Redakcja Polska

Islandia: prezydent Andrzej Duda na szczycie Rady Europy

16.05.2023 18:26
Dwudniowe spotkanie w Reykjaviku jest czwartym szczytem Rady Europy od momentu jej powstania 74 lata temu.
Audio
  • Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że Andrzej Duda będzie w Islandii naciskał na rozliczenie rosyjskich zbrodni na Ukrainie [posłuchaj]
Federacja Rosyjska została wykluczona z Rady Europy
Federacja Rosyjska została wykluczona z Rady Europycoe.int

Prezydent Andrzej Duda reprezentuje Polskę na szczycie Rady Europy w Islandii. Jednym z głównych tematów rozmów polityków z ponad 40 krajów kontynentu jest wojna na Ukrainie.

Dwudniowe spotkanie w Reykjaviku jest czwartym szczytem Rady Europy od momentu jej powstania 74 lata temu. Poprzedni organizowany był w 2005 roku w Warszawie. Obecny szczyt zwołano ze względu na rosyjską agresję trwającą na Ukrainie.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz mówił dziennikarzom, że Andrzej Duda będzie w Islandii naciskał na rozliczenie rosyjskich zbrodni na Ukrainie. 

"Będzie dużo mówił o odpowiedzialności karnej tych, którzy odpowiadają za zbrodnie wojenne, które były realizowane w ostatnim czasie i cały czas są realizowane na terytorium okupowanej Ukrainy. Aby mówić o powrocie do przestrzegania prawa, pokoju i stabilności, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zbrodniarze pozostaną nieosądzeni" - dodał.

W szczycie Rady Europy wezmą także udział m.in. prezydent Francji, kanclerz Niemiec i szefowa Komisji Europejskiej. Przez łącze wideo z politykami będzie też rozmawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Spośród krajów Europy do Rady nie należą Rosja, Białoruś i Kosowa. Moskwa została wykluczona z organizacji rok temu po rozpoczęciu agresji na Ukrainę.

Islandia sprawuje obecnie przewodnictwo w pracach Rady Europy. Po zakończeniu spotkania w Reykjaviku przekaże prezydencję Łotwie.

IAR/ks

Mateusz Morawiecki w Akwizgranie: Ukraina broni wolności całej Europy

14.05.2023 19:45
Szef rządu wziął udział w uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego. W imieniu swoim i całego narodu ukraińskiego otrzymał ją prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Von der Leyen jednoznacznie o planie pokojowym Zełenskiego

15.05.2023 13:22
Nic o Ukrainie bez Ukrainy - podkreśliła w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapewniła o pełnym poparciu dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów szczytu G7 w tym tygodniu w Japonii - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Unia Europejska zapewnia o pełnym poparciu dla planu pokojowego Wołdymyra Zełenskiego

16.05.2023 08:30
Mówili o tym podczas wspólnej konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.