Redakcja Polska

"Konieczne surowe sankcje". Stanowisko Polski ws. wyroku na Bialackiego

03.03.2023 17:17
Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej wezwało do natychmiastowego nałożenia surowych sankcji na białoruski reżim. Polska ambasada skomentowała w ten sposób na Twitterze wyrok dla Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, założyciela Centrum Praw Człowieka "Wiosna". Został on skazany na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE o skazaniu Alesia Bialackiego: konieczne surowe sankcje wobec reżimu
Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE o skazaniu Alesia Bialackiego: konieczne surowe sankcje wobec reżimu Andrei Bortnikau / Shutterstock.com

"Ze wszech miar" wyrok potępiło też polskie MSZ. Rzecznik polskiego resortu dyplomacji Łukasz Jasina powiedział Polskiemu Radiu, że Warszawa nie jest zaskoczona decyzją białoruskiego reżimu.

Jak podkreślił, Białoruś jest krajem, w którym "wyroki są tak naprawdę serwowane gdzie indziej niż na sali sądowej".

Rzecznik MSZ: będziemy walczyć

- Aleś Bialacki, człowiek walczący o prawa swojego narodu od wielu, wielu lat, przebywa w więzieniu niesłusznie. Został skazany niesłusznie - mówił Jasina. Podkreślił, że Polska "razem z całym cywilizowanym światem" będzie walczyć o to by Białacki i inni skazani przez białoruski reżim opuścili więzienie.

Rzecznik MSZ przyznał, że choć białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka nie przywiązuje wagi do praw człowieka i kontaktów z Zachodem, to musi spodziewać się reakcji wolnego świata.


Posłuchaj

00:56 12231198_1.mp3 Białoruś: współpracownicy z "Wiosny" o Alesiu Bialackim. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Aleś Bialacki jest trzecim w historii Pokojowej Nagrody Nobla laureatem, który przebywa w więzieniu. Założone przez niego Centrum Praw Człowieka "Wiosna" w ciągu 25 lat monitorowało i dokumentowało represje wobec opozycjonistów, a także finansowało adwokatów w procesach politycznych i pomoc lekarską dla rannych represjonowanych.

Posłuchaj
00:23 12231230_2.mp3 Rzecznik MSZ: liczymy, że narodowi białoruskiemu uda się odzyskać władzę w swoim państwie (IAR) 

Wyrok na Bialackiego. Jest reakcja KE

Komisja Europejska potępiła wyrok skazujący Alesia Bialackiego, białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, założyciela Centrum Praw Człowieka "Wiosna".

Rzeczniczka Komisji Dana Spinant poinformowała, że jeszcze dziś opublikowane będzie oświadczenie wiceprzewodniczącego Komisji Josepa Borrella, szefa unijnej dyplomacji. Sąd w Mińsku ogłosił, że Aleś Bialacki został skazany na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.


IAR/PR24/dad

Sekretarz stanu USA po spotkaniu grupy Quad: Rosja musi zostać ukarana za inwazję na Ukrainę

03.03.2023 14:36
- Rosji nie można pozwolić na bezkarne prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie – oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z szefami MSZ Australii, Japonii i Indii w ramach czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Delhi.

Ukraińcy dziękują za wizytę Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego w Kijowie

03.03.2023 15:15
W Kijowie pojawiły się billboardy nawiązujące do pierwszej po wybuchu wojny wizyty zagranicznych liderów. Było to 15 marca 2022 roku. Do stolicy Ukrainy pociągiem przyjechali prezes Jarosław Kaczyński - wówczas wicepremier polskiego rządu - oraz premier RP Mateusz Morawiecki. Teraz Ukraińcy wyrażają wdzięczność za tę przełomową wizytę. W mieście pojawiły się bilbordy z wizerunkiem m.in. prezesa PiS i hasłem "Pamiętamy".

75 lat temu rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego

03.03.2023 17:12
3 marca 1948 roku, rozpoczął się proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, jednego z żołnierzy wyklętych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.