Redakcja Polska

Szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów: inwazja Rosji na Ukrainę bardzo prawdopodobna

03.01.2022 12:45
Szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Adam Schiff dodał, że prezydenta Rosji Władimira Putina mogą powstrzymać tylko "potężne sankcje" oraz świadomość, że NATO pozostanie silne i zjednoczone
Obawiam się, że ponowna inwazja Rosji na Ukrainę jest bardzo prawdopodobna - ostrzegł szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Adam Schiff
Obawiam się, że ponowna inwazja Rosji na Ukrainę jest "bardzo prawdopodobna" - ostrzegł szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Adam SchiffBumble Dee/Shutterstock

"Boję się, że inwazja Putina jest bardzo prawdopodobna. Mówiąc szczerze wciąż nie rozumiem jego pełnej motywacji, dlaczego teraz to robi, ale z pewnością wydaje się zdeterminowany (by to zrobić - PAP), chyba, że go od tego odwiedziemy. Myślę, że odstraszyć mogą go tylko sankcje na poziomie, którego Rosja jeszcze nie widziała i to jest właśnie to, czym musimy się zajmować z naszymi sojusznikami" - powiedział Adam Schiff w niedzielę na antenie telewizji CBS pytany o to, czy planowane rozmowy dyplomatyczne są tylko zasłoną dymną Moskwy przed zaplanowanym natarciem. 

Nasi sojusznicy muszą być w tej sprawie zdecydowani i zgodni, a Rosja musi zrozumieć, że jesteśmy zjednoczeni - zaakcentował kongresmen Partii Demokratycznej.

Rosja musi wiedzieć, że jeżeli dokona inwazji, przybliży do siebie NATO, nie odsunie je od swoich granic; to również bardzo mocny element odstraszania - podkreślił Schiff. "Przesuniemy więcej sił NATO bliżej Rosji. To będzie miało odwrotny skutek niż to, co próbuje osiągnąć Putin" - dodał.

Adam Schiff twierdzi, że by odstraszyć Rosję konieczna jest zapowiedź "bardzo mocnych sankcji". Doprecyzował, że najważniejsze będą sankcje sektorowe, ale nie sprzeciwiałby się też sankcjom nałożonym osobiście na Putina. 

Ukraina i USA będą robić wszystko co możliwe, aby zapobiec dalszej eskalacji w Donbasie - podkreślił w poniedziałek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, po niedzielnej rozmowie telefonicznej przywódców Ukrainy i USA, Wołodymyra Zełenskiego i Joe Bidena.

Według Jermaka Biden w rozmowie z Zełenskm zwrócił uwagę na ukraińskie wysiłki na rzecz powrotu do całkowitego przestrzegania zawieszenia broni na linii rozgraniczenia w Donbasie - pisze agencja Interfax-Ukraina. Jak dodał, odnotowywana jest tam coraz większa liczba przypadków naruszenia zawieszenia broni.

"Teraz najważniejsze jest, by zapobiec dalszej eskalacji, dlatego USA i Ukraina będą w tym celu robić wszystko co możliwe" - zaznaczył. 

Jermak ocenił, że "sama częstotliwość kontaktów świadczy o silnym partnerstwie Ukrainy i USA". Dodał też, że Kijów jest wdzięczny Waszyngtonowi za wsparcie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej.

Szef biura prezydenta poinformował, że rozmowa przywódców trwała ponad 1,5 godziny.

Podczas przeprowadzonej w niedzielę rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy Biden zapowiedział, że USA i ich sojusznicy "odpowiedzą zdecydowanie", jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski poinformował z kolei, że przedyskutował z Bidenem kwestie związane utrzymaniem pokoju w Europie i zapobieżeniem dalszej eskalacji.

PAP/ks

Rozmowy na linii NATO-Rosja. Jens Stoltenberg zdradził szczegóły

02.01.2022 13:54
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg poinformował o przygotowaniach do posiedzenia Rady NATO-Rosja, które ma się odbyć za 10 dni, 12 stycznia.

Rozmowa telefoniczna prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy

03.01.2022 09:10
Podczas przeprowadzonej w niedzielę rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy, Joe Biden zapowiedział, że USA i ich sojusznicy "odpowiedzą zdecydowanie" jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.

Priorytety polskiej prezydencji w Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

03.01.2022 09:15
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że OBWE powinna zająć się kwestią bezpieczeństwa na wschodzie Europy i wychodzenia z kryzysu pandemicznego.