Redakcja Polska

Niemiecki minister obrony przeciwny szybkiemu przyjęciu Ukrainy do NATO

21.04.2023 08:31
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył w czwartek szybką decyzję o członkostwie Ukrainy w NATO. Podkreślił, że to nie jest dobry moment na podejmowanie takich decyzji. - Drzwi są otwarte na oścież, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji teraz - powiedział Pistorius w czwartek w programie publicznego nadawcy ZDF.
Niemiecki minister obrony sprzeciwia się rychłemu przyjęciu Ukrainy do NATO
Niemiecki minister obrony sprzeciwia się rychłemu przyjęciu Ukrainy do NATOGeneral Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Pistorius powiedział, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu nie może być podjęta tylko z solidarności, ale "z chłodną głową i gorącym sercem. Nie na odwrót".

Ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO lub Unii Europejskiej nie będzie w piątek omawiane na czwartym spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech - dodał minister.

Stoltenberg w Kijowie: miejsce Ukrainy jest w NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie obiecał Ukrainie dalsze wsparcie w staraniach o przyjęcie do Sojuszu.

Reuters zauważa, że komentarze Pistoriusa pojawiają się po pierwszej od czasu inwazji Rosji wizycie szefa NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie, podczas której zaprosił on ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na lipcowy szczyt NATO w Wilnie, stwierdzając, że starania Ukrainy o członkostwo w NATO i solidne gwarancje bezpieczeństwa dla jego kraju będą ważnym punktem programu szczytu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w czwartek wieczorem NATO do otwarcia drogi do przyjęcia jego kraju do Sojuszu na szczycie w lipcu. Zaznaczył, że brak politycznego zaproszenia Ukrainy do NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie spotkałby się z niezrozumieniem ze strony większości Ukraińców i mieszkańców krajów natowskich.

 

IAR/PAP/dad

Szef MON: Polska jest bardzo zaawansowana w budowie wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej

20.04.2023 15:23
Korzystamy z najlepszych rozwiązań, budujemy interoperacyjność. Dzięki temu Polska jest bezpieczna - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Radomiu przy okazji szkolenia żołnierzy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Podkreślił, że odchodzimy od sprzętu postsowieckiego, a Polska jest już bardzo zaawansowana w budowie systemu wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej. 

Coraz więcej studentek wybiera kierunki informatyczne. Opublikowano raport "Kobiety na politechnikach"

20.04.2023 15:40
Przez dekadę wzrosła liczba kobiet studiujących kierunki informatyczne - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach" Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Fundacja po raz 15. zbadała udział kobiet wśród studentów uczelni technicznych.

Minister Zbigniew Rau w Chorwacji. Rozmowy o wojnie na Ukrainie i współpracy gospodarczej

20.04.2023 16:15
Przygotowania do szczytu NATO, rosyjska agresja na Ukrainę i współpraca gospodarcza - to najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Chorwacji. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał przed południem z Przewodniczącym Zgromadzenia Chorwackiego Gordanem Jandrokovićem. Spotka się też z premierem Andrejem Plenkovićem.