Redakcja Polska

W poniedziałek Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie exposé i poprosi posłów o wotum zaufania

11.12.2023 09:13
Sejm będzie w poniedziałek od 10.00 kontynuował pierwsze posiedzenie. Premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić exposé i poprosić posłów o wotum zaufania. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na 15.00.
Premier Mateusz Morawiecki wygłosi w poniedziałek expose w Sejmie X kadencji
Premier Mateusz Morawiecki wygłosi w poniedziałek expose w Sejmie X kadencjiZbyszek Kaczmarek/ FORUM

Jeśli premier Morawiecki nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas - zgodnie z konstytucją - powołanie rządu przechodzi na Sejm. To drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.


Posłuchaj
00:58 12703795_1.mp3 Dziś w harmonogramie Sejmu znalazły się dwa expose. O szczegółach - Karol Surówka (IAR)

 

Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów. Zgodnie z porządkiem obrad, punkt ten ma się rozpocząć o 16.30. Na 18.45 zaplanowano głosowanie nad wyborem premiera przez Sejm.

Donald Tusk kandydatem większości premiera

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk. 10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów.

Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje wybraną przez Sejm Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.


PAP/IAR/dad

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

09.12.2023 10:11
Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.

Projekt pomocy dla Ukrainy bez większości w Senacie USA. Biały Dom alarmuje: cena wojny Putina będzie znacznie wyższa

09.12.2023 13:02
- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

"Zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem". Szef MSZ dla "Berliner Zeitung"

09.12.2023 15:55
Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenia, że zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem. Minister napisał w niemieckim dzienniku "Berliner Zeitung", że Unia Europejska bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje stabilizacji i współpracy, a reforma traktatowa temu przeciwdziała.

Kto wygra wybory prezydenckie w USA? Donald Trump przewodzi w sondażu "WSJ"

10.12.2023 13:21
Jak wynika z badania opinii publicznej dziennika "Wall Street Journal", w walce o Biały Dom, Donald Trump przeważa nad Joe Bidenem w stosunku 47 do 43 punktów procentowych.