Redakcja Polska

"To rosyjska dezinformacja". Departament Stanu: idea, że USA stały za sabotażem Nord Stream - niedorzeczna

29.09.2022 10:17
Idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak dodał, USA dzieli się z Danią informacjami na temat incydentu.
Ned Price
Ned PricePOOL / Reuters / Forum

- Idea, że Stany Zjednoczone w jakikolwiek sposób zamieszane w ten prawdopodobny sabotaż gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna. To nic więcej, niż funkcja rosyjskiej dezinformacji i tak powinna być traktowana - powiedział Price, pytany o sugestię byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz senatora Teda Cruza, że USA mogły stać za wybuchami gazociągów Nord Stream.

Sugestie te odrzucił również Pentagon i Biały Dom. Pytana o obietnicę prezydenta Bidena z początku lutego, że Nord Stream 2 nie zostanie otwarty, rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Biden w oczywisty sposób miał na myśli zablokowanie środkami prawnymi, a nie sabotaż.

Price stwierdził, że na tezę o sabotażu wskazują rozmowy szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z ich duńskimi odpowiednikami. Dodał, że USA dzielą się informacjami i pomagają w śledztwie.

"Hipoteza wewnątrz hipotezy"

Rzecznik jednocześnie odmówił spekulacji dotyczących tego, czy potraktuje atak na NS jako atak na NATO w rozumieniu artykułu V. - To hipoteza wewnątrz hipotezy - powiedział.

Pytany przez PAP, czy zgadza się z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem, że w przypadku rosyjskiego uderzenia bronią jądrową na Ukrainę odpowiedź NATO powinna być "konwencjonalna, ale dewastująca", Price powiedział, że USA powiadomiły Rosję publicznie i prywatnie, że spotkają ją "katastrofalne", "dotkliwe" i "głębokie" konsekwencje. Odmówił jednak odpowiedzi na to, czy oznacza to uderzenie za pomocą broni konwencjonalnej.

Price zapowiedział również, że USA nigdy nie uznają rosyjskiej aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy i zapowiedział ogłoszenie sankcji w najbliższych dniach". - Będziemy nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, by wywrzeć jeszcze większą presję na Rosję i osoby oraz podmioty, które pomagają jej w tym zagarnięciu ziemi - powiedział.

Jean-Pierre zapowiedziała, że Rosja poniesie "realne i nadzwyczajne" konsekwencje swojego czynu.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Radosław Sikorski Nord Stream 2

Nie ustaje wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Ukrainy

28.09.2022 15:57
Wśród zadań realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenna jest inicjatywa niesienia pomocy Ukrainie. Fundacja robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka.

Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz

28.09.2022 15:54
Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

29.09.2022 08:40
Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.