Redakcja Polska

Zbigniew Rau omówił z szefem MSZ Chin m.in. agendę stosunków polsko-chińskich

29.05.2021 12:47
Agenda stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy "17 + 1”, czy perspektywy współpracy UE- Chiny były tematami rozmowy szefów MSZ Polski Zbigniewa Raua oraz Chin Wang Yi - podało polskie MSZ. Ministrowie wymienili też opinie o kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw.
Zbigniew Rau oraz Chin Wang Yi
Zbigniew Rau oraz Chin Wang YiFot.: Gabriel Piętka/MSZ

Jak podkreśliło MSZ w komunikacie, ministrowie Rau i Wang Yi przeprowadzili konsultacje dwustronne w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Według komunikatu omówiono m.in. agendę stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy "17 + 1", perspektywy współpracy UE-Chiny. "Ministrowie wymienili opinie w kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw, w tym na temat źródeł napięć w sprawach globalnych, a także obszarów możliwego współdziałania" - czytamy w komunikacie



Według resortu dyplomacji "ministrowie potwierdzili też, że trzecie posiedzenie Międzyrządowego Komitetu Chiny-Polska odbędzie się w drugiej połowie 2021 roku".

Jak zaznaczono, minister Rau przedstawił polską ocenę inicjatywy "17 + 1". "Ministrowie zgodzili się, że ten format, po niezbędnych dostosowaniach, powinien być ważnym filarem współpracy między Europą a Chinami" - podkreśliło polskie MSZ.

"Minister Rau zadeklarował, że Polska, jako jeden z beneficjentów rozwoju ładu światowego po 1989 roku, będzie nadal współpracować z sojusznikami i partnerami w tworzeniu i utrzymywaniu warunków dla pokojowej współpracy międzynarodowej" - czytamy w komunikacie.

Według informacji chińskich mediów państwowych, powołujących się na tamtejsze MSZ, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau a także szefowie MSZ Serbii, Irlandii i Węgier - Nikola Selaković, Simon Coveney i Peter Szijjarto składają wizytę w Chinach w dniach 29-31 maja.

PAP/dad

Czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego? MSZ RFN: będziemy śledzić ten projekt

28.05.2021 14:54
- Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt - odpowiedział niemiecki MSZ, na pytanie czy RFN zamierza zapłacić za odbudowę celowo zniszczonego przez Niemców w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego. Decyzję o odbudowie ogłosił rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach Polskiego Ładu.

Irlandzka spółka szuka ludzi do pracy w Polsce

28.05.2021 19:53
Wyspecjalizowana w rozwiązaniach do ochrony i zarządzania danymi spółka Stryve formalnie rozpoczyna działalność na polskim rynku.

Szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją: Kremlowi chodzi o wywołanie chaosu

29.05.2021 10:42
Polka Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją (East Stratcom Task Force). W rozmowie z PAP opowiada o co tak naprawdę chodzi Kremlowi i na czym polega praca "łowcy trolli".