Redakcja Polska

Dochodzenie ws. wybuchu w Przewodowie. Premier: jak będzie trzeba, polscy śledczy pojadą na Ukrainę

19.11.2022 11:00
- Jak będzie trzeba, to polscy śledczy badający sprawę eksplozji rakiety w Przewodowie udadzą się na Ukrainę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy współpracować, także ze stroną ukraińską. Chcemy wyjaśnić wszystkie potencjalne nieścisłości - zaznaczył szef rządu.
Miejsce uderzenia pocisku w Przewodowie
Miejsce uderzenia pocisku w PrzewodowiePAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Premier o śledztwo w sprawie incydentu w Przewodowie, wskutek którego zginęło dwóch Polaków, był pytany na konferencji w Krakowie. - Jak tylko trzeba będzie, polscy śledczy się udadzą na stronę ukraińską - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak zapewnił, rząd chce doprowadzić do jak najszybszego wyjaśnienia tego zdarzenia.

- Otrzymujemy też wsparcie ze strony naszych amerykańskich sojuszników. Dziś spotkałem się z pewną delegacją amerykańską, która też przedstawiała mi pewien ciąg zdarzeń, jaki wówczas najprawdopodobniej miał miejsce - poinformował Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że trzeba zostawić pole do działania śledczym, biegłym i specjalistom. - My mamy takich specjalistów, znakomitych specjalistów, ale również nie tylko dopuściliśmy, a zaprosiliśmy naszych sojuszników, specjalistów amerykańskich i innych do weryfikacji tego zdarzenia - tłumaczył.

Wyjaśnienie nieścisłości

- Chcemy jak najbliżej współpracować, także ze stroną ukraińską, bo przecież nie zapominajmy - to oni tam dzisiaj walczą o pokój, o bezpieczeństwo, o spokój w Europie, a więc także w Polsce. Tam oni giną na swoich barykadach, w swoich okopach, także za nasz pokój i za nasze bezpieczeństwo - powiedział premier.

Jak podkreślił, "każdy detal musi być bardzo dokładnie wyjaśniony". - Chcemy do samego końca wyjaśnić te potencjalne, jakiekolwiek nieścisłości, które mogą dotyczyć tego jakże tragicznego zdarzenia - dodał Morawiecki.

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski) spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków.


PAP/dad

Wybuch w Przewodowie. Wiceszef MON: taki pocisk powinien ulec samozniszczeniu

18.11.2022 10:20
Mówimy o jednorazowym uderzeniu ukraińskiej rakiety obrony przeciwrakietowej - taki pocisk nie osiągając celu powinien ulec samozniszczeniu - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Wskazał, że "tu najprawdopodobniej coś nie zadziałało" i sprawę muszą wyjaśnić śledczy.

Stanisław Żaryn ostrzega przed kremlowską propagandą po tragedii w Przewodowie

18.11.2022 11:20
Kreml po tragedii w Przewodowie próbuje osiągać wrogie Polsce cele informacyjne - ostrzegł w czwartek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sabotaż gazociągów Nord Stream. Szwedzka prokuratura potwierdza ślady materiałów wybuchowych

18.11.2022 14:04
Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa "Cyber Defence Index 22/23"

19.11.2022 13:30
Ranking "Cyber Defence Index 22/23" ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarek świata. Polska zajęła w nim 6 miejsce. - informuje portal Wojska Polskiego.