Redakcja Polska

Prezydent Duda kontynuuje wizytę w Londynie. Rozmowy z liderami świata biznesu i polityki

24.05.2023 10:54
Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny oraz kwestie dotyczące przyciągania inwestorów do Polski. To najważniejsze zagadnienia, jakie poruszy w środę w Londynie prezydent Andrzej Duda. Przywódca Polski jest w stolicy Wielkiej Brytanii od wtorku. Drugi dzień poświęci na rozmowy ekonomiczne z liderami świata biznesu i polityki.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w Londynie. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w Londynie. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda w Londynie
Prezydent Andrzej Duda w Londynie Marcin Obara/PAP

Większość środowej agendy prezydenckiego kalendarza skupia się wokół spotkań i kuluarowych rozmów na forum Wall Street Journal Council of Leaders.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że to duże wydarzenie, organizowane raz na pół roku w Stanach Zjednoczonych i w Londynie, w którym bierze udział około 100 biznesmenów z całego świata zainteresowanych inwestowaniem.

Prezydent Duda w Londynie

- Prezydent będzie zachęcał do inwestowania w Polsce - zapowiadał minister Marcin Przydacz. 

Ważną kwestią rozmów będzie też sprawa odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Niedawno przywódcy G7 zdecydowali że odbudowa będzie realizowana ze specjalnego funduszu. Polska pochwala tę inicjatywę i liczy na spory udział krajowych firm w przyszłych globalnych kontraktach.

IAR/PAP/ho

Ukraińcy przesuwają limity Piorunów. Zestrzelili rosyjski pocisk manewrujący z polskiego systemu

23.05.2023 09:54
Wojska ukraińskie potrafią wykorzystać możliwości polskiego uzbrojenia, w niektórych przypadkach przekraczając przyjęte przez konstruktorów uzbrojenia limity. Jak powiedział prezes prezes PGZ Sebastian Chwałek, grupa otrzymuje informacje od walczących na Ukrainie o kolejnych strąceniach śmigłowców, samolotów bojowych, a nawet pocisku manewrującego.

Mularczyk z wizytą w Berlinie. "Oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar"

23.05.2023 14:40
Wiceszef MSZ RP Arkadiusz Mularczyk przebywał z wizytą w Berlinie, gdzie w poniedziałek spotkał się z niemieckimi politykami. - Zwróciliśmy uwagę stronie niemieckiej, że oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar - powiedział polski dyplomata o mającym powstać w Berlinie pomniku polskich ofiar niemieckiej okupacji.

Okręty podwodne dla Polski. Szef MON: przystępujemy do realizacji programu Orka

24.05.2023 10:36
Budowa nowoczesnych sił zbrojnych wymaga wyposażenia zarówno w środki przeznaczone do obrony i osłony jak i narzędzia, których głównym zadaniem będzie precyzyjne rażenie celów przeciwnika -  powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otwierając konferencję Defence Day na Stadionie Narodowym.