowa". - Dziś NATO jest jednym z najważniejszych gwarantów bezpieczeństwa na świecie. To, o czym liderzy będą rozmawiać, to nie są kwestie słów czy narracji, medialnego szumu, tylko kwestia odpowiedzialności za pokój na świecie - podkreślił.

Dodał, że ważne jest, by liderzy znaleźli swój wspólny interes - do czego dąży Polska - by Sojusz był odpowiedzialny, sprawiedliwy i aktywny. - Mam przekonanie, że tak będzie, że ten szczyt pokaże, iż wartości, które są podstawowe dla Sojuszu, czyli jego sprawiedliwa odpowiedzialność i aktywność, będą zrealizowane - powiedział.

Plan wizyty

W przeddzień spotkania liderów, we wtorek Andrzej Duda weźmie udział w sesji organizowanej przez wiodące światowe think tanki w zakresie bezpieczeństwa, zatytułowanej: NATO Engages "Defence and Deterence for a New Era".

Tego dnia para prezydencka weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez brytyjską królową Elżbietę II w Pałacu Buckingham. - Królowa zaprosiła uczestników na uroczyste spotkanie z okazji 70-lecia NATO. To będzie pierwsza nieformalna okazja do rozmów - powiedział prezydencki minister.

Później we wtorek w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą uczestników szczytu zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

Podczas pobytu w Londynie, we wtorek prezydent weźmie też udział w uroczystości wręczenia pośmiertnych nominacji na stopień generała brygady płk. Franciszkowi Kornickiemu oraz nominacji na stopień podporucznika, Krzyża Zesłańców Sybiru i Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju Johnowi Franklinowi.

Jak przypomniał Krszystof Szczerski, to dwaj polscy piloci, którzy uczestniczyli w Bitwie o Anglię w 1940 r. - Uroczystość pokaże tradycję braterstwa broni, która dziś jest realizowana w ramach NATO, a wcześniej Polacy realizowali ją broniąc Anglii - powiedział prezydencki minister.

IAR/PAP/PR24/dad

"Wasza praca dla integralności Polaków i Polonii jest bezcenna". Spotkanie mediów polskich ze Wschodu w Senacie RP

30.11.2019 10:00
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który otworzył konferencję, powiedział, że izba wyższa parlamentu nadal będzie mocno wspierała działania Polaków poza granicami kraju. Mówił, że to, co nas łączy, to wspólnota tożsamości, kultury i języka i w tym kontekście ważną rolę odgrywają media polonijne.

W Warszawie trwają 28. Targi Książki Historycznej

29.11.2019 17:49
W trakcie inauguracji targów wręczono Nagrody KLIO przyznawane za wybitny wkład w badania historyczne oraz popularyzację historii i literatury w Polsce

Rosja: groźba likwidacji tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej

30.11.2019 17:57
W Twerze mogą zostać zdemontowane tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Według dziennika "Kommiersant", pismo w tej sprawie miejscowa prokuratura wysłała do rektora twerskiego uniwersytetu medycznego.