Redakcja Polska

Paweł Jabłoński: Niemcy mają plan przekształcenia UE w centralnie zarządzane państwo

08.08.2023 14:46
"Niemcy mają plan przekształcenia Unii Europejskiej w centralnie zarządzane państwo; to nie teoria spiskowa, tylko oficjalny postulat polityczny. Manfred Weber przyznał właśnie, że rząd Prawo i Sprawiedliwość jest jego największym wrogiem" - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Wiceminister spraw zagranicznych skomentował wypowiedź Manfreda Webera
Wiceminister spraw zagranicznych skomentował wypowiedź Manfreda Weberagov.pl/shutterstock.com/darko m

Niemiecki polityk, szef grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE Manfred Weber w wywiadzie dla telewizji ZDF mówił o "zwalczaniu PiS-u". Stwierdził, że "każda partia musi zaakceptować państwo prawa. To jest zapora przeciw przedstawicielom PiS-u w Polsce, którzy systematycznie atakują państwo prawa i wolne media". We wtorek premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na słowa niemieckiego polityka wezwał go do debaty telewizyjnej 2 października.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, komentując tę sprawę na Twitterze, napisał, że "Platforma w kampanii powie wszystko, aby oszukać wyborców - a po wyborach zrobi wszystko, czego oczekują ich mocodawcy i sponsorzy z Europejskiej Partii Ludowej".

"Plan przekształcenia UE w centralnie zarządzane państwo"

"Niemcy mają plan przekształcenia Unii Europejskiej w centralnie zarządzane państwo. To nie teoria spiskowa, tylko oficjalny postulat polityczny. Już nawet tego nie ukrywają - Manfred Weber przyznał właśnie, że rząd Prawo i Sprawiedliwość jest jego największym wrogiem. Chcą likwidacji zasady jednomyślności i narzucenia Polsce woli Niemiec i ich sojuszników - także w sprawach takich jak polityka zagraniczna czy obronność" - stwierdził Paweł Jabłoński.

Zdaniem wiceministra "Platforma nie realizuje w tej sprawie polskiego interesu". "Realizuje interes swoich politycznych sponsorów i mocodawców" - dodał.

Sprawę skomentował na Twitterze także sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. "Niemiecki polityk Manfred Weber ma czelność i odwagę ciągle krytykować Polskę. Niech teraz ma odwagę stanąć do debaty z premierem Mateuszem Morawiecki i przed milionami Polaków! Zaproszenie przekazane zostanie przez #TuskPomocnikWebera" - napisał Sobolewski.

"Miarka się przebrała"

We wtorek premier Mateusz Morawiecki, zapraszając Webera do debaty, powiedział: "Miarka się przebrała. Jako premier polskiego rządu, który reprezentuje większość sejmową wybraną w demokratycznych wyborach nie pozwolę, by wybory Polaków były tak szkalowane". W nagraniu zamieszczonym na Twitterze stwierdził, że "jeśli Niemcy przyznają, że będą ingerować w wybory w Polsce, to niech staną z otwartą przyłbicą".

- Panie Weber, proszę nie posługiwać się swoim pomocnikiem Donaldem Tuskiem. Proszę stanąć do debaty. Zarzucacie nam łamanie demokratycznych reguł? Proszę to powiedzieć milionom Polaków w telewizyjnym starciu. Zapraszam pana na debatę 2 października. W najbliższych dniach jesteśmy gotowi rozmawiać o szczegółach takiego starcia - oświadczył szef polskiego rządu.


PAP/dad

Tajfun nadciąga w kierunku Korei Południowej. Rozpoczęła się ewakuacja polskich harcerzy

08.08.2023 13:01
Rozpoczęła się ewakuacja ponad pół tysiąca polskich harcerzy uczestniczących w Światowym Jamboree Skautowym w Korei Południowej.Skauci z całego świata od świtu opuszczają obóz z powodu tajfunu, który nadciąga w kierunku półwyspu. Tajfun ma uderzyć w czwartek, a prognozowana siła wiatru to 150 km/h.

Z okazji 79. rocznicy uruchomienia Powstańczej Poczty Polowej wydano okolicznościową pocztówkę

08.08.2023 13:43
Harcerze przenosili pocztę od 6 sierpnia 1944 r. Szacuje się, że podczas Powstania Warszawskiego dostarczono 200 tysięcy listów, a w szczytowym momencie jednego dnia 10 tysięcy przesyłek.

15 lat temu Rosja napadła na Gruzję. UE potępia działania Kremla w Abchazji i Osetii Południowej

08.08.2023 13:37
Unia Europejska potępia obecność wojskową Rosji w Abchazji i Południowej Osetii - napisało w oświadczeniu biuro prasowe wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella. Dziś mija 15. rocznica napaści Rosji na Gruzję.