Redakcja Polska

Premier: granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór despotii ze wschodu

03.08.2023 11:17
Granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór despotii ze wschodu - ocenił premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek odwiedził Przesmyk Suwalski
Audio
  • Po spotkaniu, podczas wspólnej konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki mówił, że za naszą wschodnią granicą może stacjonować nawet kilka tysięcy rosyjskich najemników [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas Nauseda
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas NausedaWojciech Olkuśnik/PAP

Szef rządu ostrzegał przed prowokacjami, których liczba będzie rosła. W czwartek szef polskiego rządu spotkał się na Przesmyku Suwalskim z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a głównymi tematami rozmowy były kwestie związane z NATO, agresja Rosji na Ukrainę, relacje bilateralne między naszymi państwami i aktualna sytuacja na Białorusi. 

"Dzisiaj granice polskie i granica Litwy to są granice wolnego świata powstrzymującego napór przed despotią ze wschodu" - mówił na wspólnej konferencji Mateusz Morawiecki. "Na naszych granicach - granicach litewskich, granicach polskich - zatrzymują się najróżniejsze hybrydowe ataki, które obserwujemy od dwóch lat" - podkreślił. 

Jak wskazywał polski premier, "Rosja i Białoruś zwiększają napór na granicę, zwiększają liczbę swoich prowokacji i musimy mieć świadomość tego, że liczba tych prowokacji będzie rosła". "Rozmawialiśmy o tym z panem prezydentem wcześniej. Jest to obserwowane na terytorium Litwy. Wiem również, że jest obserwowane na terytorium Łotwy i widzimy to także u nas" - dodał i podkreślał, że na tym polegają prowokacje, intrygi i knucie ze strony Łukaszenki i Putina. "Na tym polegają działania operacyjne po ich stronie, żeby zdestabilizować, żeby zasiać ferment, chaos, niepewność i jednocześnie pokazać słabość wschodniej flanki NATO wszystkim naszym partnerom w NATO" - mówił szef rządu. 

IAR/PAP/ks

Wagnerowcy przerzucani na Białoruś. Brytyjski resort obrony: są niemal bez ciężkiego sprzętu

30.07.2023 14:17
Najemnicy prywatnej firmy wojskowej "Wagner" przerzuceni na Białoruś po próbie buntu przeciwko władzom rosyjskim prawie nie mają ciężkiego sprzętu wojskowego - informuje ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Brytyjski wywiad zaznacza, że może to negatywnie wpłynąć na ich zdolności bojowe.

Prezydent Litwy: obecność wagnerowców stanowi poważne zagrożenie

31.07.2023 11:59
Obecność najemników z Grupy Wagnera stanowi poważne zagrożenie - uważa prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W sobotę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ponad stu najemników rosyjskich zostało przemieszczonych w rejon tak zwanego przesmyku suwalskiego. Ostrzegł również o możliwych prowokacjach na granicy polsko-białoruskiej.

Polskie służby mają informacje, gdzie znajdują się wagnerowcy. Wiceszef MSWiA: monitorujemy sytuację

31.07.2023 12:41
Polskie służby mają informacje, gdzie znajdują się wagnerowcy, monitorujemy sytuację; mają główny obóz, ale pojawiają się w innych miejscach w celu rzekomego szkolenia - podkreślił w Radiowej Trójce wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

ISW: Grupa Wagnera najprawdopodobniej zastępuje siły rosyjskie w szkoleniu armii białoruskiej

01.08.2023 08:43
Najemnicza Grupa Wagnera zapewne zastępuje armię rosyjską jako główny partner szkolący żołnierzy białoruskich – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Eksperci o Przesmyku Suwalskim: w tym regionie NATO ma miażdżącą przewagę

01.08.2023 13:46
Eksperci wskazują, że na odcinku Przesmyku Suwalskiego NATO i Polska mają miażdżącą przewagę. Rosjanie będą straszyli, że za chwilę znajdą się na tym terenie, ale prawda jest taka, że nie mają potencjału żeby z kimkolwiek zaczynać awanturę - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

Białoruś naruszyła polską przestrzeń. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: będą kolejne prowokacje

02.08.2023 11:35
Potwierdza się to, o czym już mówiono, że będą kolejne prowokacje ze strony Białorusi i Rosji; spodziewamy się, że będzie dochodziło do kolejnych prób prowokowania nas - powiedział w środę w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce.

Białoruś: Grupa Wagnera rozbudowuje fortyfikacje na poligonie "Repiszcza"

02.08.2023 13:11
Radio Swoboda, publikując zdjęcia satelitarne serwisu Planet Labs, poinformowało, że Grupa Wagnera rozbudowuje fortyfikacje na poligonie "Repiszcza". To miejsce oddalone o 15 kilometrów od zajmowanej przez najemników bazy we wsi Cel w obwodzie mohylewskim, w centralnej części Białorusi.

Białoruskie śmigłowce w polskiej przestrzeni. NATO: uważnie śledzimy sytuację na polskiej granicy

02.08.2023 14:20
Źródło wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego poinformowało, że jeśli chodzi o sytuację z naruszeniem przez białoruskie śmigłowce polskiej przestrzeni powietrznej to sytuacja na wschodniej granicy Polski jest stale przez NATO monitorowana. - Terytorium Sojuszu musi pozostać bezpieczne - podaje źródło. 

Wizyta litewskiego przywódcy na Przesmyku Suwalskim w Polsce

03.08.2023 08:20
Głównym tematem spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim jest sytuacja bezpieczeństwa na granicach w związku z przybyciem najemników z Grupy Wagnera na Białoruś